Spektakl

Uczta - spektakl gościnny

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Szekspirowski

adres:
Gdańsk, Wojciecha bogusławskiego 1
kasy:
58 351-01-01
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

3.6 / 5 (9 głosów)

Spektakl tylko dla widzów dorosłych
Uwaga! spektakl zawiera kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne
Nowy Teatr w Warszawie
Uczta
Platon

UWAGA: Spektakl dla widzów pełnoletnich.

W listopadzie czeka nas spotkanie z najnowszą twórczością Krzysztofa Garbaczewskiego - zobaczymy spektakl, inspirowany tekstem Platona: Ucztę, zrealizowany z wykorzystaniem technologii VR (wirtualnej rzeczywistości).

Rzecz o Erosie, może też trochę o miłości. Sokrates na ucztę przyszedł boso, w ogóle taki miał zwyczaj, chodził boso po piaszczystej ziemi, kiedy myśl ludzka była jeszcze młoda i nieskażona demonami ludzkimi. Kiedy skazano go na śmierć, nie zmienił swojego przyzwyczajenia, nie wdział butów, by wyruszyć w drogę, na wygnanie. Nie, zupełnie spokojnie wypił truciznę i przesuwał bose stopy po kamiennej posadzce. Odrętwienie przyszło pierwsze właśnie na stopy. Później stopniowo przesuwało się ku górze ciała, aby na koniec zamienić mózg w martwą myśl. Może człowiek przegapił tam coś? Jakąś szansę, żeby już więcej nie myśleć.

Premiera spektaklu miała miejsce w marcu 2018 r. w Nowym Teatrze w Warszawie. To "rzecz o Erosie, może też trochę o miłości", jak mówi reżyser. Ale również o tym, jak zmienia się sam teatr poprzez udział nowych technologii i nowe możliwości kreowania świata przedstawionego. W obsadzie zobaczymy m.in. Magdalenę Cielecką, Jacka Poniedziałka, Wojciecha Kalarusa czy Magdalenę Popławską.

"Uczta" Krzysztofa Garbaczewskiego nie jest wykładem, teatralnym esejem ani nadętą artystowską celebracją. Raczej rodzajem filozoficznego kabaretu o wielu dnach, wrzuconego w sceniczną instalację. Ma w sobie coś ze sztubackiego żartu. Jednak takiej luźnej, a zarazem błyskotliwej energii bardzo potrzebował warszawski Nowy Teatr. Potrzebujemy jej i my, mieszkańcy planety Polska, umęczeni jej duszną atmosferą na scenie, w sieci, w pracy i w lodówce". - Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza, "Garbaczewski wystawia Platona: udana "Uczta" w Nowym Teatrze. Cielecka tłumaczy Erosa, Poniedziałek gra Sokratesa"

Reżyseria, adaptacja: Krzysztof Garbaczewski
Scenografia: Aleksandra Wasilkowska
Kostiumy, choreografia: Sławomir Blaszewski
Muzyka: Jan Duszyński
Reżyseria światła: Bartosz Nalazek
Wideo: Robert Mleczko
VR: Maciej Gniady, Marta Nawrot, Jagoda Wójtowicz

Obsada: Bartosz Bielenia, Magdalena Cielecka, Bartosz Gelner, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Wojciech Kalarus, Jaśmina Polak, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Magdalena Popławska, Paweł Smagała

Recenzja Trojmiasto.pl

Na uczcie z Sokratesem. Po spektaklu "Uczta" Nowego Teatru w Warszawie

Rzadko do Trójmiasta przyjeżdża zespół warszawskiego Nowego Teatru, więc ich wizyta z "Ucztą" Platona w reżyserii Krzysztofa...

Opinie (24) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Iloma salami wystawowymi dysponuje pawilon wystawienniczo-edukacyjny sopockiego Grodziska?