• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

V Vademecum filozoficzne

Zapraszamy na kolejne Vademecum filozoficzne, które realizujemy w ramach projektu: "Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane".

2 - 16 grudnia 2023, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 200 zł
gru 19

wtorek, godz. 17:00 - 20:00

Gdańsk,
bilety 139,00 zł
Oto tematy, które przygotowaliśmy z myślą o najbliższym dyskusyjnym spotkaniu, tradycyjnie rozpoczniemy je od głosowania:

1. Jakie jest współczesne tabu?
2. Czym jest dzieło sztuki?
3. Co znacząco wpływa na nasze postrzeganie świata?

Nasz cykl to w pierwszej kolejności otwarte dyskusje filozoficzne realizowane w przestrzeni Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Inspirację stanowi sprawdzona formuła Sokrates Cafe, w której uczestnicy na początku wybierają temat dyskusji w drodze głosowania. Rozmowa jest moderowana, uczestnicy starają się posługiwać zrozumiałym językiem, unikać specjalistycznego słownictwa i bezpośrednich odniesień do prac filozoficznych. Chodzi o filozofowanie zgodne z rozumem, "który jest najlepszym doradcą", jak mawiał Sokrates na ateńskim rynku. Taka formuła daje unikalną szansę na aktywizację osób, które na co dzień być może nie mają kontaktu z filozofią jako dyscypliną wiedzy.

"Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane" to również seria spotkań z polskimi filozofami i naukowcami, którzy aktualnie zajmują się pracą akademicką i popularyzacją wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe). 

A jeszcze w tym roku gościć będziemy w Gdyni między innymi: dr dr Annę Dziedzic, prof. Marka Cichockiego, prof. Agatę Bielik-Robson, prof. Tomasza Swobodę, jak i naukowców związanych z Centrum Kopernika: dr Łukasza Lamża i dr Mateusza Hohola.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni. 

Organizator: Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum

Partnerzy: Centrum Kultury w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna

Patroni Medialni: Radio Gdańsk S.A., Filozofuj, Teologia Polityczna,Tygodnik Powszechny, Machina Myśli, Kwartalnik Artystyczny Bliza, Fundacja Centrum Kopernika, Copernicus Center Press www.ccpress.pl,Filozofia w Praktyce, Gdyńska Strefa Kultury.

Opinie

Sprawdź się

Trylogię kryminalną: "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa" napisał mieszkający w Trójmieście: