• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Ukraiński Tydzień w Gdańsku

 • środa - niedziela, 19 - 23 października 2022
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Bilety
  wstęp wolny

Program wydarzeń
Ukraińskiego Tygodnia w Gdańsku

Organizatorzy: Fundacja Widowisk Masowych i Brodway Ag.
Partnerzy: Konsulat Ukrainy w Gdańsku, Savchenko Foundation i Savchenko Gallery, Europejskie Centrum Solidarności, kino kameralne Cafe, restauracja Pan Kotowski, NIĆ. Kawiarnio-księgarnia
Projekt realizowany przy wsparciu finansowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Gdańska
Program wydarzeń:

19.10.2022 środa


15:00 Dyskusja "O czym nie mówimy w publicznej przestrzeni, jeśli mówimy o Ukrainie"
Opis wydarzenia: Dyskusję poprowadzi Olha Meńko - Prezeska Fundacji Instytut Polska-Ukraina

Prelegenci:

Nadiia Moroz-Olshanska - Prezeska Fundacji Widowisk Masowych
Tais Zolotkowska - ukraińska pisarka
Katarzyna Brodovska - Teatr Szekspirowski w Gdańsku, Brodway Ag.
Oleksandr Haniushkin - współzałożyciel Kawiarnio-księgarni NIĆ, Fundacja Aktywna

Integracja
Dyskusja odbędzie się w języku ukraińskim. Steam na stronie Fundacji Widowisk Masowych
Miejsce realizacji: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury

19:00 Wernisaż wystawy plakatów ukraińskiego artysty Dante Alighieri "terrorussia" oraz występ muzyczny
Opis wydarzenia: Autor Dante Alighieri - żołnierz ukraiński, który bronił Ojczyzny od początku inwazji na Ukrainę przez Federację Rosyjską wstąpił w szeregi ukraińskich sił obrony terytorialnej. Emocje i przerażenie, które widział, ogarnęły go, a w wolnym czasie od walki wyrażał cały swój ból na obrazach. Wystawa zatytułowana "terrorussia" pokazuje wszystkie zbrodnie popełnione przez terrorystyczne państwo na terytorium Ukrainy.
Miejsce: Savchenko Gallery

20.10.2022 czwartek

17:30 Spotkanie z Tais Zolotkowską oraz prezentacja książki "Niesezon"

Опис: Tais Zolotkowska - współczesna ukraińska pisarka, organizatorka i kierowniczka "Klubu Anonimowych Autorów", który łączy i wspiera ludzi robiących pierwsze kroki w sztuce pisania. Na spotkaniach klubu wspiera uczestników do twórczości literackiej, występuje z ciekawymi wykładami oraz prowadzi lekcję kreatywnego pisania. inne jej zainteresowania: Tais piszę powieści, non-fiction oraz książki dla dzieci. Podczas spotkania będzie zaprezentowana książka "Niesezon"; - książka dla dorosłych o pobycie na wyspie poza sezonem.
Miejsce realizacji: Nadbałtyckie Centrum Kultury

19:30 Warsztaty literackie z Tais Zolotkowską
Opis wydarzenia: Warsztaty z twórczego pisania prowadzone przez Tais Zolotkowską - współczesną ukraińską pisarkę, organizatorkę i kierowniczkę "Klubu Anonimowych Autorów", który łączy i wspiera ludzi robiących pierwsze kroki w sztuce pisania.
Miejsce: Savchenko Gallery

21.10.2022 piątek

13:00 Spotkanie z Solomią Czubaj

Solomiia Chubaj - muzyk, była wokalistka undergroundowego zespołu "Bez Shukra", wokalistka zespołu "Jalapita" i producentka projektów literackich i muzycznych, działaczka społeczna, filantropka. Matka wyjątkowego chłopca z autyzmem - Oleksego. Prezes zarządu stowarzyszenia publicznego "Ormiański - trzydzieści pięć". Autorka projektów: "Pięcioksiąg" to projekt poświęcony ojcu Solomii - Hrytsku Czubaj, a "Kołysanki dla Oleksy" to projekt dla dzieci i rodziców, stworzony z myślą o lepszym zrozumieniu, czym jest autyzm. Autorka projektu artystycznego z orkiestrą symfoniczną "Czubaj.Ukraina.Miłość" oraz "POECI".
Miejsce: Kino kameralne Cafe

14:00 Pokaz filmu "Czubaj. Mówić ponownie"
Opis wydarzenia: Opowieść o wybitnym ukraińskim poecie Hryhoriyu Czubaju.
W filmie o poecie opowiadają jego przyjaciele - pisarze, artyści, filozofowie, którzy byli świadkami jego życia i twórczości, członkowie rodziny: Halyna Czubaj, Tarasa Czubaj, Solomija Czubaj, Wasyl Gerasim'iuk, Jurij Bryłyński, Mykoła Riabczuk, Roman Kis, Orest Jaworski, Roman Gotra, Jurij Wynnyczuk, Ihor Kalynets, Bohdan Stelmach, Włodko Kaufman, Josyp Iwankiewicz, Kateryna Nemyrya, Światosław Maksymczuk, Myrosław Gredil.
Miejsce: Kino kameralne Cafe

