• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Warsztat Pracy Lecha Wałęsy

  • Kalendarz
    1 maja - 30 września 2010, godz. 12:00 - 18:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Teren Stoczni Gdańskiej / budynek nr 86 B
    Organizator: Instytut Sztuki Wyspa
  • Bilety
    wstęp wolny
Warsztat Pracy Lecha Wałęsy
teren Stoczni Gdańskiej, budynek nr 86 B
04. 06. 2010 - 30. 09. 2010

Projekt Grzegorza Klamana "Warsztat Pracy Lecha Wałęsy" jest zbudowany na napięciu pomiędzy potrzebą doświadczenia "autentyczności", jakie zapewnia tradycja muzeum in-situ a strategią "upamiętnienia". Turysta odwiedzający Stocznię Gdańską i wystawę Drogi do Wolności daremnie poszukuje miejsca bezpośrednio związanego z osobą Lecha Wałęsy. Do miejsca jego pracy, śladów jego bytności jeszcze jako zwykłego robotnika - elektryka nie ma dostępu.

Interesujący jest dla nas Wałęsa w sytuacji pomiędzy staniem się liderem strajkujących stoczniowców a Wałęsą u szczytu sławy; laureatem Pokojowej Nagrody Nobla czy Prezydentem Państwa. O Wałęsie wielkim wiemy zdecydowanie więcej, o jego zwykłym roboczym otoczeniu niewiele. Projekt "Warsztat Pracy Lecha Wałęsy" ma na celu udokumentowanie poprzez gest artystyczny miejsca-przestrzeni-otoczenia-przedmiotów gdzie pracował Lech Wałęsa. Jest to rodzaj działania artystycznego, które przenosi w obszar refleksji zwykłość-banalność rzeczywistości.

Jak pisze w przygotowywanej monografii Klamana flamandzki krytyk Dieter Roelstraete: "Chodzi o jakże łatwo podlegające manipulacji kwestie pewności, autentyczności i prawdziwości (zwłaszcza kiedy łączą się z zagadnieniami jednostkowej "aury", upodmiotowienia i autonomii), jak również o złożoną dialektykę pamięci i zapomnienia, i jej dwuznaczną relację z zaminowanym obszarem historii najnowszej. Przedmiotem zainteresowania Klamana jest nie tyle Wałęsa jako człowiek czy nawet jego rzeczywisty wkład w "transformację" - ujęcie tego słowa w cudzysłów samo w sobie świadczy jak wiele w istocie się zmieniło - ale symboliczny "Wałęsa" jako historyczna ikona kontestacji, jako perspektywa (stanowisko - pracy?), pozwalająca kontrolować reinterpretacje i rozliczenia historyczne.".

W ramach wystawy "Strażnicy Doków" [2005] zorganizowanej przez Instytut Sztuki Wyspa odbył się trzy dniowy performance autorstwa Grzegorza Klamana z udziałem sobowtóra Lecha Wałęsy w jego dawnym warsztacie pracy. Niezwykle żywy odbiór i reakcja publiczności potwierdzają konieczność udostępnienia tej przestrzeni szerszej publiczności.

Projekty są finansowane przez Miasto Gdańsk i realizowane dzięki uprzejmości Stoczni Gdańsk SA, Young City oraz Shipyard City Gdańsk.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Gdzie słynny pisarz Günter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla, ma w Gdańsku swój pomnik razem z Oskarem - bohaterem "Blaszanego bębenka"?