W sobotę Noc Muzeów. Odbywa się, ale online

Najnowszy artukuł na ten temat Fałszywe SMS-y o kwarantannie. GIS ostrzega

Europejska Noc Muzeów w 2017 roku:

15 edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Trójmieście, jak i całej Polsce, odbędzie się online. W związku z pandemią koronawirusa wydarzenie nie zostanie przeprowadzone w dotychczasowej formie. Mimo to na wirtualnych gości czekają niespodzianki i atrakcje przygotowane przez muzea.Muzea w Trójmieście


Czy odwiedzisz muzea wirtualnie?

Zobacz wyniki (316)
Instytucje kultury, galerie, teatry, muzea i biblioteki nie mogły zapraszać gości w czasie pandemii, mimo to działały i przygotowywały ofertę dla odwiedzających. Postanowiono nie zawieść tych, którzy czekają na tę szczególną noc. Dlatego część z nich przygotowało specjalne programy online w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2020.

Nie ruszając się z własnego domu, będzie można oglądać cyfrowe zbiory i dzieła sztuki, posłuchać rozmów czy wirtualnie przejść się po pracowniach. Do akcji Noc Muzeów online dołączyły już takie instytucje jak: Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Archeologiczne, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe czy Gdański Archipelag Kultury.

Wydarzenia online w Trójmieście


Poszczególne muzea przygotowały różne formy tej wyjątkowej nocy. Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" zaprasza na stronę na Facebooku, gdzie będzie można odkryć, czym jest sztuka generatywna oraz jakich artystów twórczość warto zbadać i dlaczego. Do rozmowy na te tematy został zaproszony Radosław Deruba. Narodowe Muzeum Morskie nie zaprosi zwiedzających na "Dar Pomorza", nie policzy gości w kolejce na "Sołdka" i do Żurawia, nie otworzy też bramy Muzeum Rybołówstwa w Helu czy swoich tczewskich oddziałów. Muzeum zaprasza jednak na swój profil na Facebooku.

- To właśnie tam przenosimy tegoroczną Noc Muzeów - mówi dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego. - Naszych gości zapraszamy między innymi do naszego Archiwum X. Podróże do czwartego wymiaru zawsze są ekscytujące, a w trakcie Nocy Muzeów różne rzeczy mogą się zdarzyć... zwłaszcza online - zapowiada.
W akcji biorą udział także instytucje spoza Trójmiasta, takie jak Muzeum Kaszubskie w Kartuzach czy Fabryka Sztuk w Tczewie. Oprócz tego instytucje zachęcają do nocnego oglądania wcześniej już udostępnionych materiałów m.in. transmisji filmów, debat, czy wirtualnych spacerów.

Noc muzeów poprzednie edycje - dużo zdjęć- Z utęsknieniem czekamy na powrót do normalności. Brakuje nam spotkań na żywo i zwyczajnych rozmów - mówi Karina Rojek, koordynatorka Nocy Muzeów na Pomorzu. - Marzy mi się, by znów zobaczyć ustawiające się kolejki do instytucji, wziąć udział w grach miejskich, czy posłuchać koncertów w plenerze. Aby zachować tę namiastkę zabawy i radości, przenosimy część działań do sieci. Wiadomo, że to nie jest to samo, ale to teraz jedyna możliwość spotkania z odbiorcami i mieszkańcami Pomorza. Serdecznie zapraszamy na nasze profile w social mediach i do pozostania z nami w kontakcie.
Europejska Noc Muzeów to wydarzenie, w którym rokrocznie bierze udział około 50 tysięcy osób w całym regionie Pomorza. Specjalnie przygotowywane programy, bezpłatne wejściówki i nietypowa nocna pora sprawiają, że noc cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. Tak duża frekwencja to nie tylko długie kolejki, ale także tłumy w komunikacji miejskiej i na ulicach. Z tego względu organizatorzy zostali zmuszeni odwołać wydarzenie i przenieść działania do sieci.

Szczegółowy program znajduje się na oficjalnej stronie internetowej.

