• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wernisaż wystawy Story Muchomory

Zapraszamy do Stacja Orunia GAK na wystawę Marianny Serockiej "Story Muchomory".

30 stycznia - 29 marca 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny
Wystawa odstępna będzie w dniach: 12.01.2023-28.02.2023
Wernisaż 12.01.2023 o godzinie 18.00 w Galerii Peron

Na wystawie Story Muchomory prezentujemy prace Marianny Serockiej ilustratorki i twórczyni komiksów. Artystka, pochodząca z Kociewia, inspirację do tej wystawy zaczerpnęła z ludowych opowiadań zasłyszanych w dzieciństwie w swoim regionie. Obecne na jej obrazach i rysunkach postaci, takie jak Muchomora, Żabior, Lotek czy też Pujek są również bohaterami onirycznych mini - opowieści pisanych przez autorkę z wykorzystaniem gwary kociewskiej. Wzbogacone niezwykłą wyobraźnią Serockiej stwory te wiodą swój żywot często w PGR-owskiej rzeczywistości betonowych blokach czy też na bagnach i mokradłach. Istnieją w odrealniony sposób na pograniczu świata widzialnego i zaświatów, i tak jak ludzie poszukują szczęścia i miłości, przeżywają zazdrości, nałogi, zmagają się z chorobami oraz żałobą. W opowiastkach Serockiej splatają się motywy ludzkie z roślinnymi tak jak w postaci Lotka, którego imię pochodzi od lotosu, dlatego iż był "dycht psiąkny. Jak kwiat lotosu był. Psiąkny jak lustro! Miał nos jak klamka od zakrystyji", a również i "lotny", gdyż umiał zmieniając się w roślinę przechodzić przez ściany domów.

Zapraszamy na tę wizualno-słowną ucztę i zapoznanie się z tym wyjątkowym bestiarium kociewskim!

Marianna Serocka ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
w pracowni profesora Leszka Misiaka oraz w pracowni fotografii dr hab. Agaty Pankiewicz w 2014 r. Jest ilustratorką, autorką komiksów. Dwukrotnie otrzymała stypendium twórcze Miasta Krakowa.
W latach 2012-13 kontynuowała naukę na Aalto University. Ma na swoim koncie komiks-nowelę Disco Cry wydaną przez wydawnictwo Centrala w 2016 r., utrzymaną w charakterystycznym stylu nawiązującym do prymitywizmu naiwnego.

Zazwyczaj szukam inspiracji w codziennych sytuacjach i moich doświadczeniach życiowych. Podoba mi się sztuka naiwna i sztuka dzieci. Zgłębiam tematy związane z przyrodą, jedzeniem, śmiechem i folklorem. Pracuję przede wszystkim w technice rysunku odręcznego i cyfrowego, a także fotografii deklaruje Artystka.

Opinie

Sprawdź się

Które święto przyczyniło się do powstania teatru antycznego?