• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wernisaż wystawy Tempus Praeteritum | rysunki Andrzeja Pniewskiego

Zapraszamy na wystawę TEMPUS PRAETERITUM | rysunki Andrzeja Pniewskiego.

wernisaż: 14.11.2023, godz. 18:00
wystawa czynna: 15.11-17.02.2023
miejsce: Mała Aula, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk

"Każdy rysunek rozpoczynam od umieszczenia na nim linii dzielącej jego powierzchnię na dwie części. Po obu stronach tej linii konstruuję określone wyobraźnią kształty figur. Natężenie ich oddziaływania wzbogacam przemyślaną grą światła i cienia. Stosuję różnorodne rodzaje faktur. W powstającej kompozycji pragnę odnaleźć i zapisać ideę oraz nastrój."Andrzej Pniewski
Po upływie roku od ukończenia studiów w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku został zatrudniony w listopadzie 1973 roku na stanowisku asystenta w pracowni profesora Ryszarda Semki. W ciągu 50 lat pracy na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa uzyskał wszystkie stopnie i tytuły naukowe. Profesor zwyczajny. Jest promotorem ponad stu dyplomowych opracowań magisterskich oraz ponad 50 licencjackich z dziedziny sztuki użytkowej. W jego dorobku artystycznym znajdują się liczne projekty architektoniczne, wnętrzarskie i wystawiennicze. Jest współautorem opracowań konkursowych w wielu dziedzinach twórczych, a także uczestnikiem gremiów oceniających kunszt artystyczny innych twórców.

W latach 2005-2008 pełnił obowiązki dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. Profesor jest inicjatorem powstania kierunku Architektury Przestrzeni Kulturowych na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. Wielokrotnie był nagradzany przez kolejnych rektorów Akademii za zaangażowanie w działalności dydaktycznej i organizacyjnej na rzecz Wydziału i Uczelni. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska. W 2013 roku otrzymał Złotą Odznakę "Zasłużonego dla Kultury Polskiej" a w roku 2018 został odznaczony orderem Gloria Artis.

Honorowy Patronat Prezydent Miasta Gdańska
Patronat medialny wystawy: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, gdańsk.pl, Linia, Prestiż

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Kiedy odbył się w Gdańsku premierowy pokaz filmu "Popiół i diament"?