• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Warto rozmawiać, ale ważne też jak!

Jakub Knera
17 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Pierwsze dyskusje Klubu Krytyki Politycznej w Gdańsku, które odbyły się w miniony weekend, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Pierwsze dyskusje Klubu Krytyki Politycznej w Gdańsku, które odbyły się w miniony weekend, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Mało mamy w Trójmieście miejsc, w których można dyskutować o bieżących wydarzeniach społecznych i politycznych. Otwarty w weekend Klub Krytyki Politycznej jest doskonałym miejscem na takie dyskusje, ale organizatorzy powinni zadbać nie tylko o ciekawych gości, ale też o poziom merytoryczny debat.



Czy w Trójmieście są potrzebne debaty na bieżące tematy społeczne i kulturalne?

Redakcja "Krytyki Politycznej" wszczyna ważne debaty nie tylko na łamach swojego pisma, ale i podczas spotkań organizowanych w całym kraju. Teraz także Trójmiasto skorzysta na intelektualnym fermencie sianym przez redaktorów i współpracowników pisma: po kilku latach tułaczki, przy Nowych Ogrodach w Gdańsku pojawił się stały klub gazety.

Parapetówka była mocna: pierwsza debata toczyła się wokół filmu "Podziemne państwo kobiet", poświęconego podziemiu aborcyjnemu (zapowiedź tej debaty w trojmiasto.pl wywołała lawinę emocji i komentarzy). Druga dyskusja skupiła się na możliwościach sztuk wizualnych, aktywnie angażujących się w problemy społeczne.

Pierwszy plus: sobotnie spotkanie przyciągnęło ponad 120 osób, niewielu mniej gości przyszło rozmawiać o sztuce. To znak, że takie dyskusje są potrzebne i cieszą się zainteresowaniem.

Ale przebieg obu debat nie był taki udany. Dyskusja poświęcona aborcji, choć rozpoczęła się ciekawie, później zeszła gdzieś na mielizny, na których nie liczyła się racjonalna argumentacja, ale emocjonalne nawoływanie do zgromadzonej publiczności i kierowanie dyskusji w kierunku "utwierdzania-się-w-naszym-przekonaniu". Od samego początku większość zgadzająca się z tezą stronniczego filmu "Podziemne miasto kobiet" narzuciła sztuczny podział na tych, którzy są "za" i tych, którzy są "przeciw". W efekcie trudno było doszukać się konstruktywnych wniosków, za to byliśmy świadkami, jak zaproszeni goście - z jednej strony Kinga Dunin, Ewa Graczyk i Małgorzata Tarasiewicz, z drugiej Natasza Szutta - raczej wypowiadali swoje poglądy, niż je wymieniali.

W niedzielę, w tym samym miejscu odbyła się dyskusja poświęcona sztuce zaangażowanej. Mimo ciekawych wypowiedzi "praktyków" współczesnej sztuki, Adama Witkowskiego i Grzegorza Klamana, dyskusji brakowało spójnej narracji i moderacji, przez co była to raczej luźna, w sumie chaotyczna wymiana zdań. Zabrakło konstruktywnych wniosków.

Trzymam kciuki za Klub Krytyki Politycznej, bo obie dyskusje pokazały, że to miejsce na mapie Trójmiasta potrzebne. Wydaje mi się, że organizatorzy spotkań w Klubie Krytyki Politycznej powinni pamiętać, by nie stawiać wniosków jeszcze przed spotkaniem - jak było w przypadku sobotniej debaty - a także skuteczniej kierować debatą, co było piętą achillesową niedzielnego spotkania.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (5) 1 zablokowana

  • szkoda.

    szkoda, że dyskusję prowadzone przez 'KP' powielają schemat, którego głównym propagatorem w Polsce jest Jan Pospieszalski wraz ze swoim programem: "Warto rozmawiać!". dyskusja zdominowana przez już z góry przyjętą tezę, często udokumentowaną materiałem filmowym, prowadzona grupę osób, w której dominuje jedno "stronnictwo ideologiczne", drugie zaś stanowi jedynie swoisty kwiatek u kożucha. dostajemy więc podróbkę pluralizmu i debaty publicznej, która tak naprawdę nie służy wymianie poglądów, tylko jedynie umocnieniu-w-wierzę lub też inaczej indoktrynacji przybyłych widzów.
    mówię to ze szczególnym żalem, ponieważ sam w swoim czasie uważałem środowisko "KP" za nadzieję na racjonalny dyskurs publiczny w łonie polskiej "inteligencji zaangażowanej". niestety, "KP" okazało się nadzieją płonną.

    • 9 3

  • niestety, moderacji spotkań zabrakło.. mam nadzieję, że przy kolejnych organizatorzy przygotują się do prowadzenia dyskusji. W przeciwnym wypadku bowiem nie zaskarbią sobie grona stałych bywalców...

    • 5 4

  • a ja patrząc i słuchając większości polskich ' POLiTYKÓW "

    bardzo żałuję, że ich matki tak mało wiedziały na ten temat i nie skorzystały z możliwości aborcji.

    • 6 3

  • Komunityczna i lewacka Krytyka Polityczna

    odpowiedzialna za dialog. I jeszcze z jakim zachwytem redaktor się wypowiada, że potrzebna :)
    Jak mają nie stawiać wniosków przed potkaniem o aborcji ??? chyba przyszli tam ludzie którzy mają wyrobione zdanie na ten temat ??? W ogóle rozmowa o samej aborcji to jest rozmowa o wierze kiedy mamy do czynienia z człowiekiem.
    Temat oczywiście typowy dla KP poprzedzony typowym propagandowym filmem.
    Jak dla mnie niech sobie komuniści tam dyskutują, ale zachwycać się nie ma czym

    • 5 4

  • Rozgrzewka z małymi potknięciami

    Traktuję weekendowe wydarzenia jako rozgrzewkę. Debatujące panie i publiczność zagalopowali się trochę w emocjonalne spory, ale pojawiły się uwagi mądre i przemyślane. Mam nadzieję, że trójmiejska KP rozwinie skrzydła i wyciągnie wnioski. A plany mają już niezłe, jak np. Barański Fest. Ja w każdym razie będę śledził ich poczynania.

    • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaką inicjatywę łączącą kulturę z przestrzenią miasta wymyślił i koordynuje związany z Klubem Plama Szymon Wróblewski?

 

Najczęściej czytane