• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Urodzinowy weekend Gdyni (1 opinia)

Wydarzenie w ramach

10.02 mija dokładnie 92 lata od momentu, kiedy Gdynia uzyskała prawa miejskie. Z tej okazji zapraszamy na moc atrakcji dla wszystkich grup wiekowych. W sobotę i niedzielę, 10 i 11 lutego, wstęp do Muzeum Miasta Gdyni jest bezpłatny!

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny
Oprócz niezwykłych spotkań, oprowadzań kuratorskich, gier miejskich i spacerów z wielką radością zaprezentujemy nowy moduł na naszej wystawie stałej, poświęcony jednej z najbardziej niezwykłych postaci związanych z powstaniem Gdyni - Julianowi Rummlowi. Unikatowe przedmioty, dar gdyńskiego Rotary Clubu, pozwolą przybliżyć historię jednego z twórców idei Gdyni.

Szczegółowy plan urodzinowego weekendu Gdyni w Muzeum Miasta Gdyni:

Sobota 10 lutego

10:00 - 18:00 Pocztówki z Gdyni.
Na każdą osobę, która 10 lutego przyjdzie do Muzeum Miasta Gdyni będą czekać wyjątkowe pocztówki związane z historią tego niezwykłego miasta. Gdynia obchodzi 92 urodziny i zostawiła wspomnienia, które warto odszukać na wystawie stałej. Nasza akcja Pocztówki z Gdyni to również pewnego rodzaju gra, w której warto wziąć udział.

12:00 - 14:00 Wiadomości z Gdyni - filmowa akcja społeczna.
Świętowanie urodzin Gdyni, to również doskonały moment na refleksję dotyczące naszej wspólnej historii. Ośrodek Edukacji tego dnia chciałby stworzyć film, w którym głównymi bohaterowie będą Gdynianie. Krótkie wypowiedzi odwiedzających nas gości zostaną połączone w jeden historyczny film: Wiadomości z Gdyni. Całość będzie dostępna do wglądu na naszej stronie oraz facebooku.

14.00 - 15.30 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej "Gdynia - dzieło otwarte"

15.30 - 17.00 - Sen o Gdyni - spacer śladami Juliana Rummla
Zapraszamy na spacer po miejscach, które Julian Rummel opisywał w swoim dziele "Sen o Gdyni". Publikacja ta, która zdecydowanie wyprzedziła czasy w których powstała, pokazywała możliwości, jakie stały przed Gdynią w dwudziestoleciu międzywojennym, i które to miasto wykorzystało wiele lat później. "Sen o Gdyni" niejako proroczo przewidział błyskawiczny technologiczny rozwój portu, infrastruktury, rynku pracy, który trwa do dziś. Podczas trasy spaceru obejrzymy miejsca, w których miały stanąć (i niekiedy stanęły) futurystyczne konstrukcje, poznamy miejsca kluczowe dla rozwoju ówczesnej Gdyni i poznamy historię Juliana Rummla - tytana pracy, współtwórcy idei Gdyni. Spacer poprowadzi Michał Miegoń, znawca historii lokalnej i pracownik Muzeum Miasta Gdyni.

17:00 - 18:00 Spotkanie z historią - autorskie spotkanie z Panią Wiosną Adamowicz
W związku z urodzinami Gdyni, zapraszamy na spotkanie z Panią Marią Wiosną Adamowicz, dziennikarka oraz mieszkanką Gdyni. Podczas spotkania Pani Maria opowie o Gdyni ze swoich wspomnień.

Maria Wiosna Adamowicz: absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Urodziła się w 1938 roku w Gdyni, ojciec Ludwik był od 1931 roku pracownikiem Urzędu Morskiego. Od 1968 roku pisała do "Dziennika Bałtyckiego", "Tygodnika Morskiego" oraz miesięcznika kulturalnego "Litery". W latach 90. XX w. współpracowała z "Gazetą Gdańską", "Pielgrzymem" i "Gazetą Gdyńską".

Niedziela 11 lutego

14.00 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Gdynia - dzieło otwarte" połączone z otwarciem nowego modułu poświęconego Julianowi Rummlowi. Przekazanie pamiątek po Julianie Rummlu przez przedstawicieli gdyńskiego Rotary Club oraz rodzinę.

Julian Rummel (1878-1954) był jednym z pionierów Polski morskiej. Wszechstronne wykształcenie odebrał w szkołach carskiej Rosji, dyplom inżyniera zaś w Wielkiej Brytanii. Jeszcze w Rosji czynnie działał w organizacjach zajmujących się żeglugą, zdobywając wielkie doświadczenie. Po przybyciu do odrodzonej Polski został jednym z czołowych zwolenników wybudowania przez Polskę własnego portu, między innymi włączył się w działalności Ligi Morskiej i Rzecznej. Bardzo czynnie lobbował za wyborem Gdyni na lokalizację przyszłego portu.

Od roku 1926 został pierwszym dyrektorem państwowego przedsiębiorstwa armatorskiego "Żegluga Polska". W ciągu kilku lat dzięki jego rzutkiemu kierownictwu przedsiębiorstwo rozkwitło. Bezkompromisowy profesjonalizm Rummla nie zaskarbiał mu jednak zwolenników w kręgach władzy, przez co został odwołany w roku 1933. W kolejnych latach Rummel był prywatnym przedsiębiorcą. Poza pracą zawodową, Rummel był aktywnym działaczem społecznym, działał w Izbie Przemysłowo-Handlowej, Radach Opiekuńczych szkół, YMCA i Yacht Klubie Polskim. Był inicjatorem powstania i pierwszym prezesem gdyńskiego Rotary Club, od 1938 r. zaś konsulem generalnym Grecji. Wojnę przetrwał w Grecji, udzielając pomocy wielu Polakom. Po zakończeniu wojny powrócił do kraju, i wkrótce otrzymał funkcję doradcy Ministerstwa Żeglugi. W niedługim czasie odwołany, do śmierci zajmował się pracą naukową. Pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Opinie (1)

  • Dyrektor poprowadzi warsztaty

    jak brać 10,000 za nieprzychodzenie do pracy

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Organizatorem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port jest: