• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Videopoezja

Czy można zobaczyć poezję?!
Przekonajcie się sami.

Zapraszamy do udziału w eksperymencie wizualno-poetyckim podczas, którego teksty siedmiu gdańskich poetek i poetów zostaną zinterpretowane przez artystów wizualnych, na co dzień zajmujących się sztuką vj-ingu: Katarzynę Najmajer i Garego Garnowskiego.

Swoje teksty osobiście zaprezentują:
Paweł Baranowski
Wojciech Boros
Monika Maciasz
Lena Pelowska
Barbara Piórkowska
Tamara Titkowa
Anna Wieser


Jest to eksperyment kontrolowany, ale jego efekty będą niepowtarzalne, ponieważ zarówno przekaz poetycki, jak i emocje będą interpretowane na żywo.

Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni sali widowiskowej dawnego dworku Artura Schopenhauera (Stacja Orunia).

Wstęp wolny
__________________________________
MULTIMEDIA:

Katarzyna Najmajer - architektka, artystka wizualna i producentka generatywnych wizualizacji. Zwyciężczyni konkursu VJ podczas Kyiv Lights Festival 2018 oraz zdobywczyni trzeciego miejsca na Circle of Light 2018 w Moskwie. Występowała na Audioriver Festival, Tauron Nowa Muzyka, Up To Date, Interference Festival oraz w trójmiejskich klubach. Od 2019 roku prowadzi zajęcia Generatywnej Manipulacji Obrazem na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Wykorzystując swoje doświadczenie jako architekt, eksploruje relacje między dźwiękiem, a przestrzenią. Inspirując się ruchami konstruktywizmu i metabolizmu, gdzie pojedyncze elementy są częścią większej kompozycji, a relacje między nimi wyzwalają silną emocjonalną reakcje. Tworzy geometryczne kompozycje, wirtualne instrumenty kontrolowane na żywo przez artystkę i muzykę.

Gary Garnowski - studiował Malarstwo oraz Architekturę. Doświadczenie jako VJ i video live performer zaczął zdobywać w 2015 roku, improwizując obrazem do muzyki jazzowej. Występował z m.in. takimi artystami, jak: LASY, Adam Bałdych, MaJLo, LUC, czy Quantum Trio, prezentując się na wielu polskich scenach i za granicą, w tym na festiwalach m.in.: Open'er Festival, Jazz nad Odrą, Mama Jazz Festival, Soundrive, Atrakcje, czy Światłobiekty. Poza koncertowymi wizualizacjami tworzy teledyski i videoarty, zajmuje się montażem. Prywatnie nie ukrywa swojej miłości do rowerów, kotów i majonezu.

____________________________________
POEZJA:

Paweł Baranowski - Poeta, animator trójmiejskiego życia poetyckiego. Członek licznych inicjatyw i grup poetyckich. licznych konkursów poetyckich. W latach 1994-97 związany z Inicjatywą Poetycką "Almanach"; w 2004 r. uczestnik spotkań Sopockiego Klubu Pisarzy i Przyjaciół Książki, 2007/2008 r. działalność w Grupie Literackiej "Polaris" w Londynie.
Publikował m. in. W czasopismach: "Autograf", "Tygiel Kultury", "RzeczPospolita Kulturalna", "Dziennik Polski" (Londyn), "Cooltura", "Poezja dzisiaj", KA "Bliza"; Dodatek literacki NLG
Biblioteka Rękopisów GTPS "Ręką spisane", Trójmiejska Antologia "Galera Poetów" (1999 r.); Antologia: "Na końcu świata napisane" wyd.Videograf II, 2008 r.
Prezentacje: Radio Gdańsk, TV Tele-Top Gdynia.
Autor tomików "Prześwity" (2005 r.), "Ziemia Obiecana"(2007 r.), "London aj". (2011 r).
Inicjator Przystani Poetyckiej "Strych", organizator Spotkań Poetyckich w Cafe Strych, zaangażowany w tworzenie i współorganizację Przeglądów "Połowy Poetyckie" w Gdyni.

Wojciech Boros - poeta, redaktor, animator trójmiejskiego życia poetyckiego. Autor książek: "Nierealit górski" (1997), "Jasne i Pełne" (2003), "Złe zamiary" (2008), "Pies i Pan" (2014) oraz audiobooka "Pusta noc" (w opracowaniu muzycznym Marcina "Emitera" Dymitera; dodatek do kwartalnika artystycznego "Bliza" nr 4/2012). Stypendysta Samorządu Województwa Pomorskiego (2003, 2007, 2010, 2011, 2014), Prezydenta Miasta Gdańska (2008) oraz Baltic Centre for Writers and Translators w Visby (Szwecja, 2012). W latach 1993-1997 współtworzył Inicjatywę Poetycką "Almanach". W 2013 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Publikował w licznych czasopismach literackich, m.in. w "Akancie", "Autografie", "Die Aussenseite Des Elementes", "dwutygodniku.com", "FA-arcie", "Frazie", "Frondzie", "Gazecie Malarzy i poetów", "Litaraturnaj Biełarusi", "Megalopolis", "Opcjach", "Portrecie", "Toposie", "Twórczości", "Tytule", "Undergruncie" i "Wyrazach". Stały współpracownik dwumiesięcznika literackiego "Autograf". Od 2009 odpowiada za dział poezji w kwartalniku artystycznym "Bliza". Jego wiersze były tłumaczone na języki: niemiecki, czeski, angielski, białoruski i ukraiński[1].

Monika Maciasz (Arina Makaronowicz) - "Byłam listonoszem i nie umiem jeździć na łyżwach. Czasem potrzebuję się zgubić. Publikowałam w Cegle, Wakacie, Blizie, Helikopterze, Autografie, Fabulariach."

Lena Pelowska (Magdalena Kuśmirek) - z wykształcenia fizyk, mieszka i pracuje w Gdańsku. Na swoim koncie ma wiele artykułów branżowych i popularno-naukowych. Poezją interesuje się od czasu liceum, prawdziwa fascynacja przyszła jednak dopiero wraz z nastaniem portali poetyckich. Jej wiersze ukazały się w antologiach twórców trójmiejskich takich jak: Rękopisy z szuflady, Drugi brzeg.
Lena jest pasjonatką fizyki oraz fantastyki naukowej, co da się odczytać w jej wierszach, ale do ścisłych zainteresowań dołączyły również inne, bardziej artystyczne, takie jak fotografowanie oraz nałogowe słuchanie muzyki. Od dwunastu lat jej ulubionym zajęciem stało się też czytanie i pisanie haiku, co zaowocowało kolekcją blisko tysiąca haiku. Część z nich ukazała się drukiem w antologiach polskich i zagranicznych: Haiku. Antologia, Niebieskie trawy, Dajmy grać świerszczom, Pory roku w polskim haiku, a także na prowadzonym od wielu lat blogu Haiku Lenku.

Barbara Piórkowska, pisarka - pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści "Szklanka na pająki" (2010/2018) i prozy "Utkanki" (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. "Syberia" (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta "Piórko" Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich i spacerów literackich. Prowadziła pracownię kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. ukończyła warsztaty pisania prozą, organizowane przez Wydawnictwo Czarne. Tłumaczona na język angielski, niemiecki, rosyjski i litewski. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy "Pro Libro Legendo" za rok 2010. Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.

Tamara Titkowa (Marina Dombrowska) - Interesuje się slamami jako formą łączącą świat tekstu nadawcy i odbiorcy w żywej interakcji. W swoich występach stara się słuchać, podążać i oddawać to, co mówi jej otoczenie i wewnętrzne poruszenie. W swoich tekstach wiele miejsca poświęca przestrzeni miejskich niedostatków , ludzkich pęknięć, niedoskonałości świata, który jak twierdzi godny jest uwagi właśnie przez to.
Zdarza, że się, że na Slamy przychodzi bez wiersza na kartce. Zdarza się, że go tworzy na bieżąco ze złapanych słów innych slamerek/ów. Interesuje się liberaturą (rodzaj literatury, w którym tekst i materialna forma książki tworzą organiczną całość, a wszelkie elementy, w tym również niewerbalne, mogą być nośnikami znaczenia).

Anna Wieser - Poetka. Studiowała filologię polską i filmoznawstwo.
Jest autorka tomu wierszy Delta (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Poznań 2009) - II nagroda w VI Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji" 2010 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2009[1]. Publikowała m.in. w "FA-arcie", "Odrze", "Toposie", "Arteriach", "Pograniczach", "Kresach", "Blizie", "Wakacie", austriackim piśmie literackim "Manuscripte". Jej teksty znalazły się w wielu antologiach. Tłumaczona na język niemiecki i hiszpański.

_____________________________________

Organizatorzy:
Dom Sztuki GAK
Plama Gdański Archipelag Kultury
Stacja Orunia

Opinie

Sprawdź się

Co to są Baby Pruskie?