• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia Miasta

Gdańsk Güntera Grassa jest nie tylko scenerią wydarzeń, ale i bohaterem opowieści. Artysta stworzył literacki mit o silnej mocy oddziaływania. "Trylogią gdańską" wprowadził Miasto, Kaszuby i Pomorze do literatury światowej nie tylko jako studium przypadku zaczadzenia faszyzmem, ale także jako pogranicze i laboratorium międzykulturowych relacji.

Przewodnik literacki zawiera 9 tras wytyczonych przez związanych z Miastem grassoznawców - Miłosławę Borzyszkowską-Szewczyk, Marion Brandt, Andrzeja Faca, Annę Kowalewską-Mróz, Mirosława Ossowskiego, Martę Turską i Martę Wróblewską. Autorzy prowadzą po miejscach mniej lub bardziej oczywistych Wrzeszcza i Oliwy, Starego i Głównego Miasta, Stoczni Gdańskiej oraz Kaszub. Odczytują przestrzeń Miasta poprzez pryzmat dialogów powojennych pisarzy gdańskich z obrazem Gdańska Grassa, "odpominań" noblisty żydowskiej przeszłości miasta, jego pamięci smaków oraz głodu. Wyruszają szlakiem fascynacji Grassa architekturą i sztuką gdańską, a także realizacji artystycznych, inspirowanych twórczością artysty w przestrzeni publicznej. Bogato ilustrowany tom zawiera szkice tras a dopracowana szata graficzna sprawi, że przewodnik będzie również cenną pamiątką z Gdańska.

Publikacja jest wynikiem projektu badawczo-animacyjnego, zrealizowanego przez Pracownię Badań nad Narracjami Pogranicza w Uniwersytecie Gdańskim i Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku. Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej, Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W środę 14 grudnia o godz. 17.30 o tym przewodniku literackim rozmawiać będą Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Dorota Karaś i Marta Turska.

Tego wieczoru książka dostępna będzie w promocyjnej cenie 60 zł.

Książka dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywa się aktor Teatru Wybrzeże, który zagrał w filmie Jana Komasy "Hejter"?