• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wernisaż: Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim

Zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej zbrodniom komunistycznym w Marynarce Wojennej z okresu stalinowskiego. Ekspozycja skupia się na temacie represji komunistycznych wymierzonych w przedwojenną kadrę oficerską Marynarki Wojennej oraz w podoficerów i szeregowych, którzy do wojska trafili w na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych.

18 listopada 2023 - 12 maja 2024

bilety 10 zł
ulgowy 6 zł

15 lutego - 31 grudnia 2024, godz. 9:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wystawa przedstawia sylwetki głównych oskarżonych w stalinowskim procesie komandorów z lata 1952 r. (kmdr. Stanisława Mieszkowskiego, kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiego, kmdr. Jerzego Staniewicza, kmdr. por. Kazimierza Kraszewskiego, kmdr. Mariana Wojcieszka, kmdr. por. Roberta Kasperskiego, kmdr. ppor. Wacława Krzywca oraz kmdr. Adama Rychla), sowietyzację Marynarki Wojennej i całych polskich sił zbrojnych po II wojnie światowej. Scharakteryzowana została Informacja Wojskowa czyli aparat represji odpowiedzialny za komunistyczne zbrodnie w polskiej armii.

W otwarciu wezmą udział autorzy: dr Tomasz Neubauer (Muzeum Marynarki Wojennej) i Daniel Sieczkowski (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku), a słowo wstępne wygłoszą prof. Mirosław Golon (dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku) oraz Tomasz Miegoń (dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni).

Otwarcie wystawy związane jest ze zbliżającą się 65. rocznicę mordu sądowego na komandorach z Dowództwa Marynarki Wojennej RP, a także w związku z ich uroczystym pogrzebem, który odbędzie się 16 grudnia br. na cmentarzu na Oksywiu.
Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wespół z Muzeum Marynarki Wojennej. Jej autorami są dr Tomasz Neubauer (Muzeum Marynarki Wojennej) i Daniel Sieczkowski (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku). Informacje o uroczystościach pogrzebowych dostępne są w osobnym komunikacie na stronie internetowej.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku gdańska publiczność miała okazję po raz pierwszy obejrzeć film "Blaszany Bębenek"?

 

Najczęściej czytane