• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

VII Ogólnopolska Wystawa Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych 2015

"Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych" to już siódma edycja ogólnopolskiej wystawy o charakterze konkursowym, w której biorą udział wybrani absolwenci wszystkich publicznych uczelni artystycznych z kierunków malarstwa, grafiki, rzeźby, intermediów. Wydarzenie to stanowi niecodzienną okazję do przyjrzenia się różnorodnym postawom, tendencjom i poszukiwaniom artystycznym młodych twórców z całej Polski. Rokrocznie odwiedzana przez dziesiątki tysięcy mieszkańców Trójmiasta oraz turystów z Polski i zagranicy na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i artystycznych Gdańska.

W Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 możemy obejrzeć część ekspozycji Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych 2015. Zostały tam zaprezentowane dwie prace o zupełnie odmiennych charakterach: "Czujące Ciało" Katarzyny Borys i "Życiowe historie" Magdaleny Sakowska-Carło.

"Czujące Ciało" jest intuicyjną impresją na temat świata postrzeganego ciałem. Artystka sięga do genezy potrzeb dotyku, bliskości i ciepła drugiej osoby, odnosząc się do jego pierwotnego pochodzenia - łona matki. W przestrzeni GGM1 stworzyła ciemną, ale przytulną przestrzeń, która otula widza zapraszając go w podróż do świata, gdzie zaciera się granica między ciałem widza, a artystki.

Z kolei "Życiowe historie" oraz poradniki "Twoje pierwsze...ZABÓJSTWO" i "Twoje pierwsze...SAMOBÓJSTWO" to projekt traktujący o śmierci. W naszej strefie kulturowej śmierć została wyparta na margines świadomości społecznej. Jednak u ludzi, którzy na co dzień nie mają z nią styczności, paradoksalnie, mimo lęku i odrazy, przejawia się silna, podświadoma, podsycana ciekawością chęć zobaczenia śmierci na własne oczy. Cykl aranżowanych fotografii odnosi się do charakterystycznego aktu podglądania przez gapiów różnorodnych drastycznych sytuacji - wypadków, aktów przemocy, samobójstw. Pozwala zaspokoić tego rodzaju ciekawość, jednocześnie nie przekraczając norm moralnych - wszak nic nie jest tu prawdziwe. Nic, poza samymi sytuacjami, które w cyklu fotografii, zostały zuniwersalizowane poprzez wykorzystanie tej samej modelki.

Poradniki są stylizowane książki z przełomu lat 80/90, będąc ówczesnym odpowiednikiem internetu, łamią tabu i w ironiczny sposób uświadamiają, że podobne historie mogą dotknąć każdego, stawiając nas zarówno po stronie ofiary, jak i oprawcy.

Uwaga! Na ekspozycji znajdują się brutalne przedstawiania i nagość. Wystawa jest przeznaczona dla osób dorosłych.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku gdańska publiczność miała okazję po raz pierwszy obejrzeć film "Blaszany Bębenek"?

 

Najczęściej czytane