stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Uroczystość odsłonięcia pomnika Tadeusza Wendy (3 opinie)

Odsłonięcie pomnika Tadeusza Wendy odbędzie się 29 maja. Termin nie jest przypadkowy. Za symboliczną datę rozpoczęcia budowy Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków przyjmuje się 29 maja 1921 roku. Tego dnia odbyła się uroczystość poświęcania niedawno rozpoczętych robót portowych.

28 maja - 31 grudnia 2021, godz. 10:00 - 20:00

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 20 zł

29 maja - 31 grudnia 2021, godz. 11:00, 12:30, 14:00

bilety 29 zł
ulgowy 12 - 19 zł
Monument zrealizowany został na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, który wygrał konkurs zorganizowany przez Miasto Gdynia w 2017 roku. Prawie trzymetrowa postać przedstawia wybitnego inżyniera, ojca założyciela w momencie roztaczania wizji przyszłego portu gdyńskiego. W prawym ręku Tadeusz Wenda trzyma zwoje map, plansz sytuacyjnych, rysunków technicznych i dokumentacji przedstawiających koncepcje swojego dzieła. Lewą ręką wskazuje w kierunku obecnego Nabrzeża, jakby tłumaczył i wyjaśniał sprawy związane z budową portu.

Na końcu pirsu Mola Rybackiego przy ul. Arkadiusza Rybickiego (Pirsu nr 1 w Basenie Prezydenta) w Gdyni zostanie odsłonięty monument mający 2,8 metra wysokości, ustawiony na ponad metrowym cokole z litej bryły szarego granitu. Pomnik Tadeusza Wendy obejmujący postument wraz z posągiem wykonany został jako element odlewu z brązu. Forma pomnika opracowana została w sposób realistyczny. Jednym z elementów dominujących w przedstawieniu pomnika, budującym narrację jest morski wiatr, który smaga ubranie inżyniera.

Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera o koncepcji:
- Chciałem uchwycić postać Tadeusza Wendy w pozie odbiegającej od klasycznych wyobrażeń i przez to nadać pomnikowi trochę "życia". Poza tym postać jest nad wodą, więc istotne było również zwrócenie uwagi wiatr, który mam nadzieję będzie symbolicznie finalnie widoczny w rzeźbie - opowiada autor zwycięskiej pracy.

Opinie (3)

 • Budowniczy portu

  Tadeusz Wenda - po raz pierwszy usłyszałam o nim w IV klasie Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdyni, w roku 1962, od wspaniałej nauczycielki Haliny Kosikowej, która zabrała całą klasę na wycieczkę po porcie w Gdyni. Poznaliśmy nazwy nabrzeży portowych i nazwiska budowniczych portu. Fakt ten zapisaliśmy w pamiętniku, który każdy uczeń był zobowiązany prowadzić. Od nauczycieli wiele zależy!

  • 6 0

 • Nawierzchnia pirsu to jeden wielki wstyd (1)

  Wenda zasłużył na bardziej estetyczne otoczenie

  • 4 1

  • Zgadzam sie!!!!

   Nic ująć i nic dodać......

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Festiwal Pociąg do Miasta odbywa się w: