Impreza już się odbyła
PATRONAT

Tydzień Izraelski (109 opinii)

Zapraszamy na Tydzień Izraelski, w ramach cyklu "Teatry Europy", organizowanego od 2014 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense. Impreza rozpocznie się 30 sierpnia i potrwa do 3 września.

Relacja z imprezy

W programie Tygodnia Izraelskiego zobaczymy przede wszystkim spektakle teatru tańca i performensy - w tym premierę jednej z wiodących scen tanecznych: Kamea Dance Company.

Odbędą się również wystawy, przegląd filmów oraz ciekawe spotkania poświęcone współczesnej kulturze i obyczajom, a nawet młodemu biznesowi. Tydzień Izraelski rozpocznie się już 30 sierpnia, a od dzisiaj można nabyć bilety na prezentowane w jego ramach spektakle.


Program Tygodnia Izraelskiego:

TEATR


MNEMOSYNE spektakl | 30 sierpnia, 19:00

CARMINA BURANA | spektakl taneczny | 31 sierpnia, 19:00

GULIWER | spektakl | 1 września, 19:00

TWO ROOM APARTMENT | spektakl | 2 września, 19:00

MEMO | performans | 3 września, 19:00

Pozostaje wydarzenia:

Dziedzictwo innowacyjności
wystawa | 30 sierpnia-6 września

Gdańsk oczami izraelskich blogerów
wystawa | 31 sierpnia-6 września

Izrael - kraj startupów i innowacji
spotkanie | 1 września, 17:00

Kim jest współczesny Iraelczyk i jaki jest jego związek z judaizmem?
spotkanie | 2 września, 17:00

Talerzem po mapie - odcienie kuchni żydowskiej
spotkanie kulinarne | 5 września, 18:00

ESEV JAM

koncert | 6 września, godz. 20:00

FILM
30 sierpnia - 6 września 2018, Gdańsk

"Mr. Gaga", reż. Tomer Heymann, 2015, 103 min
30 sierpnia, g. 16.00, Instytut Kultury Miejskiej, wstęp wolny

"Mr. Gaga" to najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu "Piny" (Variety), a jednocześnie laureat wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach. Opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela - Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu - GAGA - umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec. W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego. "Ruch jest sposobem rozumienia siebie. Kto uważnie wsłucha się w swoje ciało, przekroczy swoje ograniczenia." mówi Ohad Naharin.

"Na końcu świata w lewo", reż. Avi Nesher, 2004, 110 min
31 sierpnia 2018, g. 17.00, IKM, wstęp wolny

Niezwykła opowieść o żydowskich imigrantach z Maroka i Indii, którzy trafiają do miasteczka gdzieś na pustyni, na izraelskim "końcu świata"... Muszą nauczyć się nie tylko żyć w nowych warunkach Ziemi Izraela, ale też dogadywać się z przybyszami z drugiego końca świata.

"Przyjeżdża orkiestra", reż. Eran Kolirin, 2007, 83 min
1 września 2018, g. 15.00, Teatr w Oknie, wstęp wolny

"Przyjeżdża orkiestra" to oryginalna i opowiedziana z wyjątkowym humorem historia egipskiej orkiestry, która zagubiła się w Izraelu. Zespół miał zagrać na uroczystym otwarciu centrum kulturalnego. Niestety, nikt nie odebrał muzyków z lotniska, ci więc decydują się odnaleźć drogę sami... Film ten, przywodzący na myśl dzieła Emira Kusturicy, to żywiołowa, pełna egzotycznego uroku i absurdalnego humoru opowieść z nieokiełznaną orientalną muzyką w tle. Komedia, romans i szczypta nostalgii w energetyzującej pigułce.
Film zdobył główną Nagrodę Publiczności na 23 Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

"Zero motywacji", reż. Talya Lavie, 2014, 100 min
2 września 2018, g. 15.00, IKM, wstęp wolny

Trzy historie: Zmienniczka, Dziewica i Dowódca łączą się w jedną opowieść o biurze administracyjnym izraelskiej bazy wojskowej położonej na środku pustyni. Akcja filmu to epicka opowieść o walce o władzę, intrygach i przyjaźni wystawionej na próbę.
Ale inaczej niż w typowym filmie wojennym, "Zero motywacji" przygląda się kobietom pracującym w biurze bazy wojskowej. Film opowiada historię trzech żołnierek i pokazuje ich prawdziwą i surrealną, komiczną i mroczną podróż przez labirynty wojskowej biurokracji. Wiadomo przecież, że "jeśli w pierwszym akcie pojawił się pistolet na zszywki, to w trzecim ktoś musi z niego wystrzelić."

"Ruszanie pod górę", reż. Oren Shtern, 2014, 90 min
3 września 2018, g. 17.00, IKM, wstęp wolny

Film odniósł w Izraelu ogromny sukces kasowy. Opowiada historię dobrze sytuowanej jerozolimskiej rodziny, na której czele stoi chirurg plastyczny Micha. Losy rodziny odmieniają się, gdy Micha powoduje wypadek samochodowy, w wyniku którego jego żona zapada w śpiączkę. Członkowie rodziny starają się wszelkimi sposobami przywrócić ją do zdrowia, a w międzyczasie ich świat wywraca się do góry nogami. Syn Michy planuje ślub z orientalną Żydówką, pracującą jako prywatny detektyw. Jego aspołeczna córka-singielka pogrąża się w obsesyjnej miłości do arabskiego gwiazdora kinowego. Micha zaś próbuje odzyskać prawo jazdy i zapisuje się na kurs do pięknej instruktorki, która jest jednocześnie nauczycielką jogi...

Przeczytaj także

Opinie (109) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Gdzie odbyły się I Świętojańskie Noce Muzyki Operowej w Gdańsku?