Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Vitruvian Man. Preludium (5 opinii)

teatr tańca
kasy:
58 555-22-34
wystawia:
Teatr na Plaży
data premiery:
20 listopada 2010
czas trwania:
ok. 50 min.
9.7 172 oceny 1 10
Sopocki Teatr Tańca
Vitruvian Man - preludium
Inspiracja: Człowiek witruwiański Leonarda da Vinci

Powstał spektakl, który ma być współczesnym studium na temat ludzkiego ciała, ciała tancerza w ruchu, w konkretnej przestrzeni, analizą możliwości ekspresyjnych w określonych warunkach w kontekście historycznych teorii dotyczących cielesności oraz zależności między materią a sferą duchową.

Inspiracją stał się człowiek witruwiański - rysunek upowszechniony przez Leonarda da Vinci przedstawiający figurę nagiego mężczyzny w dwóch nałożonych na siebie pozycjach, wpisaną w okrąg i kwadrat. Artystę zainspirował Witruwiusz, starorzymski architekt i inżynier, który opisał teorię i praktykę harmonijnych proporcji.

Zgodnie z tradycją pitagorejską okrąg symbolizuje sferę duchową, kwadrat - materialną egzystencję. Ludzkie ciało reprezentuje doskonałe połączenie materii i ducha, co znajduje swoje odzwierciedlenie w jego proporcjach. Idealnie wpisanie ludzkiego ciała w obie święte figury geometryczne świadczy o dualizmie człowieka, jego podwójnej naturze.

Twórcy przedstawienia skomponowali własne układy choreograficzne w oparciu o wiedzę na temat koncepcji budowania spektaklu teatru tańca współczesnego.

Choreografia jest efektem pracy tancerzy, ich twórczych poszukiwań oraz możliwości ruchowych ciała w określonej przestrzeni, ograniczoną również kwadraturą koła wg Leonarda oraz poza nią.
Przedstawienie ma być eksperymentalnym poszukiwaniem interakcji między ciałem fizycznym i osobowością tancerza, ich nieskończonych możliwości wyrazowych. Konfrontacja z taką przestrzenią będzie indywidualnym spojrzeniem twórców na ekspresyjne możliwości skodyfikowanego ciała, analizą w określonych warunkach podstawowych cech tańca współczesnego takich jak ciężar, balansowanie między stanem równowagi a upadkiem, izolacja, policentryzm, a przede wszystkim przepływ - moment napięć i rozluźnień oraz zespolenie umysłu i ciała w jeden wyrazisty instrument nieograniczony jakąkolwiek treścią.

Koncept i choreografia: Jacek Krawczyk
Taniec: Katarzyna Wyborska, Jacek Krawczyk
Muzyka: Karolina Rec, Rafał Dędkoś
Wizualizacje: Łukasz Boros
Kostiumy: Julia Porańska
Reżyseria świateł: Artur Aponowicz
Stylizacja: Marzena Okoń
Zdjęcia promocyjne: Łukasz Strenk

Przeczytaj także

Opinie (5)

 • potrzebna jest cenzura sztuki (opinia sprzed 9 lat)

  bo naciaganie na olagiaty to nie sztuka i pieniadze trzeba oddac

  • 0 20

 • 26 lutego będę! (opinia sprzed 10 lat)

  Byłem na premierze i idę jeszcze raz - to niezwykle plastyczny spektakl. Balsam dla duszy! Taniec kontemplacyjny zatańczony na niezwykle wysokim poziomie.
  Polecam.

  • 64 1

 • premiera (opinia sprzed 10 lat)

  Premiera oznacza, że spektakl pokazywany będzie po raz pierwszy. I tak było w rzeczywistości. Vitruvian Man miał premierę w listopadzie 2010 z debiutującą w STT rewelacyjną Katarzyną Antosiak.

  • 47 0

 • do mie (opinia sprzed 10 lat)

  Teatr nazywa się Off de Bicz dla sprostowania.
  Ta sztuka jest nowa.Jeszcze jej nie grano.

  • 16 1

 • 2 lata temu w off the bitch już tojuż grał a teraz informują że to nowy spektakl? (opinia sprzed 10 lat)

  2 lata temu w off the bitch już to już grał a teraz informują że to nowy spektakl? DZIWNE

  • 2 23

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery