• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W poszukiwaniu trójmiejskości. Krytyka Polityczna wydała przewodnik po Trójmieście

Jakub Knera
4 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Krytyka Polityczna, która wydaje przewodniki poświęcone różnym postaciom i zagadnieniom przygotowała pierwszą tego typu publikację dotycząca konkretnej metropolii - Trójmiasta. Czytając ją, zastanawiamy się: jaki jest jego obraz i wizerunek oraz czy da się go w ogóle opisać?



"Trójmiasto. Przewodnik Krytyki Politycznej", Warszawa-Gdańsk 2011. "Trójmiasto. Przewodnik Krytyki Politycznej", Warszawa-Gdańsk 2011.
Redakcja Krytyki Politycznej do tej pory poświęcała przewodniki m.in. artystom, filozofom lub takim zagadnieniom jak kryzys, ekologia, uniwersytet zaangażowany czy ekonomia kultury. Po raz pierwszy jednak zabrała się za próbę zobrazowania konkretnej metropolii, jej charakteru, historii, pojawiających się tam przemian czy istotnych zjawisk na jej mapie artystycznej, politycznej i społecznej. Nazywam to próbą, bo to zadanie niełatwe, w którym zawsze może czegoś zabraknąć i coś zostać pominięte.

Pozycja podzielona jest na kilka części. Tom otwiera prolog - rozmowa Michała SzlagiJanem Kaczorem, pracownikiem Stoczni Gdańskiej. Ten wywiad bezpośrednio odwołuje się do okładki książki z ogromnym stoczniowym żurawiem oraz historii Gdańska i wydarzeń, których miały tam miejsce (do nich powracać będziemy często). Potem natrafiamy na część historyczną, w której znajdziemy rozmowy z Lechem Wałęsą, abp Tadeuszem GocłowskimHenryką Krzywonos. Rozmówcy odnoszą się przede wszystkim do przemian i działań społecznych w latach 70. i 80.

Kolejne rozdziały skupiają się na funkcjonowaniu inteligencji zaangażowanej (z obszerną częścią poświęconą słynnym seminariom Marii Janion na Uniwersytecie Gdańskim), przestrzeniom rewolucji (znów stocznia), sztuce oraz architekturze. Tom zamyka rozdział tożsamość, najsłabszy ze wszystkich, ale poruszający najważniejszy wątek przewodnika.

Bo pytanie o tożsamość przewija się przez tę książkę nieustannie - jaka jest trójmiejska tradycja, jak działa(ła) tutaj inteligencja, jaki wpływ na Trójmiasto ma sztuka czy architektura? Mimo tytułu, ciężko rozstrzygnąć to w kontekście całej metropolii, bo większość tekstów jest poświęcona Gdańskowi.

Kolejne części w dużej jednak mierze mają charakter romantycznego spojrzenia w przeszłość. O ile jeszcze w pierwszym rozdziale jest to zrozumiałe (chociaż brakuje mi tam dyskusji z przedstawicielem Ruchu Młodej Polski, który miał ogromny wpływ na historię Trójmiasta i Polski), to dalej wspominanie tego, jak było mija się z celem. Mieliśmy inteligencję zaangażowaną w Trójmieście w latach 70. i 80., a co dzieje się z nią teraz? Rozmówcy wracają do przeszłości, jednak bardzo rzadko badają aktualne zjawiska, brakuje też wniosków na temat teraźniejszości.

Wracamy do Klubu Żak czy Rudego Kota, ale nie widać co dzieje się z przestrzeniami klubowymi obecnie (a mamy tak ważne miejsca jak Sfinks, Ucho, Buffet). Cofamy się do opisów sopockiej szkoły artystycznej, ale niewiele przeczytamy o tym, jaka jest rola ASP dzisiaj. To wszystko podkreśla tezę, Trójmiasto było prężnym ośrodkiem dwie, trzy dekady temu, a teraz osłabło. A to nieprawda, dzieje się u nas wiele i mimo że nie skupia się to w jednym miejscu w postaci "wyobrażonej inteligencji", to w przecież istnieją instytucje i środowiska, które twórczo wpływają na nasza metropolię. Jednym z nich na pewno jest Świetlica Krytyki Politycznej. Pytanie, czy zaproponowana konstrukcja książki nie jest próbą legitymizacji ich działań i tworzenia nowego mitu na starym?

