stat
PATRONAT

Uroczystość odsłonięcia pomnika Tadeusza Wendy (1 opinia)

Odsłonięcie pomnika Tadeusza Wendy odbędzie się 29 maja. Termin nie jest przypadkowy. Za symboliczną datę rozpoczęcia budowy Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków przyjmuje się 29 maja 1921 roku. Tego dnia odbyła się uroczystość poświęcania niedawno rozpoczętych robót portowych.

Monument zrealizowany został na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, który wygrał konkurs zorganizowany przez Miasto Gdynia w 2017 roku. Prawie trzymetrowa postać przedstawia wybitnego inżyniera, ojca założyciela w momencie roztaczania wizji przyszłego portu gdyńskiego. W prawym ręku Tadeusz Wenda trzyma zwoje map, plansz sytuacyjnych, rysunków technicznych i dokumentacji przedstawiających koncepcje swojego dzieła. Lewą ręką wskazuje w kierunku obecnego Nabrzeża, jakby tłumaczył i wyjaśniał sprawy związane z budową portu.

Na końcu pirsu Mola Rybackiego przy ul. Arkadiusza Rybickiego (Pirsu nr 1 w Basenie Prezydenta) w Gdyni zostanie odsłonięty monument mający 2,8 metra wysokości, ustawiony na ponad metrowym cokole z litej bryły szarego granitu. Pomnik Tadeusza Wendy obejmujący postument wraz z posągiem wykonany został jako element odlewu z brązu. Forma pomnika opracowana została w sposób realistyczny. Jednym z elementów dominujących w przedstawieniu pomnika, budującym narrację jest morski wiatr, który smaga ubranie inżyniera.

Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera o koncepcji:
- Chciałem uchwycić postać Tadeusza Wendy w pozie odbiegającej od klasycznych wyobrażeń i przez to nadać pomnikowi trochę "życia". Poza tym postać jest nad wodą, więc istotne było również zwrócenie uwagi wiatr, który mam nadzieję będzie symbolicznie finalnie widoczny w rzeźbie - opowiada autor zwycięskiej pracy.

Opinie (1)

  • Budowniczy portu

    Tadeusz Wenda - po raz pierwszy usłyszałam o nim w IV klasie Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdyni, w roku 1962, od wspaniałej nauczycielki Haliny Kosikowej, która zabrała całą klasę na wycieczkę po porcie w Gdyni. Poznaliśmy nazwy nabrzeży portowych i nazwiska budowniczych portu. Fakt ten zapisaliśmy w pamiętniku, który każdy uczeń był zobowiązany prowadzić. Od nauczycieli wiele zależy!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym polskim mieście oficjalnie zainaugurowano obchody polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku?

 

Najczęściej czytane