• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Wernisaż wystawy: Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942r.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej będącej efektem współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Ambasadą Meksyku w Polsce. Ekspozycja pt. "Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r." zostanie zaprezentowana 7 lipca 2022 roku o godz. 13:00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na poziomie -2.

Wystawę otworzą: dr. hab. Grzegorza Berendta p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Ambasador Meksyku w Polsce Juan Sandoval Mendiolea.

Wystawa powstała z inicjatywy Ambasady Meksyku w Polsce, we współpracy z badaczami, z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku.

Na ekspozycję składa się 40 fotografii, które pochodzącą zarówno z Narodowego Archiwum Meksyku, jak i polskiej instytucji - Narodowego Archiwum Cyfrowego. Ekspozycja ukazuje wizytę generała Sikorskiego w Meksyku w 1942 r., czyli jedno z najistotniejszych wydarzeń w historii relacji między krajami.

Przyczyniło się ono do przyjęcia polskich uchodźców i utworzenia obozu Santa Rosa w okolicach León w Guanajuato. Santa Rosa było bezpieczną przystanią dla 1453 polskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci, którzy w latach 1943-1947 znaleźli tam schronienie i szansę na nowe życie.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentacja specjalnego eksponatu związanego z historią polskich uchodźców, którzy w czasie II wojny światowej odnaleźli schronienie w Meksyku.

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Która edycja Festiwalu Literatury "Literacki Sopot" miałaby się odbyć w sierpniu tego roku?