Może przydałyby się rozmowy z twórcami coraz popularniejszego Zjednoczenia Literackiego, zapis debaty młodych przedstawicieli organizacji politycznych czy instytucji badawczych, którzy dyskutowaliby nad teraźniejszością? Nieodłącznie pojawia się wątek stoczni i tego jak się przeobraża. Brakuje jednak głosu rezydujących tam artystów nie na temat tego, jak Kolonia Artystów się kształtowała, ale co zrobić, aby jej dorobek przetrwał.

Podoba mi się wywiad z Maćkiem Szupicą, który mówi o tym co dzieje się obecnie, co takiego jest w Trójmieście, że chce tu mieszkać i nie patrzy nostalgicznie w przeszłość. Niestety kontrastuje z nim rozmowa z Maciejem Nowakiem, który opuścił Trójmiasto pięć lat temu i mimo, że czasem tu wraca, obserwuje wszystko z perspektywy stolicy. Zabrakło też głosów kogoś z młodych twórców trójmiejskiej literatury, bo luźny zbiór notatek Piotra Czerskiego, który na dodatek nie działa twórczo od dobrych kilku lat, kompletnie nic nie wnosi.

"To opowieść, której nie da się przeczytać nigdzie indziej" - czytamy na okładce przewodnika. To prawda. Ta książka w ciekawy sposób nakreśla obraz Trójmiasta, jego kształtowania się przed i po transformacji ustrojowej. To ciężkie zadanie, ale może spowoduje debatę na temat tego, jaka nasza metropolia jest obecnie?

Bo ciągłe zaglądanie w przeszłość to w Polsce powszechny zwyczaj i szkoda, że redaktorzy trochę ulegli jego wpływowi. Warto wyciągać wnioski z tego, co się wydarzyło i przetwarzać je w nowe działania, zamiast namiętnie się nad tym rozwodzić. Ale jeśli lektura tej książki prowokuje do takich przemyśleń, to już samo to jest niewątpliwie jej zaletą. Dobrze, że taka pozycja się ukazała.

W najbliższy czwartek, 10 lutego w Świetlicy Krytyki Politycznej odbędzie się spotkanie promujące Przewodnik.

Redakcja Krytyki Politycznej z Trójmiasta (Katarzyna Fidos, Marcin Chałupka, Maria Klaman) o "Trójmiasto. Przewodnik Krytyki Politycznej":

Ta publikacja to wyraz zaangażowania w kształtowanie debaty publicznej w Trójmieście. Tutaj mieszkamy, funkcjonujemy i chcemy zmieniać to miejsce. Interesowało nas powszechne kojarzenie Trójmiasta przez całe polskie społeczeństwo jako symbolicznego miejsca narodzin aktualnego systemu polityczno-ekonomicznego. Ważniejsze było jednak uchwycenie zjawiska, naszkicowanie problematyczności sytuacji, niż przedstawienie faktów historycznych i osób, które wszyscy znają.

Staraliśmy się zaprezentować krytyczne analizy momentów zwrotnych najnowszej historii, jak również problematykę wykluczaną często z kolorowych przewodników i mediów. Z Trójmiastem jest coś nie tak, nie łatwo je złożyć w spójną całość. Jest rozczłonkowane, brak mu centrum, nie tylko w rozumieniu przestrzeni. Chcemy stworzyć przestrzeń do otwartej debaty oraz integrować środowiska intelektualne i zaangażowane społecznie, których głos często jest niesłyszalny. W Przewodniku stawiamy pytanie, czy aktualnie możliwe jest solidarność mieszkańców Trójmiasta oraz potencjalna społeczna rewolucja, która powiodłaby się, czyniąc przestrzeń miejską przestrzenią publiczną.

Miejsca

Opinie (72) ponad 10 zablokowanych

  • niestety prawda jest taka,ze Trojmiasto jest prowincja.. (7)

    poza starowka w gdansku,molo w sopocie i bulwarem w gdyni nie ma tu po co przyjezdzac.jako mieskaniec tej "metropolii" uwazam ze do Warszawy,Poznania czy Krakowa mamy cale lata swietlne.nie mamy tu przemyslu,zadnych zakladow ktore cos produkuja....poza Lotosem nie ma ani jednej wielkiej firmy.na rynku pracy tez zenada.praca jesli jest to za minimalna krajowa....Trojmiasto to brzmi dumnie....niestety,tylko brzmi......

    • 20 36

    • ok, w 85 % zgoda, co zatem mozna zrobic? (2)

      1) zintegrujmy 3 miasta na poziomie co najmniej komunikacji, lotnisk, drog, portow - zwiazaek komunalny, po jednej spolce odpowiedzialenej za dane zagadnienie
      2) rozwoj silnego osrodka portowego,
      3) stwrzenie nowoczesnego pasa przestrzeni biznesu i prestizu od centrum gdanska przez mlode miasto - nowy port - brzezno sopot wyscigi - sopot - miedzytorze w gdynii - centrum gdynii oraz wzdluz grunwaldzkiej/niepodleglosci/zwyciestwa -> do tego jest potzrebne wspolne planowanie przestrzenne trzech miast, a nie tworzeni trzech konkurencyjnych dzielnic bizesu

      • 11 5

      • dodalbym jeszsze .. (1)

        problem z prądem na wybrzeżu, tzn. zbyt mało mocy żeby mogły powstawac kolejne zakłady, przesył z południa polski takiej mocy jest albo bardzo drogi i albo /i duzo strat. Dopóki nie powstanie w regionie nowoczesna elektrownia o duzej mocy nie bedzie inwestycji, duzych firm, pieniedzy a co za tym idzie kasy na rozwoj miast, kultury itd. Tu koncepcja powstania elektrowni jadrowej na wybrzezu powinna być walkowana non-stop, z powstaniem lobby...

        • 2 2

        • co ty wiesz o mocy na wybrzezu?

          podjedz na wyjazdowke na warszawe i zobacz o ile cie wpuszcza jakie moce posiada gdansk i ile jest niewykorzystane. Jedno z lepszych zaopatrzenie po Krakowie.

          • 0 2

    • "poza starowka w gdansku" (1)

      Gdze masz "starowka" w Gdańsku?

      • 10 2

      • Dokładnie. W Gdańsku nie ma Starówki. Jest Główne Miasto i Stare Miasto. Główne Miasto to rejon ul. Długiej z Długim Targiem.

        • 1 2

    • prowincjonalne moze byc tylko myslenie... (1)

      spojrz na to troche bardziej optymistycznie:

      * wielkich zakladow nie ma (dzieki Bogu!), ale jest mnostwo malych/srednich firm, preznie dzialajacych, w branzach takich jak: transport morski, logistyka, IT, finanse/ksiegowosc.. itp.
      * letni spot - idealne warunki do windsurfingu/kite'a, letniego wypoczynku;

      uwazam, ze jest to idealne miejsce, gdzie mozna cieszyc sie natura, miastem (trojmiastem) w miare odbrze skomunikowanym, wieloma przestrzeniami do aktywnego wypoczynku, a nie przytloczonymi METROPOLITALNYMI korkami.

      NIE WSZEDZIE MUSI BYC METROPOLIA! glowa do gory ;)

      • 7 4

      • problem w tym, że pretendujemy do miana metropolii, a bardzo nam do niej daleko

        :(

        • 0 0

  • Ignoranci... (2)

    W Gdańsku nie ma Starówki.

    Poza tym jakoś dziwnie wiele osób z Mazur czy Kujaw pracuje u nas woląc przebywać tutaj niż u siebie, więc nie jest tak najgorzej, choć dobrze też, niestety, nie jest.

    Poza tym to mi nie wygląda na przewodnik, ale na jakąś analizę historyczną, z lukami, co wytknął autor artykułu. No i lewicowa Krytyka Polityczna mnie akurat nie interesuje...

    • 22 6

    • albo:

      • 1 2

    • nie robiłbym z tego problemu

      mis.

