• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Uczucia industrialne. Wystawa malarstwa w sopockich kontenerach (3 opinie)

Instytut Spraw Wszelakich rozpoczyna cykl wernisaży i wystaw sztuk plastycznych. Jako pierwsze nietypową, bo zbudowaną z przeszklonych kontenerów, przestrzeń dla działań artystycznych wykorzystają Aleksandra Ośko oraz Ika Wójcik, uznane i wielokrotnie nagradzane malarki. Tematem wystawy zatytułowanej "Uczucia industrialne" będzie próba powrotu do własnej cielesności, w otaczającej nas industrialnej rzeczywistości.

15 kwietnia - 14 czerwca 2024, godz. 12:00

Wstęp wolny
Aleksandra Ośko
Choćbyśmy chcieli powrócić do własnej cielesności, to industrialna rzeczywistość naszych myśli nie pozwala zapomnieć o otaczającym nas świecie. W zetknięciu ze współczesnym krajobrazem przemysłowym widać bezbronność człowieka, jego przynależność do innego zestawu znaczeń. A jednak pomimo naszej fizyczności nie możemy powrócić do czasów, gdy byliśmy częścią natury. Każdy ze współczesnych posiada niejako wdrukowaną industrialność wewnątrz umysłu i choćbyśmy obnażyli się całkowicie, to nie jesteśmy w stanie się jej pozbyć.

- Stąd też na obrazach pojawiają się nie tylko sceny tęsknoty za niedookreślonym elementem, którego nie jesteśmy w stanie nazwać oraz nadzieja na odszukanie siebie pośród przeplatania dawnego i obecnego, ale również akty. Zestawienie nagiego ciała z obcym dla niego otoczeniem, to niejako wystawienie się na ocenę w momencie, gdy poruszamy się w rzeczywistości w której wszystko jest wygładzone i ustalone, zaplanowane, wyliczone, wytyczone - mówi Aleksandra Ośko, jedna z malarek wystawiających w Instytucie swoje prace.

Przedstawione na obrazach sceny momentami pokazują też poczucie izolacji, osobność człowieka. Mówią o osamotnieniu, które nostalgicznie objawia się pomiędzy betonem a szkłem. Opowiadają o wydzielonym skrawku nieba, którego prawie nigdy nie można zobaczyć całego. Pokazują tęsknotę za utraconą niewinnością i bliskością.

Aleksandra Ośko
Wśród tego wszystkiego snuje się powolna opowieść o wyborach i uczuciach - o radościach, westchnieniach i oddechach. Są one pokryte patyną rdzy i naznaczone metaliczną poświatą.

Aleksandra Ośko, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Międzywydziałowy Instytut Nauk o Sztuce). Dyplom z malarstwa obroniła z wyróżnieniem w pracowni prof. Andrzeja Śramkiewicza oraz pracowni prof. Andrzeja Dyakowskiego. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe, jak również nagrody w konkursach plastycznych i fotograficznych. Obecnie zajmuje się ilustracją, malarstwem i fotografią oraz projektowaniem graficznym.

Ika Wójcik
Ika Wójcik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, swój dyplom z zakresu scenografii obroniła z wyróżnieniem w pracowni prof. Zbigniewa Gorlaka oraz w pracowni rzeźby prof. Anny Bem-Boruckiej - projekt również został wyróżniony. Od lat zajmuje się projektowaniem wnętrz mieszkalnych, biurowych, komercyjnych z uwzględnieniem projektów mebli, lamp i elementów dekoracyjnych.

Opinie (3)

  • hahaha

    Prace słabe, to źle wróży wystawie i innym wystawom w tym miejscu skoro tak się zaczyna.

    • 1 4

  • hahhahahahhaha - uwielbiam... (1)

    Najfajniej jest jak wystawa jeszcze się nawet nie rozpoczęła, ale już "znawca" wieszczy i wróży... Uwielbiam takich...

    • 4 1

    • dobrze piszesz...zgadzam się z twoja opinią

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Dużą chlubą Teatru Szekspirowskiego jest otwierany dach. Ile on waży?

 

Najczęściej czytane