Impreza już się odbyła

Wernisaż wystawy: 3 maja 1982 | Stan wojenny na Biskupiej Górce

18 września - 14 listopada 2020, godz. 12:00 - 18:00

Wstęp wolny
3 maja 1982 | Stan wojenny na Biskupiej Górce w Gdańsku

Zginęło 80 osób, może nawet 122, dziesiątki zostało rannych, ok. 10 tys. opozycjonistów internowano, wprowadzono godzinę milicyjną, odłączono telefony, nie można było swobodnie podróżować - 13 grudnia 1981 roku władza komunistyczna wprowadziła w Polsce stan wojenny.

Okazją do manifestowania sprzeciwu wobec polityki władz były obchody świąt zakazanych przez komunistów, jak jubileusz uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości organizowane pod pomnikiem Jana III Sobieskiego w Gdańsku, manifestacje i wiece często przeradzały się w zamieszki. Leżąca nieopodal centrum miasta Biskupia Górka była świadkiem tych wydarzeń.

Dziękujemy mieszkańcom Biskupiej Górki i uczestnikom wydarzeń za podzielenie się swoimi wspomnieniami i nieznanymi wcześniej zdjęciami. Część fotografii pochodzi z archiwów prywatnych, inne z Instytutu Pamięci Narodowej, stanowią archiwa operacyjne, autorami zdjęć byli tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa. Ekspozycję uzupełniają historyczne przedmioty i piosenki opozycyjne. Chcemy przywrócić pamięć wydarzeń z czasów stanu wojennego, bo wierzymy, że wspólna historia jest tym, co łączy nas w sąsiedzką wspólnotę Biskupiej Górki.

Wystawa 3 maja 1982 | Stan wojenny na Biskupiej Górce w Gdańsku powstała w ramach projektu Zrozumieć Sierpień, realizowanego przez Stowarzyszenie Biskupia Górka i Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre

Wernisaż jest okazją do spotkania i rozmowy z dawnymi i obecnymi mieszkańcami Biskupiej Górki, świadkami tamtych wydarzeń oraz Andrzejem Szulcem - autorem kilku z prezentowanych na wystawie zdjęć. Wydarzenie to również finałowa uroczystość tegorocznej edycji projektu Zrozumieć Sierpień na Biskupiej Górce.

Wystawę będzie można ogladać również do końca września
w czwartki i piątki w godzinach 18.00-20.00Zapraszamy serdecznie.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jakim tytułem zainaugurował swoją działalność Teatr Miejski w Gdyni?