• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

VI Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów (1 opinia)

Zapraszamy na V Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkania Performerów do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wstęp tylko dla widzów dorosłych.

VI Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów w Sopocie odbędzie się pod hasłem "Young&Yank". Ekiwok w tytule fonetycznie kojarzy się z antyczną chińską koncepcją yin i yang. Wedle niej owe dwie pierwotne i przeciwne sobie siły uzupełniają się, a ich wzajemne oddziaływanie jest przyczyną powstania wszelkiej materii, energii i żywiołów. Dokładnie tak samo jak w pierwotnej koncepcji Spotkań Performerów w Sopocie - w której dwie drogi poznawcze (bieguny interpretacji) wzajemnie uzupełniają ogólną wizję problemu.

Do udziału w "Young&Yank" (w wolnym tłumaczeniu z angielskiego: young-"młodzież" oraz to yank- "szarpać") zaprosiliśmy z jednej strony: legendarnego Franko B, performującą nauczycielkę matematyki z Finlandii Irmę Optimisti, "neo-szamana" z Meksyku Martina Renterię oraz znakomity duet VestAndPage (Verena Stenke i Andrea Pagnes). To pierwszy biegun, reprezentowany przez artystów o ugruntowanej pozycji. Po drugiej stronie pojawiają się studenci czterech uczelni: Joanna Pietrowicz z UA w Poznaniu, Maria Nova z ASP w Krakowie, Stanisław Bałdyga z ASP w Warszawie oraz Dominika Borkowska, absolwentka ASP we Wrocławiu.

Ideą spotkania jest rodzaj gry: student wybiera do duetu artystę z programu głównego. Tuż po występie wybranego przez siebie artysty, student "wchodzi" w zastaną sytuację, a jego zadaniem jest wykorzystanie tej samej przestrzeni, użycie tych samych rekwizytów lub kontekstów (fabuły). Zaproponowana formuła może okazać się zarówno ciekawym polem dialogu, jak i okazją do intrygującej kontestacji tego, co zostało pokazane chwilę wcześniej. A może do radykalnego zniweczenia usankcjonowanej legendy, propozycją alternatywnej wizji, dopisaniem dalszego ciągu historii lub artystyczną ripostą - policzkiem wymierzonym poprzednikowi?

Podczas dwóch dni festiwalu zaprezentowany zostanie również film kanadyjskiego trans artysty Cassils.

Artyści: Franko B, Irma Optimisti, Martin Renteria, Vest and Page, Cassils, Joanna Pietrowicz, Maria Nova, Dominika Borkowska, Stanisław Bałdyga
Kurator: Artur Grabowski
Patroni medialni: Magazyn Szum, Radio Gdańsk S.A., Pomorskie.eu, Trojmiasto.pl, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Gdansk In Your Pocket

Przeczytaj także

Opinie (1) 1 zablokowana

  • zlot dziwolągów

    • 9 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Czym był i do czego służył WILKOM?