• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Wernisaż wystawy Aparaty made in Poland

Wernisaż wystawy przedwojennego i powojennego sprzętu fotograficznego wyprodukowanego w Polsce wraz z oprowadzaniem kuratorskim i premierą katalogu. Eksponaty pochodzą z kolekcji Grzegorza Mehringa, gdańskiego fotoreportera oraz Mariusza Jedynaka, autora katalogu "Polskie Aparaty Fotograficzne 1953-1985". Wstęp wolny.

Najstarsze obiekty zaprezentowane na wystawie, drewniane aparaty wielkoformatowe oraz obiektywy i aparat astrofizyka Adama Prażmowskiego, pochodzą z XIX i XX wieku. Będzie też można podziwiać sprzęt wyprodukowany w przedwojennych polskich fabrykach: obiektywy Phos Varsivie, aparaty Firma, Widok i Ostrowid z wytwórni Kamera Polska, aparaty Korona i Korona Tankette z fabryki braci Pawelskich oraz aparaty Sida z wytwórni K. Żelazkiewicza i E. Niepanicza.

Dzięki układowi chronologicznemu, widz nie tylko będzie mógł prześledzić rozwój polskiej myśli technicznej, ale i designu użytkowego. Zostaną zaprezentowane prototypy aparatów, w tym jedyny istniejący egzemplarz - Fenix 2s. Na wystawie znajdą się również obiektywy, projektory do slajdów i bajek, lampy błyskowe, a także aparaty specjalistyczne - do fotografii mikroskopowej i do zastosowań wojskowych. Będzie też można poznać historię powiększalników produkcji przedwojennej i powojennej wraz z osprzętem: zegarami i maskownicami. Twórcy projektu dotarli do konstruktorów aparatów, co będzie można prześledzić na dwudziestominutowym filmie dokumentalnym.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog APARATY made in POLAND o historii produkcji sprzętu fotooptycznego w Polsce (premiera wydawnictwa podczas wernisażu; cena 35 zł).

APARATY made in POLAND
wystawa czasowa

17 czerwca - 3 września 2023
poniedziałek - niedziela | godz. 10:00-18:00
Wozownia Artyleryjska, sala Haxo (I piętro)
wstęp wolny

wernisaż: 16 czerwca 2023 | godz. 17:00
wstęp wolny

Kuratorzy: Mariusz Jedynak, Grzegorz Mehring, Michał Ślubowski
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Hevelianum
Patronat: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Partner medialny: Związek Polskich Artystów Fotografików
Patronat medialny: gdansk.pl, trojmiasto.pl

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?