• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ubiory w nowożytnym Gdańsku - spotkanie z Aleksandrą Kajdańską

Czy gdańszczanie lubili się stroić? Czym charakteryzowała się moda hiszpańska, włoska, angielska, czy orientalna? Jaką funkcję spełniały tkaniny, kolory i biżuteria? Czy stroje damskie i męskie znacząco się różniły? Co strój mówił o statusie społecznym, randze i pełnionej w mieście funkcji osoby go noszącej?

Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Kajdańską, autorką książki Ubiory w nowożytnym Gdańsku od połowy XVI do końca XVIII wieku. Publikacja poświęcona jest rozwojowi ubiorów oraz mody w Gdańsku na przestrzeni kilku wieków, w tle znakomicie obrazując dynamiczny rozwój miasta. Autorka zbadała obiekty znajdujące się w kolekcjach muzeów na całym świecie. Przyglądając się ubiorom, ikonografii, pamiętnikom, opisom z podróży czy zapisom inwentarzy, stworzyła niezwykle bogate i interesujące studium nie tylko mody w Gdańsku okresu XVIXVIII wieku, ale też panujących wówczas zwyczajów, obyczajów i szeroko pojętej kultury. W trakcie spotkania autorka opowie o życiu gdańszczan w okresie złotego wieku czasie rozkwitu gospodarczego i intensywnego rozwoju międzynarodowych kontaktów handlowych, które miały wpływ na kształtowanie się ówczesnej mody.
Spotkanie poprowadzi Ewa Karolina Cichocka.

Aleksandra Kajdańska - doktor historii sztuki, teatrolożka, historyczka tańca i ubioru. Autorka wielu artykułów dotyczących historii tańca w Gdańsku i kultury Dalekiego Wschodu. Zajmuje się także historią gdańskiej kuchni. W 2018 roku obroniła rozprawę doktorską Ubiory w nowożytnym Gdańsku (od połowy XVI do końca XVIII wieku) przygotowaną pod kierunkiem prof. UW dr hab. Anny Sieradzkiej na Uniwersytecie Warszawskim. Praca została wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego w 2020 roku.

Ewa Karolina Cichocka - dziennikarka, podróżniczka, animatorka wydarzeń kulturalno-artystycznych. Autorka licznych artykułów oraz trzech książek o Sycylii. Na co dzień pracuje w Zespole Prasowym Uniwersytetu Gdańskiego.

Wydarzenie uświetnią występy zespołów muzyki dawnej Amicorum i Sorelle pod kierunkiem artystycznym Magdaleny Warżawy (Pałac Młodzieży w Gdańsku).

Opinie

Sprawdź się

Prawa licencyjne do jakiego głośnego musicalu Amerykanie sami zaproponowali Teatrowi Muzycznemu w Gdyni?