• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

VII Nocne Misterium Krzyża - Wielki Piątek (1 opinia)

Bractwo Świętego Pawła już po raz siódmy zaprasza na Misterium Krzyża - procesję pokutną, której centralnym miejscem jest pusty krzyż.

Misterium Krzyża inspirowane jest andaluzyjską tradycją procesji Semana Santa, sięgającą XIV w. Procesja ma charakter ascetyczny i pokutny. Pochód rozpocznie się od modlitwy i śpiewu tradycyjnych pieśni wielkopostnych, pasyjnych, lamentacyjnych, przechodząc następnie w ciszę, którą przerywa dźwięk bębnów i kołatek. Zakapturzonym maszerującym, niosącym sześciometrowy krzyż, będzie towarzyszyć jedynie naturalne światło pochodni, świec i lampionów z ogniem.

Celem Misterium jest podsumowanie liturgii Wielkiego Piątku. Procesja krzyża, w oprawię bębnów, kołatek i pieśni żałobnych będzie wędrować po starówce Gdańska. Z roku na rok na nabożeństwo przybywa coraz więcej mieszkańców, pragnących w ten sposób przybliżyć się do tajemnicy śmierci naszego Zbawiciela. Wydarzenie odbędzie się już po raz siódmy i powoli zaczyna wpisywać się w Gdańską, nocną tradycję Wielkiego Piątku. Warto dodać, że w czasach średniowiecznych w Gdańsku funkcjonowało wiele bractw pokutnych, które organizowały tego typu pochody.
Termin: Wielki Piątek, 7 kwietnia
Rozpoczęcie: 21:45, Bastion św. Gertrudy
Zakończenie: 00:15, Bazylika Mariacka

Trasa procesji:
Bastion św. Gertrudy - Pl. Wałowy - Rzeźnicka - Świętej Trójcy - Kocurki - Żabi Kruk - Pod Zrębem - Dolna Brama - Grodza Kamienna - Reduta Wilk - Reduta Wyskok - prof. Kieturakisa - Łąkowa - Długie Ogrody - Stągiewna - Długi Targ - Długa - Tkacka - Piwna - Bazylika Mariacka.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Szkoda, że tak późno daliście info o wydarzeniu. Szukałem w zeszłym tygodniu i go nie było.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaką funkcję pierwotnie pełniła Łaźnia Miejska, obecnie siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku?