Spektakl

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Miniatura - Wrzeszcz

adres:
Gdańsk, Al. grunwaldzka 16 pokaż na mapie
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
data premiery:
9 maja 2015
czas trwania:
45 min. (bez przerw)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

4.1 / 5 (14 głosów)

U stóp drabiny
na motywach opowiadania Henry'ego Millera "Uśmiech u stóp drabiny"

Tłumaczenie: Zygmunt Łanowski

Spektakl dla młodzieży i dorosłych.

Spektakl jest teatralną adaptacją opowiadania Henry'ego Millera, które powstało na prośbę francuskiego kubisty Fernanda Légera jako tekst towarzyszący cyklowi jego ilustracji poświęconych cyrkowi i klownom. To historia Augusta - słynnego klowna, który potrafił rozbawić ludzi do łez, ale chciał dać widzom nieprzemijającą radość. Błazen u Millera staje się synonimem artysty, a tytułowa drabina symbolem oddającym niepewność jego losu. Monodram Jacka Majoka w reżyserii Marka Branda powstaje w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.

- Twórczość wymaga pracy, wysiłku - opowiada Marek Brand, autor adaptacji i reżyser spektaklu. - Artyści wspinają się po szczeblach niewidzialnej drabiny do bliżej nieokreślonego celu, często bywają mocno oderwani od ziemi, zwłaszcza gdy ich wzrok bardziej skupia się na mglistym celu niż na podstawie, z której rozpoczęli wspinaczkę.

- Nie wiem, czy to właśnie klownada nie jest kwintesencją aktorstwa - dodaje Jacek Majok. -Błazen jest albo uśmiechnięty, albo smutny - jak teatralne maski komedii i tragedii. Ja w błaznowaniu nie widzę nic złego, przecież w kulturze postać błazna jest bardzo ważna i mądra.

Scenografię do spektaklu projektuje Anna Molga, artystka, która współpracowała z Teatrem Miniatura przy spektaklu "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" w reżyserii Marka Branda.

Scenariusz i reżyseria: Marek Brand
Scenografia: Anna Molga

Wykonanie: Jacek Majok

-----
O twórcach:
Marek Brand
Dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - Wydział Wiedzy o Teatrze. Twórca autorskiego Teatru Zielony Wiatrak działającego w Trójmieście od 1994 roku. Swoją drogę teatralną zaczynał w amatorskim teatrze "Drewniana Kurtyna" w Żarach pod kierunkiem instruktora Romana Krzywotulskiego. W latach 1987-1989 adept Polskiego Teatru Żydowskiego w Warszawie. Laureat wielu nagród za scenariusz, reżyserię i kreacje aktorskie m.in. Grand Prix XV Łódzkich Spotkań Teatralnych za spektakl "Drapacze chmur" wg tekstu Marka Branda i Bartosza Frankiewicza w 2009r., Gdańska Nagroda Teatralna Prezydenta Miasta Gdańska za rok 2008. Od roku 2009 koordynator sceny teatralnej "Teatr w blokowisku" działającej w Gdańskim Archipelagu Kultury - Klub Plama od października 2008. Swoje opowiadania z cyklu "W krainie Ogryzka" oraz "Świętochłony" publikuje w polonijnym tygodniku "Acha" oraz w kwartalniku "Kozi Rynek" w Lublinie. W Teatrze Miniatura zrealizował "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" na podstawie wielokrotnie nagradzanej książki Mieczysława Abramowicza.

Anna Molga
Malarka, ilustratorka, scenografka. Urodzona w 1956 roku w Gdańsku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, wydział Malarstwa i Grafiki. Realizuje się w różnych dyscyplinach sztuki - uprawia nie tylko klasyczne malarstwo i rysunek, ale zajmuje się też ilustracją, projektowaniem graficznym, scenografią i tworzeniem kostiumów teatralnych.
W pracy twórczej interesują ją małe i kameralne formy, wymagające precyzji i skupienia, tematy bajkowe i nierealne - bliższe widzeniom sennym niż realnemu życiu.
Współpracowała m.in. z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Miejskim w Gdyni, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Zielony Wiatrak w Gdańsku, Teatr Atelier w Sopocie, Theather Charlottchen w Berlinie, Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. W 2009 otrzymała stypendium twórcze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dzięki któremu wydała autorską książkę "Wyrodna matka radzi".

Jacek Majok
Aktor Miejskiego Teatru Miniatura od 1996 roku. Jako adept zaczął pracę aktora w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. W 1995 roku otrzymał dyplom aktorski w ramach egzaminu eksternistycznego przed komisją ZASP. W Teatrze Miniatura zagrał między innymi w spektaklach: "Piotruś Panu" w reż. J. J. Połońskiego i J. Stańka (Kapitan Hak), "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" w reż. Marka Branda (Rudolf Zasławski), "Remus" w reż. R. Brzyka (Czernik), "Thermidor roku 143" w reż. L. Raczaka (Hitlerowiec), "Romeo i Julia" w reż. M. Ehrlicha (Merkucjo). Brał również udział w kameralnych produkcjach niezależnych: "Słowo o Jakubie Szeli" (monodram), "Kręgle" i "Niedźwiedź" w reż. Marka Branda.

Recenzja Trojmiasto.pl

Klaun, człowiek, artysta. O "U stóp drabiny" Teatru Miniatura

Czym jest los artysty? Jak zmierzyć sukces i czy można go osiągnąć ubierając kolejne maski, wcielenia, role, jednocześnie skrywając się...

Zdjęcia

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (3)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
  13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

  - jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.