• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Urodzinowa wystawa prof. Czesława Tumielewicza

Stacja Kultura zaprasza 10 listopada o godz. 18:30 na wernisaż wystawy znakomitych grafik profesora Czesława Tumielewicza. Wystawa wpisuje się w cykl wystaw celebrujących osiemdziesiątą rocznicę urodzin tego znanego, trójmiejskiego artysty. Pozostałe wystawy dostępne są w Gdańsku w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Galerii Glaza.

Czesław Tumielewicz to niezwykle twórczy, nietuzinkowy artysta malarz i grafik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiował architekturę, malarstwo i grafikę. Posiada ogromny dorobek artystyczny. Uczestniczył w ponad 350 wystawach w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (m.in. I nagroda na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Sztuki w Sopocie w 1974; I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Spychalskiego w Poznaniu w 1977; wielokrotny uczestnik w Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie). Zaczynał od happeningu, sztuki konceptualnej, miał okres geometrycznej abstrakcji, a obecnie uprawia swego rodzaju "magiczny realizm".

Sztukę umiłował nade wszystko. Zwykł mawiać, że gdy tworzy czuje się spełniony. Zawsze ma przy sobie pastele lub sztalugę albo przynajmniej szkicownik i ołówek. Każdego lata od niepamiętnych czasów, Tumiel - tak nazywają go przyjaciele, znajomi, studenci - maluje swoje obrazy w plenerze. Zamalowuje płótno za płótnem przelewając na nie otaczający go świat, swoje artystyczne spojrzenie na góry, morze, na architekturę i ludzi.

Opinie

Sprawdź się

Jaki nietypowy jubileusz obchodził w październiku 2010 roku maestro José Maria Florencio?