• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

VI Festiwal Between.Pomiędzy

  • środa - sobota, 13 - 16 maja 2015
  • Lokalizacja
    Sopot Gdańsk Gdynia, Teatr na Plaży, Dworek Sierakowskich, Uniwersytet Gdański, Teatr Gdynia Główna

Festiwal between.pomiędzy odbędzie się po raz szósty w dniach 13-16 maja 2015 roku. Tradycyjnie na większość wydarzeń zapraszamy do Sopotu, lecz spotkania planujemy również w Gdańsku i Gdyni. Tym samym po raz pierwszy pojawi się we wszystkich miastach Trójmiasta.

Temat wiodący naszych obecnych działań brzmi Opowieści dla przyszłości (Stories for the future), a tegoroczny festiwal skupia się na podjętych przez between.pomiędzy programach wydawniczych, edukacyjnych i akademickich. Proponowana formuła zachęca do spotkań krajowych i zagranicznych twórców, literaturoznawców i teatrologów ze wszystkimi zainteresowanymi. Przyglądając się zjawiskom zarysowanym we współczesnej sztuce, wypatrujemy tego, co przynosi nam przyszłość. Wsłuchujemy się przy tym w polifonię rozmaitych pokoleń. Jak zawsze na festiwalu pobrzmiewają echa dyskusji podjętych w latach ubiegłych. Festiwal organizowany jest przez Fundację between.pomiędzy oraz Uniwersytet Gdański.

SPOTKANIA AUTORSKIE
W 2015 roku w dyskusjach, pokazach pracy warsztatowej oraz podczas spotkań z twórcami podejmować będziemy na nowo kwestię przenikania twórczości Samuela Becketta do współczesnej kultury i sztuki. Temu zagadnieniu poświęcone będzie, między innymi, otwarte spotkanie z Joanną Czajkowską (Sopocki Teatr Tańca) oraz Teatrem Boto, które odbędzie się w piątek 15 maja o godz. 12.30 w Dworku Sierakowskich w Sopocie. Specjalnie z okazji Festiwalu doskonale znany w Trójmieście reżyser Adam Nalepa przygotowuje warsztaty teatralne Boto czyta Becketta, których efekty będzie można zobaczyć w piątek 15 maja o godzinie 19.00 w sopockim Teatrze na Plaży. Dzień wcześniej, w czwartek 14 maja, również na godzinę 19.00, zapraszamy do Teatru Gdynia Główna na spotkanie poświęcone niekanonicznym odczytaniom dramatów irlandzkiego noblisty oraz pokazy nagrań filmowych, na których utrwalone zostały eksperymenty z jego twórczością. W dyskusji tej udział zapowiedziały Ewa Ignaczak (TGG), Ida Bocian (TGG), a także Olga Wrońska (LO 3 w Gdyni), Monika Szuba (UG) i Aleksandra Wachacz (UG).

BETWEEN.EDUKACJA
Środa 13 maja poświęcona jest całkowicie wykładom i warsztatom kierowanym do młodzieży. Dwa ponad dwugodzinne spotkania odbędą się w Teatrze na Plaży w Sopocie i dotyczyć będą większości poruszanych przez nas w tym roku zagadnień. Edukacja stanowi kluczowy komponent wszystkich działań podejmowanych przez between.pomiędzy. Organizowane we współpracy z konkretnymi szkołami i instytucjami kultury warsztaty, wykłady i spotkania autorskie kierowane są przede wszystkim do gimnazjalistów, licealistów, choć uczestniczą w nich również uczniowie szkół podstawowych. Spotkania odbywają się w ciągu całego roku, a podczas festiwalu proponowane są specjalne sesje dla uczniów. Prowadzone w języku angielskim zajęcia mają na celu ożywienie uczestnictwa w kulturze oraz rozwinięcie zdolności zróżnicowanego odbioru sztuki wśród młodzieży. Szczególny nacisk kładziemy na poszerzenie wiedzy o współczesnej literaturze i teatrze oraz promocję czytelnictwa. Na spotkania te obowiązują zapisy (between@ug.edu.pl).

BETWEEN.WYDAWNICTWA
Tegoroczny festiwal zwieńczony będzie wyjątkowym wydarzeniem, a mianowicie prezentacją najświeższych wydawnictw powiązanych z festiwalem. W sobotę 16 maja o godzinie 18.00 w Dworku Sierakowskich w Sopocie przedstawiony zostanie anglojęzyczny Almanach, w którym publikujemy wiersze, tłumaczenia, narracje, wywiady, wspomnienia oraz eseje autorów tej rangi, co Stefan Chwin, Antoni Libera, Edward Balcerzan, Andrzej Zgorzelski, Bogusław Żyłko, Olga Kubińska, Tadeusz Dąbrowski, Włodzimierz Pawluczuk, Piotr Tomaszuk, SE Gontarski, Derek Attridge, David Constantine, Alan Riach, a także poetów z całego świata. Tego samego wieczoru odbędzie się prezentacja współczesnej poezji tłumaczonej przez Monikę Szubę oraz Davida Malcolma, a także dyskusja wokół twórczości TS Eliota z udziałem Jean Ward oraz Marii Fengler. Będzie to również okazja, by wysłuchać nagrań utworów Eliota zachowanych w archiwum Teatru Polskiego Radia. Tych z Państwa, którzy uznają, że warto wspierać działania podejmowane przez BETWEEN.POMIĘDZY, gorąco zachęcamy do nabycia podczas spotkania szeregu wydawnictw powiązanych z festiwalem.

BETWEEN.ELIOT
Wspólnie z Teatrem Polskiego Radia oraz Wydawnictwem Uniwersytetu Gdańskiego przygotowujemy spotkania na temat twórczości Thomasa Stearnsa Eliota, noblisty z 1948 roku. Spotkania te związane są z przygotowywaną w ramach serii wydawniczej between.pomiędzy książką Między słowem i rzeczy-wistością. Poezja Eliota wobec cielesności i W/wcielenia. Szczególnie ciekawie zapowiada się rozmowa z oboma redaktorkami tej monografii - prof. Jean Ward i dr Marią Fengler - o najsłynniejszym utworze Eliota, czyli Ziemi jałowej (The Waste Land), która odbędzie się w sobotę 16 maja po godz. 18.00 w Dworku Sierakowskich w Sopocie.

BETWEEN.BECKETT
W ramach festiwalu organizowane jest również seminarium naukowe poświęcone twórczości Samuela Becketta. Trzydniowe obrady skupione będą wokół tematu "Beckett w XXI wieku. Rozpoznanie" i mają określić kierunek przyszłych działań związanej z festiwalem grupy literaturoznawców i teatrologów z całego kraju. Badacze zapraszają wszystkich zainteresowanych do Dworku Sierakowskich w Sopocie na rozmowę o Ostatniej taśmie Krappa (czwartek 15 maja, godz. 15.00). Osobnym elementem będzie dyskusja wokół ech twórczości Becketta w teatrze Petera Brooka, z gościnnym udziałem wybitnego amerykańskiego uczonego, profesora Stanleya Gontarskiego (Florida State University), w którego wykładzie będzie można uczestniczyć w sobotę 16 maja o godzinie 13.15 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk).

MOLOLO
Festiwal zakończy się w sobotę 16 maja o godzinie 21.00 przy fontannie przed sopockim molo, pokazem świetlnym z elementami muzyki i poezji.

Środa, 13 maja 2015
Teatr na Plaży w Sopocie
BETWEEN.EDUKACJA
BLOK I: 9.30-11.30
Wykład 1:
· What's between? - wykłady o poezji, teatrze i opowiadaniu historii
Warsztat dyskusyjny 1:
· Czytamy TS Eliota (we współpracy z Teatrem Polskiego Radia)
BLOK II: 12.00-14.30
Wykład 2:
· Stories for the future - wykłady o szkockiej poetce Carol Ann Duffy, brytyjskim
reżyserze Peterze Brooku oraz opowieści Davida Malcolma
Warsztaty dyskusyjne 2 bądź 3:
· Let me tell you a story...
· What are we waiting for?
Zapisy na program edukacyjny: between@ug.edu.pl

Czwartek, 14 maja 2015
Dworek Sierakowskich, Sopot
15.00‒16.00 - Ostatnia taśma Krappa Becketta - otwarte spotkanie

Teatr Gdynia Główna
19.00 - Beckett niekanoniczny - dyskusja wokół eksperymentów teatralnych Samuela
Becketta. Projekcja warsztatowych nagrań.
Uczestnicy dyskusji: Olga Wrońska (LO 3 w Gdyni), Ewa Ignaczak, Ida Bocian, Monika
Szuba, David Malcolm, Aleksandra Wachacz oraz Tomasz Wiśniewski

Piątek, 15 maja 2015
Dworek Sierakowskich, Sopot
12.30‒14.00 - Beckett artystów - spotkanie z Joanną Czajkowską, Sylwią Górą-Weber oraz
Adamem Nalepą

Teatr na Plaży, Sopot
19.00 - BOTO czyta Becketta - pokaz pracy warsztatowej Adama Nalepy

Sobota, 16 maja 2015
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, aula 1.45
13.15 - SE Gontarski (USA, Patron honorowy Beckett Research Group in Gdańsk):
Wykład: "A mixed choir" from the Ditch of Astonishment

Dworek Sierakowskich, Sopot
18.00-20.30
· Prezentacja wydawnictw powiązanych z BETWEEN.POMIĘDZY: Almanach, seria
wydawnicza BETWEEN.POMIĘDZY, Topos, Tekstualia
· Tłumaczenia współczesnej poezji brytyjskiej: rozmowa z Moniką Szubą i Davidem
Malcolmem
· Ziemia jałowa, czyli TS Eliot w XXI wieku - spotkanie z Jean Ward oraz Marią
Fengler, fragmenty słuchowiska radiowego (Teatr Polskiego Radia)

21.00 - Mololo, czyli pożegnanie przy fontannie!

Program festiwalu może ulec zmianie.


Organizatorzy: Fundacja BETWEEN.POMIĘDZY oraz Uniwersytet Gdański
Partnerzy: Teatr Polskiego Radia, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego,
Wydawnictwo Maski, Młody Byron, Teatr na Plaży w Sopocie, Towarzystwo Przyjaciół
Sopotu, Fundacja Teatru Boto, Teatr Gdynia Główna, Katedra Translatoryki IAA.
Mecenat: Kąpielisko Morskie Sopot, Urząd Marszałkowski

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Mikołaj Trzaska, muzyk jazzowy pochodzący z Gdańska, od kilku lat komponuje muzykę filmową dla: