• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Warsztat: Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?

Zapraszamy na warsztaty zatytułowane "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?". Wydarzenie odbędzie się 20 marca 2023 r. w Centrum Sztuki Współczesnej.

gru 9

sobota, godz. 12:00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny
Dla kogo: pracownicy i pracowniczki instytucji kultury oraz edukatorzy i edukatorki, artyści i artystki, badacze i badaczki pracujący z publicznością

Wstęp bezpłatny, zapisy: rezydencje@laznia.pl

Ilość miejsc ograniczona.

Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole? | warsztat
 
W trakcie warsztatu, skonstruowanego wokół materiałów oraz narzędzi zgromadzonych w publikacji "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?" zastanowimy się nad tym, co kryje się pod pojęciami "faszyzmu". Ideologia, emocje, przekonania, tożsamość? Kim jest Inny, a kim jest Obcy? Czym jest poczucie przynależności, a czym dopasowania? Wspólnie opracujemy autorski graficzny narzędziownik, który wykorzystamy do komunikacji i rozmowy o naszych wartościach.
Warsztat potrwa około 3 godzin i jest przeznaczony dla grupy 15-20 osób. Jest skierowany przede wszystkim do osób pracujących w instytucjach kultury oraz ich współpracowniczek i współpracowników - edukatorek, artystów, badaczy, osób pracujących z publicznością.
 
Prowadząca:
Ania Owsiany  artystka, edukatorka, trenerka.
Uczę twórczości, sztuki współczesnej oraz szkolę z odwagi. Korzystam ze sztuki i boksu jako narzędzi pracy z ludźmi.
 
Warsztat towarzyszy premierze publikacji: "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?", która ma posłużyć edukatorom i edukatorkom, pracownikom i pracowniczkom instytucji kultury i artystom i artystkom jako zasób wiedzy i narzędzie budowania języka reagowania na coraz powszechniejsze przejawy przemocowych, wykluczających, (neo)faszystowskich i alt-prawicowych praktyk oraz dyskursów. Jej celem jest przekazanie czytelnikom i czytelniczkom wiedzy oraz szeregu praktycznych narzędzi (edukacyjnych, dyskursywnych, twórczych, prawnych) pozwalających odpowiedzieć na przejawy tego rodzaju postaw, wypowiedzi i zachowań w najbliższym otoczeniu - zawodowym, społecznym, rodzinnym czy instytucjonalnym.
 
Książka powstała pod opieką interdyscyplinarnego zespołu redakcyjnego, w skład którego wchodzą badacze, pracowniczki sektora kultury, artystki, edukatorzy i dziennikarze. Na jej treść składają krótkie eseje analizujące kluczowe pojęcia organizujące współczesny dyskurs (neo)faszystowski i alt-prawicowy; ilustrowane komiksami i grafikami rozmówki, pokazujące jak reagować na często spotykane wykluczające i przemocowe ataki; poradnik prawny; zestaw antyfaszystowskich wypowiedzi artystycznych oraz scenariusze ćwiczeń i działań edukacyjnych. Premierze książki towarzyszyć będą oparte o jej treść warsztaty, realizowane w wybranych instytucjach w różnych miastach Polski.
 
Publikacja tworzona jest przez Biuro Usług Postartystycznych,czyli jednostkę funkcjonującą w ramach struktury Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, której celem jest wspieranie działaniami artystycznymi ruchów społecznych i politycznych oraz wzmacnianie twórczą wyobraźnią różnych form aktywizmu.
https://beczmiana.pl/bup/
 
Projekt Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole? jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
 
Publikacja w pliku PDF jest dostępna pod linkiem:
https://issuu.com/beczmiana/docs/jak_rozmawiac_o_antyfaszyzmie
 
Link do zamówienia bezpłatnej publikacji:
https://sklep.beczmiana.pl/pl/p/Jak-rozmawiac-o-antyfaszyzmie-przy-wspolnym-stole/7265

Opinie

Sprawdź się

Najdłużej panującym dyrektorem teatru instytucjonalnego w Trójmieście jest...