• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wernisaż wystawy Odzyskiwanie uroku | Szare Wrony: Alicja Karska & Ania Witkowska | Galeria Peron

Wystawa Odzyskiwanie uroku Alicji Karskiej i Ani Witkowskiej - duetu artystycznego Szare Wrony, łączy dwa ważne aspekty: sztukę ubrań vintage i filozofię Kintsugi. Kintsugi to japońska technika naprawy ceramiki, w której zamiast ukrywać pęknięcia, używa się złota lub innych metalów szlachetnych, aby podkreślić i uwypuklić niedoskonałości. To symboliczne podejście do naprawy, które przypomina nam, że zepsute rzeczy mogą być piękne i wartościowe.

Wernisaż 28.03.2024 (czwartek) g. 17.00
Czas trwania wystawy: 28.03.2024 - 30.04.24

Odzyskiwanie uroku. Rewolucja w modzie zrównoważonej

Wystawa prezentuje ubrania vintage, które przeszły swoje życie, ale wciąż mają wiele do powiedzenia. Alicja Karska i Ania Witkowska wykorzystują technikę Kintsugi, aby naprawić te ubrania, nadając im nowe życie. Ich przeróbki są świadomym wyborem, alternatywą dla masowej produkcji odzieży. To slow fashion w praktyce. Artystki nie tylko naprawiają ubrania, ale także wykorzystują materiały z recyklingu. To prawdziwy uprecycling, który minimalizuje ślad węglowy. Każdy kawałek materiału ma swoją historię, a teraz staje się częścią czegoś nowego.
Szare Wrony nie boją się eksperymentować. Na wystawie będzie można zobaczyć wełniane swetry z reliefowymi aplikacjami, haftami, kolorowymi łatami wszystko wykonane ręcznie. To twórcze podejście do używanych rzeczy, które zachwyca i inspiruje.

Prezentacja Odzyskiwanie uroku przekonuje, że naprawianie i tworzenie z pasją może być piękne i ekologiczne. Ta wystawa to manifest dla środowiska naturalnego i naszej planety Ziemia.

Kuratorka: Anna Brudzińska

Byłoby to w naszej słabości oraz w naszych trudnościach jakąś pociechą, gdyby wszystko niszczało tak wolno, jak powstaje. Tymczasem zysk wzrasta powoli, a strata spiesznie.
Seneka Listy moralne do Lucyliusza, za Edwin Bendyk W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata.

Możemy przejść na takie metody gospodarowania, które nie tylko ograniczają do minimum szkody, ale wręcz aktywnie przyczyniają się do regeneracji ekosystemów.

Jason Hickel, Mniej znaczy lepiej. O tym, jak odejście od wzrostu gospodarczego ocali świat

Żyjemy dzisiaj w potrójnie niejasnym, dwuznacznym świecie; dwuznaczny jest sam kapitalizm z jego wielkim bogactwem i wielką nędzą, zdolnością do tworzenia i wyjaławiania; dwuznaczna jest nasza tożsamość, stosunek jaźni do ciała i jaźni do świata; dwuznaczna jest wreszcie sama sztuka, jej cel i znaczenie. Moda jest jednym z najbardziej dostępnych i łatwych środków wyrażania tych dwuznaczności. Moda jest nowoczesną ironią.

Elisabeth Wilson, Adorned in Dreams. Fashion and Modernity

Jeśli rzeczy, które posiadamy, będziemy traktować jak potencjalne śmieci, to przedmioty i narzędzia wytwarzane masowo obrócą się przeciwko nam, niczym współczesny uczeń czarnoksiężnika.

Victor Papanek, Dizajn dla realnego świata. Środowisko człowieka i zmiana społeczna

Wszyscy zaciągamy dług energetyczny. Robimy to wobec natury i pokoleń, które idą po nas. Nasze dzieci już wiedzą, że nie mają wyboru, że dostają w spadku świat z plastikiem i wyspami śmieci.
Jak pisze Andrzej Leder, żyjemy w czasach, w których ekonomia powinna zajmować się dystrybucją nadmiaru, który wyprodukowaliśmy. Powinniśmy dążyć do zamykania cyklu ekonomicznego, by generować jak najmniej odpadów.
Przyjrzymy się więc temu, co już istnieje, każdy ze swojej perspektywy.
Nasza wystawa jest podpowiedzią, pretekstem do dyskusji
.

Szare Wrony / Alicja + Ania

Ania Witkowska - Artystka wizualna, graficzka, okazjonalna kuratorka, współtworząca kolektywy. Profesora w Akademii Sztuki w Szczecinie, kierunek Komunikacji Wizualnej i UX oraz Kuratorstwo i realizacja wystaw. Aktualnie wspomaga również Wydział Intermediów ASP w Gdańsku. Ukończyła gdańską Akademię Sztuk Pięknych na kierunku Grafiki i malarstwa (2003). Z Alicją Karską współtworzy (od 2021) artystyczno-rzemieślniczy projekt Szare Wrony, zajmujący się autorskim upcyclingiem odzieży wełnianej w duchu ekonomii cyrkularnej. Poprzez powtórne użycie i kreatywne prace naprawcze dziewczyny próbują przedefiniować strategie konsumenckich wyborów, z uwagi na nieuchronną katastrofę klimatyczną. Szare Wrony prezentowały się w ramach Gdynia Design Days (2023) czy w Łódzkim Centrum Dizajnu.
________
Jak do nas dojechać?
GAK Stacja Orunia mieści się przy ul. Dworcowej 9, w dzielnicy Orunia Św. Wojciech - Lipce.

Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:
autobus (2 min. pieszo od Stacji Orunia): Gościnna - 132,189, 200, 205, 207, 289
pociąg ( 1 min. pieszo od Stacji Orunia) stacja Gdańsk Orunia
rower - obok naszej placówki znajduję się stojak, gdzie możesz zaparkować swój rower.

Opinie

Sprawdź się

Z jakim trójmiejskim teatrem związany jest obecnie gdański pisarz Paweł Huelle?