      • 1 0

  • Krytyka polityczna (6)

    Przeca to lewacki fanzin - dawca idei dla czerwonych z SLD. Niech potną to wydawnictwo na kawałki i rozdają jako czerwona hostia na meetingach młodzieżówki SLD.
    Jak to lewica kiedyś wiedzieli kogo bronić i jak uszczęśliwić obywatela. Mieliśmy to do 1989 roku. Teraz bronią inni, a pozostaje wspieranie różnych freaków - gejów, zielonych, zwierzęcowców - takiego małego lewactwa, które marzy o rewolucji społecznej i zafundowania szczęśliwego świata dal wszystkich, nawet tych którzy tego nie chcą. Tak jak to było za czasów PZPR

    • 25 12

    • a ty co w zyciu stworzyles??? (5)

      pewnie nawet nie mozesz sie pochwalic zadna lektura przeczytana samodzielnie przez ostatnie pol roku a zgrywasz wirtualnie znawce. Skoncz krytykowac czegos czego jeszcze nie poznales. Bedzie uczciwiej.

      • 2 3

      • A PO co "czytać" czerwony papier toaletowy, papier toaletowy słóży do wycierania .... wiesz czego... (4)

        Są ciekawsze pozycje do czytania... miliony ich...

        • 2 3

        • "służy"... oczywiście

          • 2 3

        • pozycja zasadnicza

          oraz pozycja na kleczkach.

          • 1 3

        • z pewnoscia dobra lektura dla Ciebie zanim zaczniesz sie wymadrzac bedzie słownik (1)

          służy bo sługa. zrob powtorke z ortografi, prosze.

          • 2 3

          • znam lepsze... miliony ich...

            • 2 1

  • Lewacka propaganda lewackiej "Krytyki POlitycznej"- materiał na makulaturę lub ognisko, nic ponadto... (20)

    I te wątpliwe "awtorytety": Wałęsa, Gocłowski, Krzywonos... He he he...
    Prwdziwej historii ani obrazu Trójmiasta tam nie znajdziemy... Nadaje się co najwyżej na makulaturę lub ognisko, nic ponadto...
    Dosyć kłamliwej lewackiej propagandy!

    • 22 20

    • pewnie masz inne autorytety (14)

      Gwiazda,Głodz,Walentynowicz,Kaczynski,Cenckiewicz i Kurski :) kazdy ma takie autorytety na jakie zasluguje :)sorki "awtorytety"mialo byc hahah

      • 3 9

      • Twoje lewaku, to poza wymienionymi W. G. K., to dalej: stalin, lenin, marx i hitler... (2)

        A pewnie jeszcze GW, Trybuna Ludu, Nie i Prawda...
        :-)))

        • 9 7

        • a twoje brunatny niedzwiadku to dalej: (1)

          nasz dziennik,rydzyk,trwam,macierewicz,czarnecki,ziobro,gaZeta polska,lichocka,ziemkiewicz,sakiewicz,wolski..... :)))))

          • 6 7

          • Wymieniłeś Ludzi i Media na poziomie, którzy/które nie brzydząsię prawdą, w odróżnieniu od twoich:

            michników, szechterów, blumsztajnów, lisów, olejników, komoruskich, con-donków, bolków, maleszków i innych koszerków-frajerków... :-)

            • 7 7

      • A poza tym, ci Ludzie których wymieniłeś to są mądrzy ludzie i zasłużeni, których zawsze warto posłuchać... (2)

        W odróżnieniu do "awtorytetów szechterowych", takich jak "profesór bez matury Bartoszenko" lub inny Paligłup...

        • 6 4

        • madrzy bo ty tak uwazasz?sorki,ale to troche za malo :) (1)

          zasluzeni?byc moze...dla partyjkii pod nazwa pis i dla nikogo wiecej :)

          • 4 6

          • Mylisz się... To Ludzie obiektywnie zasłużeni dla Polski, w odróżnieniu od twoich POmyleńcy zasłużonych dla okupantów,

            lewactwa, diaspory (wiesz jakiej...), układu i salonu... Ale wasz czas się kończy... Nie zauważasz tego?... Powoli ale nieubłaganie...

            • 6 5

      • (7)

        Svantobor ma inne autorytety niż te, co wymieniłeś- Dmowski, Hitler, Goebels...