Opinie (30) 2 zablokowane

 • Każda taka popularyzacja muzeum ma sens, ale już widać generalną porażkę idei "życia on-line" jako namiastki realu

  • 20 1

 • Obywa się ? Co się obywa i bez czego?

  Jak w tytule.

  • 8 2

 • Uff

  Co za bzdura,muzeum trzeba poczuć, oglądanie na monitorze to jakieś nieporozumienie

  • 22 4

 • Ale to już nie to samo, a gdzie stanie w kilkunastometrowej kolejce min. 1 godzinę?

  Chyba że serwery będą się zawieszać z powodu ilości wejść na stronę to chętnie wezmę udział!

  • 10 0

 • Muzeum online - bardzo slabe

  Tylko zwiedzanie w realnym muzeum się liczy . Od takiego poznawania świata czyli ślęczenia przed monitorem można Jedynie nabawić się szeregu chorób zaczynajac od chorób kręgosłupa ,oczu , pluc anemii itd.....na agorafobi kończąc

  • 12 4

 • Czy to prawda że Tour de Pologne zostanie rozegrany korespondencyjnie?

  • 16 1

 • A może to o to chodziło właśnie, żeby z mało znaczącej choroby, zrobić coś co naprawdę rozłoży zdrowie milionom ludzi?

  • 2 0

 • Tak, noc muzeów to ważne wydarzenie.

  Tylko pozazdrościć osobom, które miały okazję zwiedzić wszystkie muzea, co do jednego. Sam osobiście nie byłem we wszystkich, a konkretnie w tych najpopularniejszych. Polecam ECS Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, łatwy dostęp z Dworca Głównego, nieco za "zieleniakiem". I w tym muzeum jest wszystko opisane, 1989r. czyli zakończenie komunizmu, w Europie proces ten trwał nieco dłużej, bo jeszcze w roku 1992, ale to taki kulis. Jest także pokazana atrapa okrągłego stołu i słynna wypowiedź Lecha Wałęsy. Serdecznie polecam też muzeum II Wojny Światowej, jest tam wszystko pokazane, od poczęcia czyli roku 1933 do 1945, czyli kapitulacji Japonii i Niemiec, oraz zakończenia wojny. Później tematy takie jak trudna droga do wolności. Lata 60 XX, oraz wydarzenie całkiem nam znane czyli "Czarny czwartek", przypominam grudzień 1970. Okres zimnej wojny, ideologia "spinacz" a także wiele innych. Zachęcam również do zwiedzenia Muzeum Marynarki Wojennej, czyli w skrócie MW. Są tam różnego rodzaju kombinezony, wyposarzenie, pozostałości po torpedach itd. Oraz Muzeum Emigracji w porcie gdyńskim, pokazujące czasy wielkich emigracji Polaków do Nowego Jorku i Czikago. Polecam także książkę "Mała historia Gdyni" oraz książkę pana Kitowskiego o gdyńskich zabytkach, może osoby, które twierdzą, że w Gdyni nie ma zabytków zmienią zdanie o 180 stopni. Zachęcam też do filmów poświęconych wielkiej wojnie, ale także Napoleonowi i innym postaciom. Trzymajmy przysłowiowe kciuki żeby pandemia ustała. Dziękuję
  Pozdrawiam!

  • 5 5

 • Juz nie przesadzaj boomer.
  Kiedys byla tv teraz jest komputer, ktory daje mozliwosc rozwiniecia swojego hobby np w prace w ulubionym muzeum na całym swiecie.
  To od czlowieka zalezy jak wykorzysta mozliwosci. Nawet w graniu online mozna byc mistrzem, poznac ludzi z calego swiata i zarabiac hajs.

  • 3 5

 • Ludzie będą stali w kolejkach online? Bo zauważyłem, że największą atrakcją było stanie w kilometrowej kolejce, gdzie innego dnia można było być w muzeum samemu

  • 9 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Sprawdź się

Sprawdź się

Ze spektaklem "Brzydkie kaczątko" Teatr Miniatura poleciał za granicę. Na Harmony World Puppet Carnival uznano go za najlepszy zespół teatru lalkowego. W jakim mieście został wystawiony?