Wydarzenie

Weekend z Witkacym

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
21 - 23 kwietnia 2017
godzina:
19.00
miejsce:

Teatr Na Plaży  mapa

adres:
Sopot, al. Franciszka Mamuszki 2
bilety:
14-30 zł - szczegóły w opisie
PATRONAT

Teatr na Plaży zaprasza na kolejny weekend tematyczny, tym razem poświęcony twórczości Witkacego. W dniach 21-23 kwietnia odbędą się: premierowe wykonanie spektaklu-performatywnego czytania "Kurki Wodnej" w reż. Joanny Zdrady, przedpremierowy pokaz spektaklu Sopockiego Teatru Tańca "Bestiarium. Nienasycenie" wraz ze spotkaniem z twórcami oraz pokaz filmu Jacka Koprowicza "Mistyfikacja". Weekend z Witkacym to kolejna tematyczna propozycja sopockiego Teatru na Plaży, który wraz z początkiem tego roku wystartował z autorskim pasmem, w którym zaprezentowane zostały spektakle na podstawie twórczości Federico Felliniego, Hanocha Levina, kryminałów radiowych Teatrzyku Zielone Oko, a kolejnych miesiącach odbędą się jeszcze prezentacje twórczości Cybulskiego, Rolanda Topora oraz Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.

Specjalnie z okazji Weekendu z Witkacym Teatr na Plaży wyprodukuje i zaprezentuje premierowo dramat "Kurka Wodna", będący połączeniem spektaklu i inscenizowanego czytania. Będzie to kolejna w tym roku produkcja po "Lśnieniu" i cyklu spektakli "Teatrzyku Zielone Oko", w których uznani zaproszeni na sopocką scenę reżyserzy przygotowują w ciągu kilku dni pełnowymiarowy spektakl, w którym wprawdzie aktorzy czytają swoje teksty z kartki, ale jest to spektakl z całą oprawą - od muzyki, strojów, scenografii i rekwizytów po ruch sceniczny. W przypadku "Kurki Wodnej" zaproszenie do wyreżyserowania inscenizowanego czytania przyjęła Joanna Zdrada, a wystąpią w niej m.in. aktorzy Teatru Wybrzeże, Teatru Boto oraz Teatru na Plaży.

Weekend z Witkacym to również spotkanie z Sopockim Teatrem Tańca i jego najnowszą produkcją "Bestiarium. Nienasycenie", której premiera odbędzie się w drugiej połowie maja, ale widzowie Teatru na Plaży będą mogli obejrzeć wersję przedpremierową tego spektaklu, po której artyści spotkają się z publicznością i opowiedzą o swoich inspiracjach twórczością Witkacego.

Całość dopełni projekcja filmu Jacka Koprowicza "Mistyfikacja" z udziałem Macieja Stuhra, Ewy Błaszczyk, Karoliny Gruszki i Jerzego Stuhra o tytułowej mistyfikacji jakoby mistrz Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 roku, tylko żył w ukryciu przez wiele kolejnych lat.
 
PROGRAM WEEKENDU Z WITKACYM:
21.04, piątek, godz. 19.00 - Mistyfikacja
22.04, sobota, godz. 19:00 - Bestiarium. Nienasycenie - pokaz przedpremierowy + spotkanie z twórcami
23.04, niedziela, godz, 17.00 - Kurka Wodna


SZCZEGÓŁOWE OPISY SPEKTAKLI:

KURKA WODNA
reż. Joanna Zdrada, prod. Teatr na Plaży

Kurka Wodna jest wspaniałym przykładem "czystej formy" w teatrze.  Dramat ukazuje rozpad rodziny a co za tym idzie rozpad wartości społecznych czy kulturowych co doprowadza do nieuchronnej rewolucji. Jest to również dramat o artyście, o poszukiwaniu własnego miejsca i celu w życiu. Wszystkie te wyjątkowo ważne tematy są jednak ukryte pod płaszczykiem komediowej i absurdalnej fasady, której Witkacy był absolutnym mistrzem.

Wystąpią: Sylwia Góra-Weber, Jacek Bała, Jakub Kornacki, Krzysztof Gordon, Tobiasz Cytrowski, Piotr Kosewski, Reżyseria, scenografia i scenariusz: Joanna Zdrada, Produkcja: Teatr na Plaży

Joanna Zdrada
Absolwentka Vysokej Školy Múzických Umení w Bratysławie - kierunek reżyseria teatralna i dramaturgia. Debiutowała w Teatrze a.ha w Bratysławie w roku 2007 sztuką Desdemona Pauli Vogel. Współpracuje z teatrami w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Jej spektakle zdobywały wielokrotnie nagrody na festiwalach teatralnych. Jest również autorką większości scenografii do swoich spektakli. Jej najnowszym spektaklem są "Baloniarze" Gdańskiego Teatru Miniatura (premiera kwiecień 2017).

BESTIARIUM. NIENASYCENIE - pokaz przedpremierowy
Sopocki Teatr Tańca


Spektakl jest swobodną interpretacją fragmentów dramatów Witkacego. Inspiracją są wybrane postaci z jego dzieł m.in. "Wariat i Zakonnica", "Nowe wyzwolenie", "Nienasycenie", "Pożegnanie jesieni", "Szewcy", "W małym dworku", "Mątwa", "Mister Price czyli bzik tropikalny". Tematem wiodącym spektaklu są natomiast główne zagadnienia witkacowskiej twórczości - duchowe rozterki i przemiany człowieka, zatracanie się w szaleństwie i niemocy, upadek indywidualizmu, utrata zdolności przeżywania metafizycznego, nieuchronne wtopienie się w tłum jednolitych, zautomatyzowanych, wyjałowionych jednostek, wizja ostatecznego upadku kultury wysokiej i zdolności do uczuć wyższych.

Koncept, scenariusz inspirowany fragmentami dzieł Witkacego - Jacenty Krawczyk
Współpraca koncepcyjna - Joanna Czajkowska
Choreografia - Jacek Krawczyk, Joanna Czajkowska, Paulina Wycichowska, Grażyna Słaboń, Joanna Nadrowska, Magdalena Laudańska
Muzyka - Marcin Dymiter
Kostiumy - Alicja Gruca
Wizualizacje - Katarzyna Turowska
Scenografia - Jacenty Krawczyk
PREMIERA: 26-27.05.2017

Mistyfikacja, reż. Jacek Koprowicz, 2010, 102 min
Jest rok 1969. Wydalony z uczelni tuż przed obroną pracy magisterskiej Jakub Łazowski, wpada na sensacyjny trop, który może zmienić oblicze historii. Z jego dochodzenia wynika, że Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 roku. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody zadziwiającej mistyfikacji.
Informacja o biletach:
Bilety:
Mistyfikacja: N: 14 zł, U: 12 zł
BESTIARIUM. Nienasycenie: N: 30 zł, U: 20 zł
Kurka Wodna: N: 25 zł, U: 20 zł
Taniec Brzucha & Shakira Style!

26 sierpnia 2017 - 30 czerwca 2018 godz. 00:00

targi, konferencje
bilety 25 zł
Taniec współczesny

w każdy czwartek godz. 17:00 - 18:00

Gdynia,
targi, konferencje
bilety 69 zł
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij