• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urodziny mistrza ze Stratfordu

Beata Czechowska-Derkacz
23 kwietnia 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
23 kwietnia Fundacja Theatrum Gedanense tradycyjnie świętuje urodziny Williama Szekspira. Tym razem to już 439. rocznica urodzin wielkiego dramaturga. Z tej okazji do Gdańska przyjadą znakomici twórcy z Krakowa: Anna Dymna, Krzysztof Jasiński i Radosław Krzyżowski, odbędzie się wystawa i sesja literacka.

- Warto pamiętać o Szekspirze, ale przede wszystkim o teatrze, bo tak jak muzyka łagodzi obyczaje, tak teatr przynosi trzeźwość umysłom. A wielka sztuka nie starzeje się nigdy - mówi prof. Jerzy Limon, prezes fundacji Theatrum Gedanense.

Głównym celem fundacji jest zrekonstruowanie XVII-wiecznego budynku teatru elżbietańskiego. Teatr Gdański - wzorowany na londyńskim Fortune, który funkcjonował blisko dwa stulecia, był pierwszym publicznym teatrem w Polsce i jedynym znanym przykładem teatru elżbietańskiego w Europie.
- Wciąż trwają procedury administracyjne konieczne do rozpoczęcia budowy - mówi prof. Jerzy Limon. - W lutym br. przyjęto plan zagospodarowania przestrzeni. Fundacja złożyła wniosek o wydanie warunków zabudowy, sprawa powinna się rozstrzygnąć w ciągu 2-3 miesięcy, i wtedy ogłosimy konkurs architektoniczny. Cały czas zbieramy też fundusze i zamierzamy wystąpić wspólnie z miastem i Urzędem Marszałkowskim o dofinansowanie z Unii Europejskiej. W Londynie rekonstrukcja Fortune trwała niemal 25 lat, u nas też musi potrwać - dodaje.

Urodzinowe imprezy służą propagowaniu tej właśnie idei.
Z Anną Dymną, Krzysztofem Jasińskim i Radosławem Krzyżowskim będzie można się spotkać 24 kwietnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury o godz. 20.00. Krakowscy twórcy opowiedzą o wspólnej pracy nad Hamletem w Teatrze Stu (spektakl wyreżyserował Krzysztof Jasiński, rolę Hamleta zagrał Radosław Krzyżowski, a Gertrudy - Anna Dymna). Goście z Krakowa recytować będą sonety Szekspira oraz monologi i dialogi z jego dramatów. Wstęp na spotkanie wolny.

Urodzinowym obchodom towarzyszyć będzie dwudniowa sesja literacka na Uniwersytecie Gdańskim i wystawa w Pałacu Opatów w Oliwe, której tematem są inscenizacje "Burzy" na scenach polskich w latach 1901-2003. Sesja pod tytułem "Burza wokół Burzy" odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim, a wykłady wygłoszą literaturoznawcy z ośrodków naukowych w całej Polsce - m.in. Dobrochna Ratajczak, Marta Gibińska, Jacek Mydla, Joanna Chojka, Jan Ciechowicz. 25 kwietnia odbędzie się na UG czytanie sonetów Szekspira pod hasłem "Szekspir - poeta liryczny" w wykonaniu Maybe Theatre Company. A wieczorem - o godz. 20.00 w sopockim SPATIF-ie - "Wieczór Szekspirowski" i projekcja filmu Petera Greenawaya "Księgi Prospera" (organizatorem sesji jest Uniwersytet Gdański i Polskie Towarzystwo Szekspirowskie).
A już w sierpniu odbedzie się kolejny Festiwal Szekspirowski, na którym w tym roku wydarzeniem będzie na pewno kubańska realizacja "Burzy".
Głos WybrzeżaBeata Czechowska-Derkacz

Miejsca

Opinie

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Autorką bestsellerowej powieści "Opowieść niewiernej" jest:

 

Najczęściej czytane