• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
Wernisaż Natalii Koniuszy

Wernisaż wystawy "Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki"

Wystawa Granice sztuki. 30. lat Paszportów Polityki zaprezentuje twórczość wszystkich 31 laureatów nagrody w kategorii Sztuki Wizualne.

kwi 26

piątek, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
W styczniu 2023 roku widzowie sceny sztuki współczesnej oraz czytelnicy tygodnika Polityka poznali następnego, 31-go już z kolei laureata Paszportu Polityki w dziedzinie sztuk wizualnych. Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 1993 roku przez grono aktywnych w mediach krytyków sztuki.

Natomiast wystawa jubileuszowa zaprezentuje twórczość laureatów nagrody w dwóch czasowych odsłonach z roku wyróżnienia oraz z chwili obecnej.

Paszporty Polityki są najstarszą nagrodą artystyczną dla artystów sztuk wizualnych utworzoną po przełomie 1989 roku i przez kilka następnych lat jedyną. W czasach wojen kulturowych okresu transformacji gest Polityki polegający na docenieniu sztuki współczesnej i uhonorowania jej twórców miał niezwykłą wartość. To także na łamach tego tygodnika odbyła się w 1997 roku pierwsza rzetelna debata wokół budzącej kontrowersje pracy Zbigniewa Libera Lego. Obóz koncentracyjny.

Prezentacja we wszystkich przestrzeniach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie laureatów nagrody z trzech dekad będzie szerokim przeglądem polskiej sztuki tego okresu - zapisem odbywających się wówczas debat, zmieniających się wizualnych trendów i wrażliwości. Siłą rzeczy przegląd ten będzie dotyczył nie tylko listy nagrodzonych artystów , ale także zmieniających się składów po stronie nominujących krytyków oraz powodów, dla których docenione zostały wybrane postawy w sztuce. Może to być zatem nie tylko wystawa z zakresu historii polskiej sztuki najnowszej, ale też przyczynek do refleksji nad polityką recepcji i promocji sztuki w Polsce po 1989 roku.

Kuratorka wystawy: Dorota Monkiewicz

Dorota Monkiewicz jest historyczką i krytyczką sztuki oraz kuratorką wystaw sztuki współczesnej. Była założycielką i w latach 2011 2016 dyrektorką Muzeum Współczesnego Wrocław. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. Przez dwie kadencje pełniła funkcję prezesa Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA (2003-2009). Jest autorką publikacji o polskiej i międzynarodowej sztuce współczesnej. Jako kuratorka specjalizuje się w przekrojowych wystawach kontekstowych łączących perspektywę artystyczną z historycznymi kontekstami społecznymi i politycznymi (m.in. wystawa Dzikie Pola. Historia Awangardowego Wrocławia, 2015-2016 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Awangarda i państwo w Muzeum Sztuki w Łodzi, 2018-2019). Była też kuratorką pierwszych w Polsce wystaw retrospektywnych Ewy Partum i Zbigniewa Libery.

Opinie

Sprawdź się

W jakiej placówce muzealnej znajduje się obraz "Morze" Michała Gorstkina Wywiórskiego?