stat
Impreza już się odbyła

Ukraina - stara władza kontra nowe społeczeństwo

Co masowe protesty w Kijowie powiedziały nam o ukraińskim społeczeństwie? Czy istnieją szanse na konstruktywny dialog? Jak będzie się rozwijać sytuacja geopolityczna Ukrainy po niepodpisaniu przez prezydenta Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską? - o tym będą dyskutować w Gdańsku uczestnicy wydarzeń na Majdanie i analitycy polityczni.

W nawiązaniu do refleksji o przyszłości Ukrainy, jaka została podjęta podczas międzynarodowej konferencji Europa z widokiem na przyszłość w listopadzie 2013 roku, Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zaprasza na debatę publiczną Ukraina - stara władza kontra nowe społeczeństwo. Dyskusja będzie się toczyć wokół ostatnich wydarzeń na Ukrainie - decyzji władz o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, masowych protestów w Kijowie i innych aglomeracjach ukraińskich, brutalnego tłumienia demonstracji przez władze oraz braku konstruktywnego dialogu ze społeczeństwem.

Podczas dyskusji eksperci postarają się zanalizować obecną sytuację, zastanowią się nad modelem relacji społeczeństwo — władza, nad strukturą ukraińskiego establishmentu i poszukają odpowiedzi na pytanie, jak może wyglądać przyszłość Ukrainy — bilateralne relacje z Rosją, dialog z Unią Europejską, przyszłość ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego. Punktem wyjścia do dyskusji będzie relacja uczestników protestów w Kijowie, którzy odniosą się też do relacji medialnych z wydarzeń na Majdanie.

Program debaty:

18:00 prezentacja multimedialna Majdan — sztuka protestu
Andriy Lyubka, ukraiński poeta, prozaik i publicysta
dr Eugeniusz Sobol, ukraiński literaturoznawca i krytyk literacki

Partner — zespół filmowy #Babylon '13

18:20 debata
Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel NSZZ "Solidarność"
Andriy Lyubka, ukraiński poeta, prozaik i publicysta
Igor Lyubashenko, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

debatę poprowadzi
Małgorzata Nocuń, zastępczyni redaktora naczelnego dwumiesięcznika Nowa Europa Wschodnia

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Czy na terenie Gdańska odkryto kiedykolwiek szczątki mamuta?