• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Umartwienie serca, radowanie uszu

Stefan Wesołowski
26 marca 2010 (artykuł sprzed 12 lat) 
Opinie
Polski Chór Kameralny nie występuje przed trójmiejską publicznością zbyt często, ale w najbliższych dniach usłyszymy go aż dwukrotnie. Polski Chór Kameralny nie występuje przed trójmiejską publicznością zbyt często, ale w najbliższych dniach usłyszymy go aż dwukrotnie.

Tematyka pasyjna to niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców. Schyłek Wielkiego Postu zaś jest czasem, dającym możliwość obcowania z najwybitniejszymi dziełami, powstałymi w wyniku tej inspiracji. Nie inaczej jest tym razem.Na sam początek dzieło największe. 26 marca w Filharmonii Bałtyckiej wykonana zostanie Pasja wg św. Mateusza J. S. Bacha, bodaj najbardziej spektakularny utwór oratoryjny, najsłynniejsza muzyczna interpretacja Męki Pańskiej i - co nie mniej istotne - kompozycja, którą sam Bach kwalifikował do swych najwyższych osiągnięć.

Z dzisiejszego punktu widzenia podziw dla tego arcydzieła zdaje się być rzeczą oczywistą, lecz mimo uznania, jakim już za życia cieszył się geniusz z Lipska, Pasja na ponowne odkrycie czekała cały wiek. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić Wielki Post bez tego wspaniałego muzycznego misterium, głębokiego wyznania wiary, ale też po prostu znakomitej kompozycji, pełnej poruszających chorałów i druzgocących swą wymową arii.

W Gdańsku Pasja Mateuszowa wykonana zostanie w warunkach nie do końca dla siebie naturalnych, bo w sali koncertowej Filharmonii. Pozostaje mieć więc nadzieję, że występujący artyści stworzą na tyle przejmujące widowisko, że publiczność będzie czuła się jak w świątyni. A usłyszymy solistów, związanych na co dzień z Warszawską Operą Kameralną, towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna PFB, połączone siły Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, chóru Scherzi Musicali i zespołu wokalnego Capelli Gedanensis, nad całością czuwać będzie zaś Kai Bumann.

Następnego dnia (27 marca) w Sopocie koncert nie mniej interesujący, a nawet nieco bardziej obiecująco obsadzony i umiejscowiony. W Kościele Gwiazda Morza wykonane zostanie kolejne z wielkich dzieł, dotykających tematyki pasyjnej. Tym razem jednak zmienimy optykę przeżywania Drogi Krzyżowej, z punktu widzenia wyznawcy czy przypadkowego widza, na punkt widzenia matki, która traci swojego syna. "Stabat Mater" J. Haydna to wybitna próba muzycznego zilustrowania jednego z najpiękniejszych, ale i przepełnionych najpotworniejszym bólem tekstów w historii, autorstwa trzynastowiecznego poety Jacopone da Todi.

Partie wokalne powierzone zostały najwybitniejszym polskim solistom, spośród których dwoje (Martę Boberską - sopran i Jarosława Bręka - bas-baryton) usłyszymy też dzień wcześniej, w Pasji Mateuszowej. Oprócz nich wystąpi zjawiskowa Urszula Kryger (mezzosopran) i Tomasz Garbarczyk (tenor), a także Polski Chór Kameralny oraz Polska Filharmonia Kameralna pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

To jednak nie wszystko, co w najbliższych dniach ma do zaoferowania Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. 1 kwietnia w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance koncert "Muzyka na Wielki Czwartek". Tym razem zespół wystąpi a capella, a na repertuar złożą się mniej i bardziej popularne pieśni wielkopostne, powstałe na przestrzeni wieków. Usłyszymy zarówno gdańską muzykę przełomu renesansu i baroku (Andrzej Hakenberger), jak i tradycyjne pieśni anonimowych twórców (Krzyżu Święty), a także współcześnie powstającą muzykę liturgiczną (utwory związanych ze środowiskiem oo. Dominikanów Piotra Pałki i Pawła Bębenka).

Wydarzenia

Muzyka Dawna VI: Pasja św. Mateusza - J.S. Bacha

muzyka poważna

Muzyka na Wielki Czwartek

muzyka poważna

Koncert Wielkopostny

muzyka poważna

Opinie 1 zablokowana

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to są Baby Pruskie?

 

Najczęściej czytane