• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Variete (1 opinia)

Zapraszamy na koncert w ramach trasy promującej nową płytę zespołu Variete.

"Dziki książę", najnowsza płyta Variete, wciąga jak 10 odcinkowy serial. Nie ma w Polsce zespołu, który z taką konsekwencją przeciwstawiałby się swojemu wcześniejszemu, w tym wypadku, zimno-falowemu, wizerunkowi. Z każdą kolejną płytą muzyka Variete gubi ciężar pierwszych produkcji i zyskuje hipnotyczny powab. Autostrady południa, upał dzielnice Warszawy, poszukiwanie piękna - esencjonalne i wyrafinowane opowieści tkane przez zespół, robią ze słuchaczem to, co powinna robić sztuka: skłaniają do refleksji i pozostawiają trudno zmywalny ślad.

jazz - koncerty w Trójmieście


Zespół zadebiutował w Jarocinie w 1984 roku. Choć Variete jest uznawane za prekursora nurtu cold-wave w Polsce, to muzyka grupy z każdą kolejną płytą ewoluowała, oddalając się od zimnej fali w kierunku nowych brzmień, inspiracji trip hopem i ambitną elektroniką.

Wokalistą, autorem tekstów i liderem Variete jest Grzegorz Kaźmierczak, poeta, którego wiersze stanowią oś twórczości grupy. 

Zespół często współpracował z osobistościami polskiego jazzu od Andrzeja Przybielskiego 
(Variete 1993), przez Mikołaja Trzaskę (Koncert Teatr STU 1995), Wojciecha Jachnę (Piosenki Kolonistów, 2013), po Kubę Więcka (album Nie wiem, 2017). 
Na nowej płycie Dziki książę usłyszymy litewskiego saksofonistę Jana Maksimowicza.

Variete jest cenione nie tylko w środowisku muzycznym i literackim, ale również w środowisku
teatralnym. Zespół wydał dwa albumy koncertowe zarejestrowane w teatrach: Koncert Teatr STU z 1993 roku oraz PPA. Wrocław 2015. Ten ostatni, to album zarejestrowany podczas premiery spektaklu Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete, która miała miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 

Zespół Variete gra w składzie:
Grzegorz Kaźmierczak śpiew, elektronia
Marek Maciejewski gitary
Marcin Karnowski perkusja
Grzegorz Korybalski bas

Opinie (1)

  • To znaczy że w to zimno koncert bedzie na dworzu?!

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaka premiera otworzyła dyrekcję Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże?

 

Najczęściej czytane