PATRONAT

W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku (1 opinia)

Relacja z imprezy

13 lutego - 31 grudnia 2021, godz. 10:00 - 16:00

W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku

Rok 2010 jest rokiem szczególnym w historii sztuki nowoczesnej. Przypada nań bowiem setna rocznica powstania jednego z najbardziej rewolucyjnych i kontrowersyjnych kierunków w sztuce - abstrakcji.

Ekspozycją "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku" chcemy uczcić ten szacowny jubileusz. Składa się na nią ponad 120 dzieł z naszych zbiorów, dobranych w taki sposób, aby mogły jak najpełniej zilustrować poszczególne nurty abstrakcji i przybliżyć jej rozwój po II wojnie światowej, kiedy to, zarówno w Polsce jak i na Zachodzie, sztuka bezprzedmiotowa święciła tryumfy.

Na wystawie można będzie zobaczyć prace m.in. R. Artymowskiego, J. Berdyszaka, B. Borowskiego, S. Borysowskiego, T. Brzozowskiego, S. Fijałkowskiego, W. Frydrycha, S. Gierowskiego, M. Heydy-Usarewicz, W. Lama, T. Rudowicz, H. Stażewskiego, K. Sosnowskiego, J. Tarasina, J. Tchórzewskiego, R. Usarewicza, R. Winiarskiego. Oprócz dzieł artystów polskich, eksponujemy 30 prac twórców zagranicznych, m.in. W. Croziera, J. Lacasse'a, F. Beanlanda.

W klimat ekspozycji wprowadzają nas dwa wyjątkowe dzieła - niewielka praca Josepha Lacasse'a, Kompozycja na czarnym tle, powstała w 1910 roku, a więc w roku narodzin abstrakcji, oraz gwasz samego Kandinskiego, Kompozycja barwna, z 1935 roku.

W 1910 roku, Wassily Kandinsky, stworzył pierwszą kompozycję abstrakcyjną. Świadomie nie odwzorował w niej nic z otaczającej rzeczywistości, tworząc dzieło zbudowane wyłącznie z czystych wartości plastycznych, takich jak kolor, forma i kompozycja. Oderwanie się od rzeczywistości (łac. abstraho-oderwać) otworzyło artystom nieistniejące wcześniej perspektywy i pozwoliło na nieograniczony niczym rozwój twórczych wyobraźni. Abstrakcja od początku dzieliła się na odrębne kierunki, z których każdy ulegał kolejnym przeobrażeniom - od ogólnego podziału na abstrakcję ekspresyjną, "gorącą", subiektywną, i przeciwną do niej abstrakcję geometryczną, "zimną", wychodzącą z przesłanek obiektywnych, po szczegółowe nurty powstające w ich łonie.

Liczba eksponatów obejmujących wystawę to sto dwadzieścia sześć dzieł stu artystów.
Wystawie towarzyszyć będzie folder oraz książeczka dla dzieci. Dla grup zorganizowanych opracowano program edukacyjny o abstrakcji.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  10 zł
 • Bilet ulgowy
  6 zł
Normalny - 10 zł, ulgowy - 6 zł, rodzinny - 18 zł

Godziny otwarcia
wtorek - piątek 9.00-16.00
sobota - niedziela 10.00-17.00

Opinie (1)

 • polecam

  Byłem, widziałem. Bardzo dobre obrazy. Wybiorę się jeszcze raz.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Znana polska ilustratorka Anita Głowińska jest autorką:

 

Najczęściej czytane