• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej

Street art i pierwsi marynarze? To musi się udać! W sobotę, 27 kwietnia, zapraszamy do Spichlerzy na Ołowiance i na nabrzeże przy Sołdku na dzień poświęcony wystawie "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej". Będziemy tworzyć graffiti w klimacie naszej wystawy czasowej, prezentującej początki polskiej marynarki wojennej w XX wieku, zagramy w gry, a nasi kuratorzy - twórcy wystawy - odpowiedzą na każde pytanie gości.

26 października 2023 - 1 września 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 11:00 - 18:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1 - 12 zł
- Wiemy, że tzw. "oprowadzania kuratorskie" przechodzą obecnie w muzeach renesans, goście na nowo odkrywają ekspozycje, chcąc spędzić więcej czasu w przestrzeni muzealnej - opowiada Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji - My chcieliśmy dać naszym gościom coś ekstra i stąd pomysł na dzień otwarty na wystawie "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej". Nie wyrzucimy za burtę żadnego monitora, ale atrakcji obiecujemy całą masę!

27 kwietnia wszyscy goście będą mogli wziąć udział w warsztatach z mistrzem grafitti Adrianem Leszczukiem! Streetart to prawdziwa sztuka - my ją będziemy tworzyć na nabrzeżu przy statku-muzeum "Sołdek". Zagramy w gry planszowe i karciane, dedykowane wystawie, strategię i refleks potrenujemy podczas ćwiczeń strzeleckich, a wiedza historyczna naszych gości zostanie nagrodzona upominkami! Starszych gości serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej" - bilet tylko 2 zł! Porządku pilnować będą rekonstruktorzy w strojach Polskiej Marynarki Wojennej z lat 30. XX wieku!

Wystawa "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej" to spotkanie z ludźmi, którzy tworzyli Marynarkę Wojenną w czasach, gdy Polska nie miała jeszcze dostępu do Bałtyku. Marynarze z flotylli rzecznych walczyli z bolszewikami i Niemcami podczas II wojny światowej, strzegli granic, nie dysponując nowym sprzętem, ani bronią. Nie mieli błyszczących mundurów, ale mieli zapał i wolę walki. Wystawa czasowa w Spichlerzach na Ołowiance to bogata kolekcja oryginalnych pamiątek, zdjęć, rękopisów i dokumentów. Zbiory to lekcja historii, ale też obraz życia w tamtych czasach. Marynarze z flotylli rzecznych zawierali przyjaźnie na całe życie, spędzali miło czas w kasynach, pomagali cywilom z Pińska i urządzali regaty. Na multimedialną część wystawy składają się m.in. archiwalne filmy i stanowiska interaktywne, pozwalające przeglądać historyczne dokumenty - również te najstarsze z XVI i XVII wieku, opisujące działalność polskich korsarzy.

Opinie

Sprawdź się

Organizatorem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port jest:

 

Najczęściej czytane