• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

V Bal Gdański. Białe tango

Organizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką Bale Gdańskie już na stałe zapisały się w kalendarzu kulturalnym Trójmiasta. W tym roku, odbędzie się już dziesiąta odsłona cyklu. Czeka na Państwa sześć koncertów balowych. Zapraszamy na V Bal Gdański pt. "Białe Tango".

w każdy poniedziałek (od 29.07 do 05.08.2024), godz. 17:30, 18:45, 20:00

Gdańsk
Wstęp wolny
Niektórzy mawiają: pokaż mi jak tańczysz tango, a powiem ci, jakim człowiekiem jesteś. My chcemy ukazać, że w tangu równie ważna jak sam taniec jest towarzysząca mu muzyka. Na V Balu Gdańskim usłyszymy m.in. kompozycje A. Piazzolli i C. Tirao, a wszystko w oprawie Orkiestry Symfonicznej PFB i towarzyszących jej muzyków, których poprowadzi Maestro Tomasz Tomaszewski, pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin oraz Profesor Universität der Künste Berlin.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpi:
Tomasz Tomaszewski - dyrygent, skrzypce
Wiesław Prządka - bandoneon
Ewa Tomaszewska - fortepian
Andrzej Mokry - gitara
Orkiestra Symfoniczna PFB

Krzysztof Dąbrowski - prowadzenie

W programie:
J. Petersburski - Tango Milonga
M. Rodrigues - La Cumparsita
C. Tirao - Cifra Huellac na gitarę solo
C. Tirao - Tango na gitarę solo
A. G. Villoldo - El Choclo
V. Malando - Olé Guapa
A. Piazzolla - Histoire du Tango na skrzypce i gitarę
J. Gade - Jalousie Tango Tzigane
G. Boulanger - Avant De Mourir
A. Piazzolla - Oblivion
C. Gardel - Por una Cabeza
A. Piazzolla - Milonga del ángel na gitarę solo
A. Pazzolla - Verano Porteño na gitarę solo
L. Anderson - Blue Tango
J. Petersburski - Ta ostatnia niedziela

-----

Tomasz Tomaszewski - należy do najlepszych polskich skrzypków swojej generacji. Jest PIERWSZYM KONCERTMISTRZEM DEUTSCHE OPER BERLIN oraz PROFESOREM UNIVERSITÄT DER KÜNSTE BERLIN. Po studiach w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Prof. Tadeusza Wrońskiego uzupełniał naukę w St. Petersburgu u prof. Borysa Lwowicza Gutnikowa oraz we Freiburgu u prof. Wolfganga Marschnera. Jako członek KWARTETU POLSKIEGO był laureatem nagród na konkursach Jeunesse Musicales w Belgradzie oraz ARD w Monachium. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność jako solista , kameralista i dyrygent występując z koncertami na całym świecie. Tomasz Tomaszewski był wiele lat I skrzypkiem STRADIVARI HABISREUTINGER STREICHSEXTETT, oraz członkiem EUROPEAN FINE ARTS TRIO. Obecnie jest prymariuszem renomowanego POLISH STRING QUARTET DEUTSCHE OPER BERLIN. Jest także założycielem i kierownikiem artystycznym orkiestry KAMMERSOLISTEN DER DEUTSCHEN OPER BERLIN. Od 2011 jest również szefem artystycznym BALTIC NNEOPOLIS ORCHESTRA oraz SALONORCHESTER DER DEUTSCHE OPER BERLIN. Tomasz Tomaszewski ma na swoim koncie wiele nagrań dla Radia, TV ,oraz wytwórni fonograficznych w Polsce, w Niemczech, w Szwajcarii i Japonii.

W roku 2000 otrzymał nagrodę FRYDERYK za nagrania z EUROPEAN FINE ARS TRIO, a w roku 2014 taką sama nagrodę za nagrania z orkiestra BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - tym razem jako solista i dyrygent. Jako ceniony pedagog prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, w Niemczech, w Belgii, w Hiszpanii, we Włoszech, w Japonii Korei. Jest członkiem Jury wielu konkursów skrzypcowych. Jest założycielem i Dyrektorem Artystycznym istniejących już 25 lat MIEDZYNARODOWYCH KURSÓW MUZYCZNYCH IM.JERZEGO HELLERA W OPOLU. W 2006 zainicjował FESTIWAL ŚLĄSKIE LATO MUZYCZNE, którym od początku kieruje. Od 2006 jest I VORSITZENDER INTERNATIONALE BEETHOVEN GESELLSCHAFT, a od 2013 również PREZYDENTEM EUROPÄISCHES FORUM POLNISCHER MUSIK BERLIN. Tomasz Tomaszewski jest przewodniczącym Jury powstałego z jego inicjatywy I MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MUZYKI KAMERALNEJ IM.LUDWIGA VAN BEETHOVENA , którego pierwsza edycja odbędzie się we wrześniu 2015 w EUROPEJSKIM CENTRUM MUZYKI KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO W LUSŁAWICACH.

Opinie

Sprawdź się

Ile placówek liczy Muzeum Narodowe w Gdańsku?