stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

VIII Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu

W ramach tegorocznego festiwalu zapraszamy na 5 widowiskowych koncertów. Wystąpią wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, studenci uczelni muzycznych w Bydgoszczy i w Krakowie. Usłyszymy polskich uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego. Na festiwalowej scenie zadebiutują tegoroczni absolwenci gdańskich szkół muzycznych. Zwieńczeniem festiwalu będzie recital utytułowanego polskiego pianisty - Piotra Słopeckiego.

W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce wydarzenie odbędzie się online. Artyści wystąpią w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Transmisje koncertów będą dostępne na naszych stronach na facebooku: Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu oraz Fundacja Kultury i Sztuki Virtuoso. Wszystkie koncerty zostaną udostępnione bezpłatnie. Zapraszamy!

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


HARMONOGRAM:

7 września (poniedziałek) / MUZYKA FORTEPIANOWA XX WIEKU / online 19:00

Koncert inaugurujący festiwal wypełni muzyka kompozytorów XX wieku. W programie Preludia Rachmaninowa i Bortkiewicza oraz dwa słynne cykle fortepianowe - Maski Szymanowskiego i Gaspard de la nuit Ravela. Wystąpią: Sławomir Wilk utytułowany pianistka i wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, Maciej Frączek dyplomant gdańskiej uczelni oraz Jan Olesz - uzdolniony student Akademii Muzycznej w Krakowie.


8 września (wtorek) / OBLICZA CHOPINA / online 19:00

Drugiego wieczoru odbędą się dwa półrecitale chopinowskie. Publiczność będzie miała wyjątkową okazję usłyszeć dwóch wybitnych, młodych chopinistów. Wystąpią: Adam Kałduński i Piotr Pawlak. Pianiści należą do wąskiego grona uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego, zakwalifikowanych do udziału w konkursie z pominięciem eliminacji.

9 września (środa) / MŁODZI NA GDAŃSKIEJ SCENIE / online 19:00

Trzeci koncert jest poświęcony debiutom. Zaprezentują się młodzi adepci sztuki pianistycznej - tegoroczni absolwenci klas fortepianu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku (dyplomanci 2020). Wystąpią: Zuzanna Jargieło i Mateusz Szwoch.

12 września (sobota) / MUZYKA POLSKA ZNANA I NIEZNANA / online 19:00

Sobotni wieczór wypełni twórczość kompozytorów polskich. Koncert otworzy półrecital Macieja Gańskiego - uznanego gdańskiego muzyka i wykładowcy gdańskiej uczelni. Usłyszymy dzieła Chopina, Paderewskiego i Szymanowskiego. W drugiej części koncertu wystąpi znany gdański duet fortepianowy Furmańska & Kuchniak Piano Duo, w składzie Aleksandra Furmańska i Paulina Kuchniak. W programie twórczość Zarębksiego, Mikulego i Godowskiego.

13 września (niedziela) / RECITAL PIOTRA SŁOPECKIEGO

Bach kontra muzyka rosyjska XX wieku / online 19:00

Zwieńczeniem festiwalu będzie recital Piotra Słopeckiego wybitnego polskiego pianisty i wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku. W programie Partita c-moll Bacha, a także dzieła słynnych kompozytorów rosyjskich XX wieku, w tym wybrane Preludia Rachmaninowa oraz VII Sonata Prokofiewa.

Słowo o muzyce i prowadzenie koncertów: Adrianna Wolf

Link do broszury programowej:
https://drive.google.com/file/d/1YDOYEr0f90g0ZmhrwiHAOOtcrTqGzDrj/view

Gdańscy Pianiści Miastu - o festiwalu

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pedagodzy gdańskiej uczelni, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą.

Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych.

Transmisje koncertów dostępne na stronach na facebooku organizatora:

https://www.facebook.com/FestiwalGdanscyPianisciMiastu/

https://www.facebook.com/FundacjaKulturyiSztukiVirtuoso/

Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu: Adrianna Wolf

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
Organizator: Fundacja Kultury i Sztuki Virtuoso
Współorganizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Sponsor: ZASP, Oddział w Gdańsku.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Nowy gdański festiwal poświęcony muzyce dawnej nazywa się: