• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej

Zapraszamy 22.01 do odwiedzenia wystawy czasowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pt. "Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej".

Z tej okazji Instytucja przygotowała bezpłatne spacery kuratorskie, będące okazją do poszerzenia wiedzy o polskim doświadczeniu II wojny światowej, prezentowanym za pomocą niepowtarzalnego projektu interdyscyplinarnego.

Wystawa "Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" została przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ekspozycja, będąca autorskim projektem zespołu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ma przemyślaną strukturę z precyzyjnie odmierzoną chronologią i dramaturgią, pozwalającą zapoznać się z wieloma kwestiami dotyczącymi okresu wojny.

Intencją twórców było poruszenie emocji osób zwiedzających tak, by w jak najbardziej sugestywny sposób opowiedzieć o okropieństwach II wojny światowej, poprzez wydarzenia i zjawiska wskazujące na wyjątkowość polskiego doświadczenia. Na ekspozycję składają się różne formy, media i rozwiązania scenograficzne, tworzące niepowtarzalny projekt interdyscyplinarny.

Emanacją wystawy prezentowanej w Muzeum od 1 września 2019 r. do 28 lutego 2022 r. był międzynarodowy projekt wystawienniczy "Fighting and Suffering", współrealizowany z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Przedsięwzięcie to umożliwiło zaprezentowanie w 2019 r. opowieści o polskim doświadczeniu w czasie II wojny światowej milionom ludzi na 6 kontynentach, w 66 krajach, w ponad 150 miejscach, czyniąc go największą tego typu akcją informacyjną w historii polskiej dyplomacji.

W ramach organizowanych spacerów kuratorskich, pracownicy Działu Wystaw MIIWŚ oprowadzą po wystawie czasowej pt. "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej". Inspiracją do przeprowadzenia spacerów była także przypadająca w tym roku 80. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. 14 lutego 1942 r. rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego istniejący Związek Walki Zbrojnej, część zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego, uległ przemianowaniu na Armię Krajową. Podczas spacerów pracownicy zaprezentują dzieje AK - największej konspiracyjnej siły zbrojnej na okupowanych terenach Polski, odwołując się do eksponatów zgromadzonych na wystawie.

Propozycja zwiedzania skierowana jest do osób powyżej 16 roku życia (osoby niepełnoletnie z opiekunem).

Przewidziany czas oprowadzania to ok. 60 minut, w grupach liczących 10 osób. Wejście o godz. 11:00, bądź 12:30.

Regulamin udziału w bezpłatnych spacerach kuratorskich, formularze uczestnictwa oraz terminy kolejnych spacerów dostępne na stronie internetowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Opinie

Sprawdź się

Gdzie grą na saksofonie debiutował trójmiejski jazzman Przemek Dyakowski?