• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Versopolis w Gdańsku, czyli śniadanie z poezją

Dwie poetki młodego pokolenia - Lubow Jakymczuk pochodząca z Perwomajska leżącego w obwodzie Ługańskim w Ukrainie oraz Pernilla Berglund z Umeå w północnej Szwecji spotkają się z trójmiejską publicznością podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Połączyła je sieć Versopolis, która wspiera europejskich twórców w promocji ich dorobku poza granicami ojczystych krajów. Poetyckie śniadanie poprowadzi 18 kwietnia o godz. 10.30 w Instytucie Kultury Miejskiej Marta Pilarska.

Lubow Jakymczuk jest pierwszą poetką-performerką, która miała okazję wystąpić na rozdaniu nagród Grammy - w 2022 roku wygłosiła swój wiersz "Modlitwa", towarzyszył jej wówczas John Legend i dedykowany Ukrainie projekt jego autorstwa FREE.

Pernilla Berglund zadebiutowała równocześnie rozpoczynając studiowanie Literatury Porównawczej w Gothenburgu. Następnie, Berglund zdobyła uznanie niektórych z najbardziej szanowanych szwedzkich krytyków, wśród nich tego najbardziej wymagającego, samego będącego szeroko tłumaczonym poetą, Stiga Larssona.

W Gdańsku będziemy mieli okazję porównać literacki komentarz rzeczywistość pisany z diametralnie różnych perspektyw i doświadczeń. Spotkanie, w formie poetyckiego śniadania, odbędzie się w 18 kwietnia o godz. 10.30 w IKM, w ramach Festiwalu Europejski Poeta Wolności.

Wiersze Pernilli Berglund poddają analizie relacje z ludźmi, którzy nas otaczają, towarzysząc nam w poszukiwaniu swego miejsca, zarówno geograficznego, jak i życiowego. Krajobrazy wewnętrzne i zewnętrzne przecinają się, bliskość przekształca się w dystans, a poprzez wszystkie te przemiany zaczynamy tworzyć samych siebie. Tilltar otrzymało nominację do nagrody literackiej dziennika Borås Tindings dla debiutantów, a także otrzymało nagrodę kreatywną miasta Umeå w kategorii "tekst". Książka została przełożona na duński w 2014 roku. Jej drugi zbiór poezji Fälla (Pułapka) została opublikowana w 2015 roku i była nominowana do nagrody literackiej dziennika Svenska Dagbladet. W 2019 wydała swoją trzecią książkę Rätten (Prawo), za którą w 2020 roku otrzymała nagrodę literacką Norrlands. Tom został przetłumaczony na serbski w 2021 roku.

Lubow Jakymczuk jest autorką kilku zbiorów poezji, w tym tomu zatytułowanego "Morele Donbasu", który opowiada o doświadczeniu wojny. "Morele Donbasu" otrzymały Międzynarodową Nagrodę Poetycką przyznawaną przez Fundację Kovalev (Nowy Jork, Stany Zjednoczone). Tom pojawił się na liście 10 Najlepszych Książek o Wojnie w rankingu ukraińskiej edycji magazynu Forbes. Wiersze autorki zostały do tej pory przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Jakymczuk otrzymała również wiele wyróżnień, w tym: Słowiańską Nagrodę Poetycką, Nagrodę Bohdana-Ihora Antonycza oraz Nagrodę Smoloskyp - trzy z najbardziej prestiżowych nagród, przyznawanych młodym ukraińskim poetom. W 2015 roku magazyn NV (Novoye Vremia) umieścił Jakymczuk na liście stu najbardziej wpływowych ludzi ukraińskiego świata kultury.

Co roku Instytut Kultury Miejskiej gości w Gdańsku poetów i poetki sieci Versopolis. Versopolis to założona w grudniu 2014 roku platforma literacka poświęcona poezji. Jej celem jest wspieranie młodych europejskich twórców i promocja ich dorobku poza granicami ojczystych krajów. W skład platformy wchodzą 23 festiwale literackie, w tym Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Więcej informacji:
https://www.versopolis.com, https://www.facebook.com/versopolis.

Europejski Poeta Wolności to nagroda literacka, festiwal poezji i seria wydawnicza prezentująca tomy autorów i autorek nominowanych w danej edycji konkursu. EPW organizowane jest w trybie dwuletnim. 8. edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności odbędzie się w Gdańsku 17-20 kwietnia 2024 roku. Program wydarzenia przygotowały Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej
Partnerzy: Versopolis, Nurty. Księgarnia IKM, Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza, Rok Miłosza, Wydawnictwo Znak, Latvian Literature, Finnish Literature Exchange
Patroni medialni: "Pismo. Magazyn opinii", "Książki. Magazyn do czytania", trójmiasto.pl, Prestiż. Magazyn trójmiejski, Czas Literatury

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt finansowany z dotacji celowej Miasta Gdańska.

Opinie

Sprawdź się

Jakie miasto zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na 2016 rok?