        • 6 6

        • Dmowski tu stanowczo nie pasuje, lewaku... (6)

          Do Hitlera i Goebelsa pasują za to inni lewacy: Stalin, Lenin, Marx, Mao, Che, Jaruzelski, Bierut, Szechter, Blumsztain, Sierakowski itd....

          • 6 5

          • He he... boli klewków prawda że NSDAP była partią lewicową, oragznizacją niemieckich SOCJALISTÓW narodowych. (5)

            Na początku było im po drodze z ich bliźniaczymi bolszewikami Stalina (np. rozbiór Polski w 1939), a potem się pokłócili (1941) jak to w rodzinie...
            A Polskcy Narodowcy i Patrioci, jako pierwsi "szli pod nóż", zarówno z rąk SOCJALISTÓW Hitlera jak i Stalina...

            • 6 4

            • jasne, była lewicowa :))) (4)

              Dmowski pasuje do tego panteonu jak ulał - miał podobne pomysły np. w sprawie rozwiązania kwestii żydowskiej co wujek Hitler. Miał tylko pecha, że Polska była słaba, a ruch narodowy nie tak silny, jak u sąsiadów Niemiaszków.

              • 3 8

              • Lewaku, Dmowski mówił o walce ekonomicznej i kulturowej z Żydami... i miał słuszność... (3)

                A Hitler masowo i "przemysłowo" mordował Żydów , lewacki ignorancie...
                Nie widzisz różniczy? To współczuję lewaku...
                Dlaczego wy lewaki wypieracie się lewaka Hitlera i NSDAP, to byli tcy sami lewacy jak ich kumple - Stalin i bolszewicy.
                Oglądnij sobie lewaku na YT "Młodzież Wszechpolska Masakruje napieralskiego", poczytaj o Polskich narodowcach, którzy zginęli z rąk nazi-SOCAJLISTÓW Hitlera, w obozach koncentracyjnych itd: Janie Mosdorfie, Romanie Rybackim, Stanisławie Piaseckim, Sewerynie Światopełku-Czetwertyńskim i wielu, wielu innych...
                A swoją drogą Żydzi jako "partyzantka sowiecka" mordowali polskich cywili (np. masakra w Nalibokach i Koniuchach), a potem jako NKWD i UB (np. Stefan Michnik-Szechter), mordowli Polskich Bohaterów (np. gen Fieldorfa Nila) z AK, NSZ, Gryfa Pomorskiego i innych Polskich Patriotów...
                STOP LEWACKIM KLAMSTWOM... !!! Pa pa lewaku...

                • 6 5

              • (2)

                Cykl artykułów Dmowiskiego - „Hitleryzm jako ruch narodowy”
                lata 1932 i 1933 r w Gazecie Warszawskiej i Kurierze Poznańskim

                Wcześniej, w 1901 r. na łamach prasy narodowej Dmowski zadał pytanie: „Czy żydów zasymilować, czy wypędzić czy wymordować?”, a jako że polski ruch narodowy nie był tak silny jak u wujka Hitlera, sam sobie odpowiedział na to pytanie: „żadne z tych rozwiązań nie leżałoby w naszej mocy, chociażby było najbardziej pożądane”

                Tylko nie zacznij mi teraz hajlować i twierdzić, że to należy do polskiej tradycji, bo jak widać do swojej tradycji podchodzicie, naziolki, bardzo wybiórczo:)

                • 4 5

              • Lewaku, ale ty popierdółki piszesz...

