stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W domu u Okeanosa - malarstwo Włodzimierza Szpingera (5 opinii)

Gdyby Hieronim Bosh nurkował, to pewnie malowałby jak Włodzimierz Szpinger, twierdzą znawcy twórczości artysty. Czysta paleta intensywnych barw, dużo poczucia humoru i niezwykli mieszkańcy podwodnego mitycznego świata. Zapraszamy na wernisaż artysty, który paszport do podwodnego świata dostał od samego Okeanosa.

Krytycy sztuki uważają, że malarstwo Włodzimierza Szpingera trudno umieścić w określonej formule artystycznej. Z jednej strony artysta zdystansowany jest od estetyki akademickiej, swobodnie adaptując wiele tematów. Z drugiej sam Szpinger zaznacza, że twórcy tacy jak Hans Memling, Hieronim Bosch czy Piotr Bruegel są dla niego wielką inspiracją i natchnieniem. Podczas swych podróży artysta studiował klasyczne malarstwo holenderskie i włoskie, dzięki temu sprawnie wykorzystuje wypatrzone techniki w swoich dziełach olejnych, grafikach i pastelach.

Malowidła Szpingera zapełniają dziwne stwory. Są tam pół-ludzie, pół-ryby, bóstwa o cechach ludzkich, rubaszne trolle i podwodne elfy. Ta fantastyczna społeczność rządzi się swoimi prawami, których znajomość artysta posiadł w stopniu najwyższym. - Świat, który Włodzimierz Szpinger przedstawia na swoich obrazach przypomina baśń zaludnioną przez niezwykłe postacie zrodzone w wyobraźni artysty - mówi Liliana Giełdon, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, kurator wystawy - Jest tam Okeanos, Tryton czy nereidy, stworzenia z podań ludowych i Octopulos - pół człowiek, pół ośmiornica. Antropomorficzne formy przybierają również inne morskie żyjątka: małże, meduzy i ryby. Wszystko to podane jest w żywych, soczystych kolorach, bo intensywna paleta barw to także wizytówka Włodzimierza Szpingera.

Włodzimierz Szpinger urodził się w Warszawie w 1942 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w 1972 roku. W swoim dorobku artysta ma wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych w galeriach i muzeach na kilku kontynentach. Jego malarstwo tworzy wiele prywatnych kolekcji. Sztuka Włodzimierza Szpingera mieści się w zakresie malarstwa sztalugowego, rysunku, grafiki, jak również akwareli i technik mieszanych.

Przeczytaj także

Opinie (5)

 • ciekawe czy ...... (3)

  Ciekawe czy jego dziełem nie jest przypadkiem fresk na suficie w Szkole Podstawowej nr 78 na Przymorzu przy ul.Kołobrzeskiej bo tematyka i styl bardzo pasują .Ktoś jeszcze pamięta to dzieło, gdyż parę lat minęło ???

  • 2 0

  • fresk...

   Powstawanie fresku oglądałam oczami uczennicy tej szkoły. A teraz nadal go oglądam jako nauczycielka!
   Pozdrawiam byłych uczniów nieistniejącej podstawówki

   • 0 0

  • nic nie pamiętam. (1)

   • 0 1

   • zapomniałeś się podpisać

    • 1 0

 • morskie klimaty

  Piękne prace, obrazy pełne morskich zwierząt, roslin, stworów basniowych, nic tylko podziwiać, gorąco polecam, byłam, widziałam i zachwyciłam się.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Prawa licencyjne do jakiego głośnego musicalu Amerykanie sami zaproponowali Teatrowi Muzycznemu w Gdyni?