22.10.2022 sobota

11:30 Warsztaty plastyczne dla dzieci (prowadząca Marta Zvarycz)
Opis wydarzenia: Warsztaty dla dzieci z malunku Petrykiwskiego, dekorowanie deseczek. Marta Zvarycz - ukraińska malarka, wykładowca, aktywna działaczka społeczna. Dzieci na warsztatach stworzą własne wizerunki w stylu Petrykiwskim.
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności

14:00 Spotkanie z Ireną Karpą oraz prezentacja książki "Tylko nikomu o tym nie mów"
Opis wydarzenia: Irena Karpa - znana i wielokrotnie nagradzana pisarka, dziennikarka, lider własnego zespołu rockowego QARP. W ciągu ostatnich 10 lat wykreowała siebie na ikonę i uniwersalną postać ukraińskiej kultury. Pracowała jako ataszat ds. kultury przy Ambasadzie Ukrainy w Paryżu, wspiera rozwój ukraińskiej kultury we Francji. Autorka wielu książek. Jej najnowsza powieść nosi nazwę "Tylko nikomu o tym nie mów".
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności - biblioteka

16:00 Warsztaty literacko-terapeutyczne z Ireną Karpą
Opis wydarzenia: "A co jest w nas w środku?" warsztaty na żywo z pisania terapeutycznego prowadzony przez Irenę Karpę. Znajdź i rozłóż na półeczki to, co cię dręczyło niewidocznie. Uczestnicy warsztatów spróbują uporać się z poczuciem winy, zamienić złość w siłę i wydobyć radość. Irena Karpa - znana i wielokrotnie nagradzana pisarka, dziennikarka, lider własnego zespołu rockowego QARP. W ciągu ostatnich 10 lat wykreowała siebie na ikonę i uniwersalną postać ukraińskiej kultury. Pracowała jako atasze ds. kultury przy Ambasadzie Ukrainy w Paryżu, wspiera rozwój ukraińskiej kultury we Francji. Autorka wielu książek. Warsztat odbędzie się w języku ukraińskim
Miejsce: Savchenko Gallery
(wydarzenie płatne, biletowane)

18:00* Dodatkowe Warsztaty z terapeutycznego pisania z Ireną Karpą
Opis wydarzenia: "A co jest w nas w środku"; Майстер-клас na żywo z pisania terapeutycznego prowadzony przez Irenę Karpę. Znajdź i poukładaj, to co cię niewidocznie dręczyło. Uczestnicy warsztatów spróbują uporać się z poczuciem winy, zamienić złość w siłę i wydobyć radość. Irena Karpa - znana i wielokrotnie nagradzana pisarka, dziennikarka, lider własnego zespołu rockowego QARP. W ciągu ostatnich 10 lat wykreowała siebie na ikonę i uniwersalną postać ukraińskiej kultury.
Pracowała jako ataszat ds. kultury przy Ambasadzie Ukrainy w Paryżu, wspiera rozwój ukraińskiej kultury we Francji. Autorka wielu książek. Warsztat odbędzie się w języku ukraińskim.
Miejsce realizacji: Savchenko Gallery

18:00 Koncert Solomii Czubaj
Opis wydarzenia: Projekt Solomiji Czubaj popularyzuje ukraińską muzykę i poezję, łącząc je. Solomiia Chubaj - muzyk, była wokalistka undergroundowego zespołu "Bez Shukra", wokalistka zespołu "Jalapita" i producentka projektów literackich i muzycznych, działaczka społeczna, filantropka. Matka wyjątkowego chłopca z autyzmem - Oleksego. Prezes zarządu stowarzyszenia publicznego "Ormiański - trzydzieści pięć". Autorka projektów: "Pięcioksiąg" to projekt poświęcony ojcu Solomii - Hrytsku Czubaj, a "Kołysanki dla Oleksy" to projekt dla dzieci i rodziców, stworzony z myślą o lepszym zrozumieniu, czym jest autyzm. Autorka projektu artystycznego z orkiestrą symfoniczną "Czubaj.Ukraina.Miłość" oraz "POECI".
Miejsce realizacji: PGE Arena Pub T29

23.10.2022 niedziela

11:30 Pokaz filmu "Czubaj. Mówić ponownie"
Opis wydarzenia: Opowieść o wybitnym ukraińskim poecie Hryhoriyu Czubaju.
W filmie o poecie opowiadają jego przyjaciele - pisarze, artyści, filozofowie, którzy byli świadkami jego życia i twórczości, członkowie rodziny: Halyna Czubaj, Tarasa Czubaj, Solomija Czubaj, Wasyl Gerasim'iuk, Jurij Bryłyński, Mykoła Riabczuk, Roman Kis, Orest Jaworski, Roman Gotra, Jurij Wynnyczuk, Ihor Kalynets, Bohdan Stelmach, Włodko Kaufman, Josyp Iwankiewicz, Kateryna Nemyrya, Światosław Maksymczuk, Myrosław Gredil.
Miejsce: Kino kameralne Cafe

11:00 Warsztaty gastronomiczne
Miejsce: Restauracja Pan Kotowski

Przeczytaj także

Opinie 1 zablokowana

Sprawdź się

Który z trójmiejskich poetów otrzymał w 2009 roku prestiżową Nagrodę Kościelskich?