                Endecja to była jedyna polska siła polityczna, z którą Hitler nawet nie próbował się dogadywać przed 1939r., aby przeciągnąć Polskę na swoją stronę, bo wiedział, że w endecji nie znajdze przyjaciół... Fakty się liczą, a fakty są takie, że w 1939r. dwóch SOCJALISTYCZNYCH agresorów Rosja i Niemcy napadły na Polskę po uprzednim zawarciu przyjani stalinowsko-hitlerowskiej (pakt Ribentrop-Mołotow), zniszczyli Kraj i wspólnie wymordowali 6 mln. Polskich Obywateli... Całuj Marxa i Hitlera w pośladki, lewaku... :-)
                P.S. Salut Rzymski stosowali Polscy Narodowcy przed wojną, podobnie jak wiele ruchów z tego czasu (także żydowskich), podobnie jak wcześniej Rzymianie i wszyscy indoeuropejczycy (Słowianie, Germanowie, Grecy, Celotowie i inni), bo pierwotnie było to pozdrowienie Słońca (u Słowian Swarożyca)... Podobnie było ze swastyką (sanskryt), inaczej gammadionem (greka) lub swarzycą (słowiński) - symbolem Słońca i ognia... Te symble sprofanował dopiero socjalista Hitler i jego lewackie NSDAP... Ty, lewy, doucz się, bo się ośmieszasz......

                • 3 3

              • Dmowski nie zadał takiego pytania:

                Jeśli dalej lewacy uważacie, że jednak to pytanie Dmowski zadał, to proszę o skan pisma, w którym to nastąpiło (wystarczy link).

                • 0 0

    • usuniecie wpis faszysty? (4)

      bo kto inny chcialby niszczyc ksiazki? nikt normalny raczej tego nie zrobi.

      • 2 4

      • Czerwony papier toaletowy nazywacie "książką"? (3)

        Wy żadenej książki na oczy nie widzieliście... Nawet nie wiecie kto to jest "faszysta" (odsyłam do historii Włoch...).

        • 3 2

        • nie tacy ignoranci jezykowi (2)

          beda okreslac co jest ksiazką. Faszystowskie nawolywania do niszczenia ksiazek ala Darski.

          • 1 3

          • Nergal to taki sam antykatolicki lewak jak wy - bolszewicy z "Krytyki POlitycznej"... (1)

            Biedne lewackie dzieci marxa, bieruta i hitlera...

            • 3 1

            • dzieci rewolucji

              jak spiewal muniek z t love.

              • 1 0

  • Patrzę na czerwoną okładkę z żóltym żurawiem, i od razu kojaży mi się to z flagą CCCP (7)

    Żółty sierp i młot na czeronym tle...
    Widać, że bolszewizm to nieuleczlna choroba...
    Pust wsegda żyjet Stalin... Pust wsegda żyjet Lenin... Pust wsegda żyjet Donek.. Pust wsegda żyjet Bronek...
    Krytyka POlityczna... he he he...

    • 22 14

    • bo pewnie tak mialo byc

      • 1 2

    • tylko patrzysz na okladke (4)

      bo nie umiesz czytac. :) wracaj do szkoly brachu.

      • 1 4

      • Czerwony papier toaletowy, taki jak to "coś" nie służy do czytania, a do "czegoś" innego (w WC)... (3)

        A co to jest "Krytyka POlityczna", to powszechnie wiadomo: lewacka propagandówka dla nierozgarniętych, ubogich umysłowo małolatów noszących koszulki z lewackim ludobójcą "Che"...

        • 3 2

        • nic logicznego nie potrafisz odpowiedziec (2)

          idziesz w zaparte jak sterowany i powtarzasz az zbaraniejesz.

          • 1 3

          • Poddaj analizie swoje wpisy ciemny lewaku... (1)

            Ja podaje fakty i używam logiki... a ty ciągle lansujesz jakiś niszowy lewacki papier toaletowy...

            • 3 1

            • nic nie lansuje

              tylko mam ubaw jak cie bola ksiazki ktorych nigdy nie przeczytales. :)

              • 0 2

    • a kojarzysz co to takiego mowa ojczysta

      a konkretnie ortografia?:)

      • 0 1

  • Dodajcie jeszcze informację, że Krytyka Polityczna to tuba propagandowa lewactwa (6)

    bo niezorientowany czytelnik nie będzie wiedział, że ten artykuł to lans tej makulatury.

    • 13 6

    • kliknij na "obiekt"

      lub spójrz na okładkę przewodnika.

      • 0 5

    • propaganda ? chyba nie rozumiesz tego słowa (4)

      dyskusja ktora angazuje w sprawy istotne dla wszystkich to glos krytyki politycznej. Poznaj najpierw.

