Spektakl

Uczta - spektakl gościnny

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Szekspirowski

adres:
Gdańsk, Wojciecha bogusławskiego 1 pokaż na mapie
kasy:
58 351-01-01
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

3.6 / 5 (9 głosów)

Spektakl tylko dla widzów dorosłych
Uwaga! spektakl zawiera kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne
Nowy Teatr w Warszawie
Uczta
Platon

UWAGA: Spektakl dla widzów pełnoletnich.

W listopadzie czeka nas spotkanie z najnowszą twórczością Krzysztofa Garbaczewskiego - zobaczymy spektakl, inspirowany tekstem Platona: Ucztę, zrealizowany z wykorzystaniem technologii VR (wirtualnej rzeczywistości).

Rzecz o Erosie, może też trochę o miłości. Sokrates na ucztę przyszedł boso, w ogóle taki miał zwyczaj, chodził boso po piaszczystej ziemi, kiedy myśl ludzka była jeszcze młoda i nieskażona demonami ludzkimi. Kiedy skazano go na śmierć, nie zmienił swojego przyzwyczajenia, nie wdział butów, by wyruszyć w drogę, na wygnanie. Nie, zupełnie spokojnie wypił truciznę i przesuwał bose stopy po kamiennej posadzce. Odrętwienie przyszło pierwsze właśnie na stopy. Później stopniowo przesuwało się ku górze ciała, aby na koniec zamienić mózg w martwą myśl. Może człowiek przegapił tam coś? Jakąś szansę, żeby już więcej nie myśleć.

Premiera spektaklu miała miejsce w marcu 2018 r. w Nowym Teatrze w Warszawie. To "rzecz o Erosie, może też trochę o miłości", jak mówi reżyser. Ale również o tym, jak zmienia się sam teatr poprzez udział nowych technologii i nowe możliwości kreowania świata przedstawionego. W obsadzie zobaczymy m.in. Magdalenę Cielecką, Jacka Poniedziałka, Wojciecha Kalarusa czy Magdalenę Popławską.

"Uczta" Krzysztofa Garbaczewskiego nie jest wykładem, teatralnym esejem ani nadętą artystowską celebracją. Raczej rodzajem filozoficznego kabaretu o wielu dnach, wrzuconego w sceniczną instalację. Ma w sobie coś ze sztubackiego żartu. Jednak takiej luźnej, a zarazem błyskotliwej energii bardzo potrzebował warszawski Nowy Teatr. Potrzebujemy jej i my, mieszkańcy planety Polska, umęczeni jej duszną atmosferą na scenie, w sieci, w pracy i w lodówce". - Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza, "Garbaczewski wystawia Platona: udana "Uczta" w Nowym Teatrze. Cielecka tłumaczy Erosa, Poniedziałek gra Sokratesa"

Reżyseria, adaptacja: Krzysztof Garbaczewski
Scenografia: Aleksandra Wasilkowska
Kostiumy, choreografia: Sławomir Blaszewski
Muzyka: Jan Duszyński
Reżyseria światła: Bartosz Nalazek
Wideo: Robert Mleczko
VR: Maciej Gniady, Marta Nawrot, Jagoda Wójtowicz

Obsada: Bartosz Bielenia, Magdalena Cielecka, Bartosz Gelner, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Wojciech Kalarus, Jaśmina Polak, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Magdalena Popławska, Paweł Smagała

Recenzja Trojmiasto.pl

Na uczcie z Sokratesem. Po spektaklu "Uczta" Nowego Teatru w Warszawie

Rzadko do Trójmiasta przyjeżdża zespół warszawskiego Nowego Teatru, więc ich wizyta z "Ucztą" Platona w reżyserii Krzysztofa...

Opinie (24) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?