• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wernisaż wystawy Adama Stępnia "A Perfect Day for Bananafish"

Zapraszamy na wystawę Adama Stępnia pt. "A Perfect Day for Bananafish".

lut 29

czwartek, godz. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

8 - 20 marca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Malarstwo Adama Stępnia, które zbudowane jest z doprecyzowanego koloru i skalkulowanego gestu, działa na widza w pierwszym momencie chłodną analizą danej płaszczyzny obrazu. Sekwencje nasyconych bądź wnet zgaszonych kolorów muszą wywoływać skojarzenia, chociażby z gigantycznym oddziaływaniem malarstwa Gerharda Richtera na europejską sztukę. Tu jednak nie można popełnić błędu interpretacyjnego, ponieważ rudymentarne założenia ideowe obydwu malarzy są odmienne. Adam Stępień posługuje się malarstwem, żeby nie ukazywać emocji, uczuć, sentymentów...ale też i nie budzić własnych wspomnień, pamięci zbiorowej i pochodnych zagadnień. Stępień buduje malarstwo abstrakcyjne w taki sposób, by nie łączyło się ono z rzeczywistością czy inną sztuką będącą wizualnie dostępną w mediach nas otaczających. W spektaklu współczesności, w karnawale artworldu, nacechowanego płynnością obrazów, gdzie króluje korowód coraz to nowych bodźców, wydaje się być malarstwo Adama Stępnia ciekawym spojrzeniem, krokiem zdecydowanym i konsekwentnym ku formom niepozbawionym elementu zaskoczenia, rodzajem analitycznej próby i testowania swoich granic w tej ekscentrycznej, kapryśnej i nie rzadko hermetycznej dziedzinie sztuk wizualnych.

Opowiadanie Jerome David. Salingera ze zbioru Dziewięciu opowiadań, zatytułowane Idealny dzień na ryby ( A Perfect Day for Bananafish), które posłużyło za tytuł wystawy, jest w swojej lapidarności i nieprzewidywalności spójne z charakterem ambitnego absolwenta gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kultowe opowiadanie krytykujące społeczeństwo amerykańskie nie jest jednak w swoim przesłaniu i treści istotne dla polskiego malarza. Zwieńczone dramatycznie opowiadanie, jego dwuznaczność , krótka forma mogą kojarzyć się z procesem malowania, gdzie rządzi przypadek i efekt finalny - zaskoczenie.

Adam Stępień - urodzony 1996 w Łodzi. Ukończył studia na wydziale malarstwa Akademii
Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Jarosława Baucia. Zajmuje się głównie malarstwem oraz sitodrukiem. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych jak i zbiorowych. Nominowany w konkursach takich jak Strabag Artaward International 2022, 47. Salon Zimowy i I Biennale Malarstwa "Lubelska Wiosna".
Wernisaż: 07.12.2023, godz.19:00.
Wystawę można w terminie: 07.12.- 30.12.2023, godz.10-19, wstęp wolny.
Galeria Żak ( I piętro Klubu Żak) , Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197

Opinie

Sprawdź się

Czy obecnie działające Muzeum Miasta Gdyni jest pierwszym w historii tego miasta?