• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Waldemar Świerzy. Nie tylko jazz...

Na wystawie prezentujemy między innymi prace pochodzące z cyklu "Wielcy Ludzie Jazzu" oraz "Gangsterzy". Seria wizerunków najwybitniejszych muzyków i wokalistów jazzowych przyniosła autorowi światową sławę. Sam niezwykle muzykalny (słuchał nie tylko jazzu, ale wszystkiego, co mu się spodobało - od country po muzykę klasyczną), potrafił w genialny sposób oddać w formie malarskiej energię muzyki.

9 lipca - 4 września 2022

Gdańsk, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Wstęp wolny

1 czerwca - 2 października 2022

Gdańsk,
Wstęp wolny
Mamy tu kwintesencję stylu Waldemara Świerzego - niebywale malarskiego, eleganckiego, a jednocześnie bezpretensjonalnego. Takie są także prace z cyklu gangsterskiego - dynamiczne kompozycje z zaskakującymi skrótami perspektywicznymi, fajerwerki czystych barw na ciemnym tle. Czarna legenda czasów prohibicji okazała się bardzo inspirująca - mamy tu samego Ala Capone, charakterystyczne kapelusze, samochody i nieodłączną broń. Ale wszystko to traktuje artysta z humorem, swoistym dystansem, jakby te krwawe historie, mroczne interesy mafiosów, stanowiły jedynie pretekst do świetnej zabawy ze sztuką. Umieszczając gangsterów w scenerii "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda da Vinci, Świerzy puszcza do nas oko.

Waldemar Świerzy (1931 - 2013) to jeden z najlepiej rozpoznawalnych grafików w Polsce i na świecie. Legendarny współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu, był profesorem projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Zaraz po studiach na Akademii katowickiej i krakowskiej, został kierownikiem graficznym Wydawnictwa Artystyczno - Graficznego w Warszawie. Prowadził pracownie plakatu w Berlinie, Kassel, Meksyku i Hawanie. Projektował plakaty, okładki książek i płyt, kalendarze, znaczki i inne formy graficzne na zamówienia krajowe, a w późniejszym czasie również zagraniczne. Otrzymał wiele nagród za twórczość plastyczną m.in. Grand Prix Toulouse Lautrec (Paryż), The Hollywood Reporter Los Angeles, Biennale w Sao Paulo, złote medale na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti. W listopadzie 2006 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Katalog

Waldemar Świerzy. Nie tylko jazz...
Wystawa połączona ze sprzedażą
13.06 - 4.07.2015 r.

Sopocki Dom Aukcyjny
Galeria Sztuki Współczesnej
Ul. Boh. Monte Cassino 43
Sopot

Kontakt: Katarzyna Dąbrowska, Dorota Kulawczuk - Szostek, tel.: (58) 551 22 89, 603 890 001, modern@sda.pl

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jakie wydarzenie artystyczne zainaugurowało działanie Ergo Areny na granicy Gdańska i Sopotu?