• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wernisaż wystawy "Stand still"

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprasza na wystawę "Stand still".

11 stycznia - 3 lutego 2023, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
sty 31

wtorek, godz. 18:00

Wstęp wolny
wernisaż: 9.12.2022, godz. 18:00
termin: 10.12 - 23.12.2022
miejsce: Galeria KMWT

Stand still oznacza bezruch. Stagnacja, trwanie w bezczasie to esencja still-life, martwej natury sugerująca zawieszenie przedmiotu w nieskończoności, poza linearnym czasem, ale i trwanie przy tym jednym z nominalnych tematów malarstwa sztalugowego.

Od mitycznego pojedynku na mimesis pomiędzy Parrasjosem i Zeuksisem, przez arcydzieła holenderskich mistrzów, postmodernistyczny ready-made po współczesność przedmioty, codzienne rzeczy, stanowią jeden z ważnych tematów sztuki. Martwa Natura bywa źródłem studenckich traum ale i błyskotliwych artystycznych karier.

Wbrew pierwszemu skojarzeniu z dzbankami ustawionymi na draperii martwa natura to obszerne i płynne pojęcie. Tematem jest tu przedmiot, zwykła rzecz, ale i relacja rzeczywistości i jej reprezentacji, opowieść o materialności, materii, zmaganiu widzialności z namacalnością, nieuchwytnym trzecim wymiarem. Narracyjna moc przedmiotów, ich ikonografia, jednoczesna prozaiczność i siła argumentu rzeczy otwierają szerokie pole kreacji.

Wystawa still-life to zbiór niebanalnych opowieści wokół przedmiotu i reprezentacji. Jej uczestni(cz)kami są studentki i studenci Pracowni Gościnnej z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prowadzonej w tym semestrze przez Marcina Zawickiego, oraz
studentki i studenci oraz niedawne absolwentki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Uczestnicy Wystawy:
Jędrzej Bieńko, Hubert Dolinkiewicz, Żaneta Dziadosz, Paulina Grosz, Maria Kowalska, Zuzanna Leśniak, Justyna Michalik, Agnieszka Obidzińska , Magdalena Ori, Anna Radźmińska, Michał Rostkowski, Katarzyna Sporn, Kacper Tomaszewski, Bartłomiej Wawer, Marta Wawrzynowicz, Andrzej Wieczorkiewicz

Zespół Kuratorski:
dr hab. Marcin Zawicki, dr Magdalena Pela

Opinie

Sprawdź się

Studium Wokalno-Aktorskie to: