stat
Impreza już się odbyła

Weekend Architektury Wrzeszcza

Zapraszamy na premierę Przewodnika architektonicznego po Wrzeszczu, niezwykłą wystawę w Garnizonie Kultury oraz sześć tematycznych spacerów, które odkryją przed Wami zakamarki dzielnicy. Zapraszamy na spacery, które poprowadzą specjaliści z zakresu architektury, historii i historii sztuki. Podczas weekendu odbędzie się także wernisaż wystawy, ukazującej najważniejsze przeobrażenia architektoniczne i urbanistyczne we Wrzeszczu, które wpłynęły na dzisiejszy kształt dzielnicy.

Wrzeszcz jako jedna z niewielu dzielnic Gdańska szczęśliwie uniknął powojennych zniszczeń. Dzięki czemu w większości została zachowana tkanka architektoniczna tej części miasta. Stanowi ona nasze dziedzictwo, ale także wpływa na tożsamość Gdańska. Cześć obiektów prezentuje się świetnie, wiele wymaga renowacji, sporo utraciło pierwotne funkcje, ale ich piękno trzeba nagłaśniać!

Weekend architektury Wrzeszcza towarzyszy premierze "Przewodnika architektonicznego po Wrzeszczu".

PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY PO WRZESZCZU
W publikacji znajdzie się 46 haseł architektonicznych i barwnych ilustracji każdego obiektu autorstwa Michała Pecko. Szczegółowa charakterystyka obiektów, ich losy oraz pełnione funkcje zostały opisane przez specjalistów: Aurelię Bladowską, Annę Półtorzycką i Klaudiusza Grabowskiego. Całość uzupełnia obszerny wstęp opisujący historię Wrzeszcza i jego przemiany architektoniczne autorstwa prof. Jakuba Szczepańskiego. Przewodnik liczy ponad 150 stron, ukaże się w trzech wersjach językowych (polska, angielska i niemiecka) w liczbie 3000 egzemplarzy. Publikacja została wydana dzięki społecznemu wsparciu niemal 400 osób, a także Hossa SA, Gdańskich Nieruchomości oraz dofinansowaniu Miasta Gdańska. Wydawcą jest Fundacja Palma.

Przewodnik będzie można kupić w godzinach: 10.00-19.00 (sobota) i 12.00-18.00 (niedziela)

SPACERY ARCHITEKTONICZNE

11 września 2021
10.00 Park Jaśkowej Doliny, prowadzenie: Katarzyna Rozmarynowska

Gdzie był pierwszy publiczny park w Europie? Jak nazywały się jego wzgórza? Ile osób mieścił Teatr
Leśny? Zielone płuca Wrzeszcza, miejsce kilkudziesięciu wzgórz, plac zabaw i uciech od kilkuset lat, świadek wizyt rodziny królewskiej, spektakli, koncertów i przejazdów na sankach. Park Jaśkowej Doliny to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska. Zapraszamy na spacer szlakiem Teatru Leśnego, Festynowej Łąki, Gaju Śpiewaków, dawnego cmentarza żydowskiego, Podleśnej Polany, Królewskiego Wzgórza, a także Gaju Gutenberga.

11.00 Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa, prowadzenie: Beata Oracz
Nie tak monumentalna jak socrealistyczna Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa w stolicy, czy
krakowska Nowa Huta. Ale Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa to perełka architektoniczna
Gdańska. Najbardziej zwarta i charakterystyczna zabudowa to ciąg pieszy przy ulicy Czarnieckiego
oraz znajdujący się obok kwartał pomiędzy ulicami Waryńskiego i Miszewskiego. Zapraszamy na
spacer od charakterystycznego budynku Szkoły Podstawowej nr 17, tamtejszego deptaku, obiektu
Zakładu Kształcenia Zawodowego, Domu Książki, dawnej Restauracji Morskiej, a także podwórzy,
restauracji Cristal oraz obiektów, które pojawiły się w miejsce domów handlowych Sezam i PDT.

12.00 Kwartał Uphagena, prowadzenie: Klaudiusz Grabowski
Gdzie we Wrzeszczu było najwięcej konsulatów? Skąd wzięła się nazwa Majolika? Gdzie bywał cesarz Wilhelm II Hohenzollern? Tuż obok ulicy Grunwaldzkiej znajduje się malownicza ulica Uphagena, która na przestrzeni setek lat zachowała wiele niezwykłych obiektów i tajemnic, które często niedostrzegalne, kryją za sobą niezwykłe historie. Zapraszamy na spacer szlakiem Parku Uphagena, zakamarków Willi Patschkego, tamtejszych willi, siedzib obecnych i dawnych konsulatów, budynku Akademickiego Związku Sportowego z początku XX wieku oraz malowniczego budynku wielorodzinnego przy ulicy Uphagena.

12 września 2021
10.00 Cmentarz Srebrzysko, prowadzenie: Klaudiusz Grabowski

Cmentarz we Wrzeszczu zaczęto budować w 1925 roku w odpowiedzi na rozbudowę miasta i potrzebę nowych miejsc pochówku. Po wojnie stał się największą miejską nekropolią. Urozmaicona rzeźba terenu, sprawia, że cmentarz podzielony jest na XIV rejonów i kilka tarasów, wśród których pochowano wielu zasłużonych dla Gdańska. Spacer poprowadzi szlakiem 16 rejonów malowniczo położonego cmentarza z wydzielonymi tarasami i kwaterami, wśród których zobaczymy groby ułożone w wieńce, liczne nagrobki artystyczne, a także aleję zasłużonych, muzułmanów, profesorską i wojskową.

11.00 Wrzeszczański modernizm przedwojenny, prowadzenie: Anna Półtorzycka
Wrzeszcz był świadkiem nowatorskich rozwiązań w duchu modernizmu, powstających w dwudziestoleciu międzywojennym. Spacer poprowadzi szlakiem od Wielkiego Osiedla Wrzeszcz, które dziś zachwyca przestronnym układem, po takie budynki szkolne jak liceum przy ulicy Pestalozziego, poczta przy Mickiewicza czy Helene Lange-Schule (obecnie wydział GUMed), ale też kamienicą Adolfa Bieledelfa przy ulicy Leczkowa.

12.00 Wille Górnego Wrzeszcza, prowadzenie: Aurelia Bladowska
Jednym z najciekawszych miejsc Wrzeszcza jest kwartał w jego górnej części, który gromadzi najwięcej w tej części miasta malowniczych willi. Wzdłuż ulicy Jaśkowa Dolina, Chrobrego i Pawłowskiego znajdują się niesamowite obiekty o zróżnicowanej architekturze, masie detali, ale też niespotykanych układach wnętrz i zagospodarowaniu przestrzeni. Zapraszamy na spacer wzdłuż ulic Batorego, Pawłowskiego i Jaśkowej Doliny i znajdujących się tam obiektów m.in. Willi Carstena, Willi Schrey, Willi Kirsch, Willi na Górze Jana, Willi Henkenhafa.

Zapisy na spacery ruszają 6 września o godz. 12.00 na www.fpalma.pl

WYSTAWA PLENEROWA "CZYM JEST WRZESZCZ"
Na 10 tablicach ekspozycji znajdą się kolorowe ilustracje w formie oryginalnych map przedstawiające najciekawsze fragmenty Wrzeszcza, które wpłynęły na jego przeobrażenia architektoniczne i urbanistyczne. Zostaną okraszone one tekstami Jakuba Szczepańskiego, który opisuje jak dzielnica zmieniała się na przestrzeni lat - od XIX wieku, przez dwudziestolecie międzywojenne po czasy powojenne, aż po współczesność. Plenerowa wystawa znajdzie się na terenie Garnizonu Kultury - placu przy obiekcie Stary Maneż przy ulicy Słowackiego.

Wernisaż wystawy: 11 września o godz. 17.00. Wystawa będzie czynna do 30 września.

Organizator: Fundacja Palma
Partner główny: Hossa SA
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W jakich latach dyrektorem Teatru Wybrzeże był Maciej Nowak?

 

Najczęściej czytane