      • 1 4

      • I dać wam zarobić za pisanie lewych pierdół?... Nigdy! (3)

        Czerwony papier toaletowy używa się w WC do pewnych czynności, a się go nie czyta... Służy do czego innego...
        A wy, młode lewaki, lepiej zajmijcie się uczciwą pracą, a nie głupawą lewacką propagandą, bo marx umarł i już nie powróci...

        • 2 2

        • wiesz ze uprawiasz spam (2)

          i jestes trollem. chyba ze dostales umyslowego rozwolnienia ;)

          • 1 4

          • Spamem jest lansowanie w mediach lewackich niszowych wyPOcin... (1)

            A ja korzystam, z wolności słowa do głoszenia Prawdy...
            Choć fakt faktem coraz bardziej ją tłumicie w swoich lewacko-reżimowych mediach...

            • 3 1

            • masz kompleks michnika

              to widac. widocznie jestescie spokrewnieni.

              • 0 3

  • A czy w tym "trójmiejskim" wydaniu Krytyki POlitycznej będą też wyPOciny Guru Towarzysza Sierakowskiego zwanego (3)

    CHE"? ;-)

    • 8 6

    • boisz sie konkurencji? (2)

      z ciebie to guru raczej zaden :)

      • 1 4

      • Wolałbym być "dziadkiem klozetowym" (chociaż uczciwa praca...) niż tkim "guru" jak sierkowski lub michnik... (1)

        • 4 1

        • od kiedy to mihcnik jest lewicowcem?

          przeciez to kapitalista.

          • 0 3

  • dosc tych bzdur (3)

    plastusie z grzywkami, dzieci lub wnuczki komunistycznych 'działaczy'.

    prawdziwe trójmiasto to orunia chylonia i meksyk. miejsca i historie o których nie macie pojecia. tam jest życie a nie poklepywanie sie po plecach i wystawy na które nikt poza znajomymi nie chodzi.

    • 17 7

    • jeden lubi Bacha

      drugi jak mu nogi śmierdzą

      • 2 6

    • plastus to sam jestes (1)

      ale faktr ze wiele przed nimi.

      • 1 2

      • przed nimi co najwyżej "kop w d..ę" od rzeczywistości i porzucenie lewackich kłamstw i utopii...

        • 2 1

  • frustraci co nie czytali i ingnorant co recenzuje - oto obraz tego portalu (2)

    jak ktos nie umie nawet czytac to po co zabiera tutaj glos?

    "Podoba mi się wywiad z Maćkiem Szupicą, który mówi o tym co dzieje się obecnie, co takiego jest w Trójmieście, że chce tu mieszkać i nie patrzy nostalgicznie w przeszłość. "

    Podoba mi sie co pisze moj koles a ignoruje inne teksty kwitujac je wyimaginowanymi argumentami. Po co wyslacie w ogole taki przewodnik do trojmiasto pl. To portal prostych pismaków. Tacy co sa przegrani bo ani do lepszego pisania nie pasuja ani tez nie za bardzo ogarniaja co pozniej recenzują.

    • 10 6

    • Panie Jerry (1)

      Lewą nogą dziś Pan wstał, czy po prostu lubi się Pan wyzłośliwiać? Skoro nie odpowiada Panu poziom artykułów, to proszę nie czytać. Po co ta złość?

      • 1 4

      • wole opinie niezalezną

        niz proste polaryzowanie przeciw i za. Czasem problem lezy gdzie indziej. Ktos wklada w cos swą energię a ignoranci robią to co umieją. Dziennikarz zamiast skupic sie na temacie skupia sie sam na sobie i swych kumplach.
        Przykładów "cudownych" tekstów tu nie trzeba daleko szukać. Teksty, ktore nie zalapaly sie do faktu jak ten o napisie na starym plocie.

        • 2 0

  • to jest zuraw koloru kanarkowego smutny ignorancie

    a jak chcesz poznac zawartosc zeby moc sie zgodzic badz nie to wpierw siegnij za ksiazke. Chyba ze twoim guru jest Walesa co wszystko wie a nie cytal sam nawet lektur w szkole podstawowej.

    • 10 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Najstarszym zabytkiem w Sopocie, będącym jednocześnie oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku jest:

 

Najczęściej czytane