Apel samorządowców w obronie szefa pomorskiego sanepidu
Władze Gdańska zleciły wykonanie muralu, który będzie hołdem dla pracowników służby zdrowia, walczących z pandemią koronawirusa. Wielkoformatowe dzieło zostało zaprojektowane przez artystę Marka Looney'a Rybowskiego, który rozpoczął jego tworzenie już w długi weekend majowy. Ozdobiło ono jeden z filarów estakady na skrzyżowaniu ulic Siennickiej i Elbląskiej.
Aktualizacja 12.05.2020, godz. 17:23 Mural jest już gotowy. Prace zakończono 12 maja, czyli w Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek i Położnych. O zakończeniu prac poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Czy podoba ci się pomysł stworzenia muralu?
Gdański magistrat zdecydował się nie ujawniać projektu wielkoformatowego dzieła. Ma ono być niespodzianką, której kształt będzie można zobaczyc dopiero po zakończeniu malowania.
W jaki sposób urzędnicy tłumaczą pomysł powstania muralu?
- Ciężar, jaki w czasach pandemii spoczywa na barkach tych, którzy dbają o nasze zdrowie i ratują nasze życie, jest niewyobrażalny, dlatego chcielibyśmy docenić osoby pracujące w obszarze opieki zdrowotnej. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, salowym, zatrudnionemu personelowi należą się dziś wielkie brawa - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje
Mural pokryje w całości jedną stronę filaru estakady w ciągu ul. Elbląskiej, która przebiega nad skrzyżowaniem z ul. Siennicką. Koszt jego wykonania wynosi 8 tys. zł netto. Prace przygotowawcze rozpoczęły się już w długi weekend majowy i powinny potrwać kilka dni.
To jednak nie jedyny wyraz wdzięczności, który już niebawem pojawi się w przestrzeni Gdańska. W najbliższych dniach zostaną również rozwieszone okolicznościowe plakaty.
Będą one przedstawiać trzy postacie na czerwonym tle - lekarza, lekarkę i pielęgniarkę - mających oczywiście założone na twarze maseczki, które niewątpliwie stały się jednym z symboli pandemii koronawirusa. Ich wizulizacja została załączona do artykułu.
- Plakaty z podziękowaniami zawisną na przystankach tramwajowych i w środkach komunikacji miejskiej. Wyrazy wdzięczności gdańszczanki i gdańszczanie mogą też wyrażać w komentarzach na profilach miasta w mediach społecznościowych lub w prywatnych wpisach, oznaczając je hasztagiem #gdanskdziekuje - informuje Zuzanna Gajewska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.