• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

VIII Dzień Kreatywny Miejskich Hal Targowych

"Dzień Kreatywny" to wyjątkowa propozycja spędzenia czasu w gronie osób kreatywnych, w tym miłośników mody (D.I.Y.), architektury, fotografii, polskiego wzornictwa, czy warsztatów kulinarnych. Najbliższą edycję zaplanowano 24 listopada na terenie podziemia modernistycznych Miejskich Hal Targowych w Gdyni. Organizatorzy wydarzenia przygotowali zróżnicowany program warsztatów kreatywnych, spacerów, wystaw oraz prelekcji.

kwi 28

niedziela, godz. 13:00 - 16:00

Mechelinki,
Wstęp wolny
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Tematyka warsztatów obejmuje m.in. najnowsze trendy kulinarne. Dzień Kreatywny daje możliwość wyjątkowego spotkania z mistrzem sztuki kulinarnej fermentacji. Temat przetworów jest kontynuacją, cieszących się ogromną popularnością poprzednich edycji "Akademii Fermentacji" na Halach Targowych.

Spacer architektoniczny "Od budowy do odnowy" połączony z prelekcją, to gratka dla fanów architektury, modernizmu oraz designu (XX w.). Uczestnicy będą mieli okazję poznać szerszy kontekst obiektu Hal względem fragmentu tkanki przestrzennej miasta. Tematykę powstania i renowacji szyldu Hali Łukowej zaprezentuje Plastyk Miejski. Zapraszamy na pchli targ z kolekcjonerskimi przedmiotami w stylu vintage, który jest symbolem tradycji handlowych Hali.

W programie:
09:00 - 11:00 - Detale od nowa - kontynuacja warsztatów konserwatorskich z elementami praktyki w pracy z detalami architektonicznymi i eksponatami zarówno Mini Muzeum Bankowca, Muzeum Kameralnego Hal Targowych, jak i przyniesionych przez uczestników warsztatów. Prowadzenie: Mirosław Studniak

09:30-14:00 - Giełda Vintage "z koca i z ręki" - kupno, wymiana, sprzedaż oryginalnych przedmiotów z przełomu lat 60/70/80/90, spotkanie zarówno kolekcjonerów, jak i osób zafascynowanych wzornictwem oraz magią wspomnień z okresu, kiedy tak bardzo "Chcieliśmy być nowocześni".

09:30-14:00 - Pokaz multimedialny - Gdyński Modernizm i konstruktywizm - m.in. kilkaset fotografii z konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie, a także możliwość zakupu wybranych plansz, zdjęć jako elementu wyposażenia modernistycznych mieszkań, kawiarni oraz hosteli.

09:30-12:30 - Akademia Fermentacji vol. 2 - otwarty kreatywny warsztat z elementami degustacji i poradami kulinarnymi. Propozycja kulinarnej edukacji kreatywnej z przygotowania niebanalnych, kolorowych i zdrowych przetworów, opartych głównie na składnikach od lokalnych i regionalnych rolników oraz sprzedawców z Placu Targowego.

Gotowe przetwory to zarówno znakomity prezent w czasie okresu świąt oraz karnawału, a także "przyjemność chwili", "zmysłowa ekspresja smaków", którą zamykamy na specjalne okazje w roku oraz momenty w życiu codziennym. Prowadzenie: Piotr "Miś" Schroeder szef kuchni "Słony Spichlerz".

10:00-11:30 - Wyczesane pióra Lilek Szpilek - kreatywny warsztat w nurcie DIY - designerskie dekoracje wnętrza. Prowadzenie: "Lilki Szpilki".

11:00-12:30 - Modernistyczne szyldy - Gdynia, Polska i świat - prelekcja oraz warsztat z projektowania i realizacji szyldów modernistycznych. Prowadzenie: Jacek Piątek - Plastyk Miejski Gdyni.

W ramach prelekcji Jacek Piątek opowie m.in. o historii szyldu miejskich Hal Targowych (Hali Łukowej), w tym jego procesie jego rekonstrukcji. Styl modernistycznych szyldów, w tym inspirowanych m.in. twórcami szkoły Bauhaus, czy włoskiego modernizmu, rozprzestrzenił się błyskawicznie w latach 20-30. oraz po wojnie, wpływając także na renesans epoki neonów wielko miejskich.

12:00-13:30 - Torby w Awangardzie - kreatywny warsztat z malowania płóciennych toreb na zakupy w nurcie DIY. Przy wsparciu doświadczonej artystki i projektantki mody Olgi Obst, uczestnicy warsztatu stworzą własne projekty graficzne tzw. torby shopperki inspirowane modernistycznymi wzorami, m.in. form geometrycznych, spotykanych na lastrykowych posadzkach gdyńskich kamienic oraz w twórczości artystów awangardowych z okresu lat 20. - 30. czy 50. i 60.

12:30-14:00 - Od budowy do odnowy. Spacer architektoniczny - prowadzenie dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska, trasa spaceru obejmie zespół Hal Targowych oraz najbliższe otoczenie urbanistyczno-architektoniczne obiektu. Odwiedzimy m.in. miejsca, zakamarki na co dzień niedostępne, poznamy i odkryjemy wiele faktów, ciekawostek, które do niedawno były znane jedynie nielicznej grupie ekspertów.


Partnerem wydarzenia jest Gdyński Szlak Modernizmu oraz Muzeum Kameralne Hal Targowych.
Szczegóły na stronie/FB hale targowe gdynia

Informacja o biletach

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Opinie

Sprawdź się

Ile razy publiczność Teatru Muzycznego w Gdyni miała okazję zobaczyć musical Notre Dame de Paris?