• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

U stóp drabiny (3 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
czas trwania:
45 min. (bez przerw)
data premiery:
9 maja 2015
8.1
14 ocen
U stóp drabiny
na motywach opowiadania Henry'ego Millera "Uśmiech u stóp drabiny"

Tłumaczenie: Zygmunt Łanowski

Spektakl dla młodzieży i dorosłych.

Spektakl jest teatralną adaptacją opowiadania Henry'ego Millera, które powstało na prośbę francuskiego kubisty Fernanda Légera jako tekst towarzyszący cyklowi jego ilustracji poświęconych cyrkowi i klownom. To historia Augusta - słynnego klowna, który potrafił rozbawić ludzi do łez, ale chciał dać widzom nieprzemijającą radość. Błazen u Millera staje się synonimem artysty, a tytułowa drabina symbolem oddającym niepewność jego losu. Monodram Jacka Majoka w reżyserii Marka Branda powstaje w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.

- Twórczość wymaga pracy, wysiłku - opowiada Marek Brand, autor adaptacji i reżyser spektaklu. - Artyści wspinają się po szczeblach niewidzialnej drabiny do bliżej nieokreślonego celu, często bywają mocno oderwani od ziemi, zwłaszcza gdy ich wzrok bardziej skupia się na mglistym celu niż na podstawie, z której rozpoczęli wspinaczkę.

- Nie wiem, czy to właśnie klownada nie jest kwintesencją aktorstwa - dodaje Jacek Majok. -Błazen jest albo uśmiechnięty, albo smutny - jak teatralne maski komedii i tragedii. Ja w błaznowaniu nie widzę nic złego, przecież w kulturze postać błazna jest bardzo ważna i mądra.

Scenografię do spektaklu projektuje Anna Molga, artystka, która współpracowała z Teatrem Miniatura przy spektaklu "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" w reżyserii Marka Branda.

Scenariusz i reżyseria: Marek Brand
Scenografia: Anna Molga

Wykonanie: Jacek Majok

-----
O twórcach:
Marek Brand
Dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - Wydział Wiedzy o Teatrze. Twórca autorskiego Teatru Zielony Wiatrak działającego w Trójmieście od 1994 roku. Swoją drogę teatralną zaczynał w amatorskim teatrze "Drewniana Kurtyna" w Żarach pod kierunkiem instruktora Romana Krzywotulskiego. W latach 1987-1989 adept Polskiego Teatru Żydowskiego w Warszawie. Laureat wielu nagród za scenariusz, reżyserię i kreacje aktorskie m.in. Grand Prix XV Łódzkich Spotkań Teatralnych za spektakl "Drapacze chmur" wg tekstu Marka Branda i Bartosza Frankiewicza w 2009r., Gdańska Nagroda Teatralna Prezydenta Miasta Gdańska za rok 2008. Od roku 2009 koordynator sceny teatralnej "Teatr w blokowisku" działającej w Gdańskim Archipelagu Kultury - Klub Plama od października 2008. Swoje opowiadania z cyklu "W krainie Ogryzka" oraz "Świętochłony" publikuje w polonijnym tygodniku "Acha" oraz w kwartalniku "Kozi Rynek" w Lublinie. W Teatrze Miniatura zrealizował "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" na podstawie wielokrotnie nagradzanej książki Mieczysława Abramowicza.

Anna Molga
Malarka, ilustratorka, scenografka. Urodzona w 1956 roku w Gdańsku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, wydział Malarstwa i Grafiki. Realizuje się w różnych dyscyplinach sztuki - uprawia nie tylko klasyczne malarstwo i rysunek, ale zajmuje się też ilustracją, projektowaniem graficznym, scenografią i tworzeniem kostiumów teatralnych.
W pracy twórczej interesują ją małe i kameralne formy, wymagające precyzji i skupienia, tematy bajkowe i nierealne - bliższe widzeniom sennym niż realnemu życiu.
Współpracowała m.in. z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Miejskim w Gdyni, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Zielony Wiatrak w Gdańsku, Teatr Atelier w Sopocie, Theather Charlottchen w Berlinie, Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. W 2009 otrzymała stypendium twórcze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dzięki któremu wydała autorską książkę "Wyrodna matka radzi".

Jacek Majok
Aktor Miejskiego Teatru Miniatura od 1996 roku. Jako adept zaczął pracę aktora w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. W 1995 roku otrzymał dyplom aktorski w ramach egzaminu eksternistycznego przed komisją ZASP. W Teatrze Miniatura zagrał między innymi w spektaklach: "Piotruś Panu" w reż. J. J. Połońskiego i J. Stańka (Kapitan Hak), "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" w reż. Marka Branda (Rudolf Zasławski), "Remus" w reż. R. Brzyka (Czernik), "Thermidor roku 143" w reż. L. Raczaka (Hitlerowiec), "Romeo i Julia" w reż. M. Ehrlicha (Merkucjo). Brał również udział w kameralnych produkcjach niezależnych: "Słowo o Jakubie Szeli" (monodram), "Kręgle" i "Niedźwiedź" w reż. Marka Branda.

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie (3) 7 zablokowanych

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Klaun, człowiek, artysta. O "U stóp drabiny" Teatru Miniatura

  Piękne przedstawienie (opinia sprzed 8 lat)

  Momentami mroczne. Bardzo wzruszające. Wspaniała scenografia, której każdy element "zagrał" na scenie. I dobry, lekko psychodeliczny tekst, który miał bardzo poetycki charakter. Ale przede wszystkim aktor! - nie wiem, czy to kwestia tematu, czy warsztatu aktorskiego, pewnie jednego i drugiego, ale ze sceny płyną emocje, wobec których trudna pozostać obojętnym.

  • 10 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Klaun, człowiek, artysta. O "U stóp drabiny" Teatru Miniatura

  Gorąco polecam :) (1) (opinia sprzed 8 lat)

  • 13 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery