• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Twórczość Jadwigi Sankowskiej - Raftopulos: "Sea see... si si" (1 opinia)

Dwadzieścia dwa dzieła - obrazy i tkaniny artystyczne - tworzą pełną świateł i barw ekspozycję zatytułowaną "Sea see...si si". Dominującym motywem prezentowanych prac jest zarówno morski horyzontalny bezkres, jak i widoki, które można dostrzec pod taflą wody - piaszczyste dno, ławice ryb, rafy koralowe i inne elementy podwodnego świata. Morskie motywy uzupełniają stada mew i widoki Gdańska.

sie 1-2

czwartek - piątek, godz. 11:00

bilety 1 zł
ulgowy 10 zł
sie 8-9

czwartek - piątek, godz. 11:00

bilety 1 zł
ulgowy 10 zł
"Miłość do morza jest we mnie zakorzeniona. Woda od zawsze mnie fascynowała. Toń morska potrafi przybierać nieprawdopodobne kolory; od granitu, bieli, granatu aż po czerń. To uruchamia moją wyobraźnię i fantazję artystyczną, dlatego nie tworzę typowych realistycznych obrazów". Tak o swoich inspiracjach mówi Jadwiga Sankowska-Raftopulos, której prace do 3 maja 2022 r. można oglądać w Spichlerzach na Ołowiance.

Jadwiga Sankowska-Raftopulos
W twórczości plastycznej Jadwigi Sankowskiej można dostrzec ekspresję indywidualizmu, niezależności i potrzeby niepodzielnego panowania zarówno nad materiałem, jak i procesem kreacji, od wstępnego projektu do jego realizacji. "Syntetyczne operowanie kształtem, oszczędność harmonii barwnej, a przede wszystkim interesujące wprowadzenie światła, co w tkaninie nie jest rzeczą łatwą" - czytamy w komentarzu krytyczki sztuki, dr Zofii Watrak, na temat twórczości artystki. Rozpiętość wątków tematycznych podejmowanych przez Jadwigę Sankowską-Raftopulos doskonale ilustrują tytuły jej prac, jak choćby "Mewy", "Przed regatami", "Ryby kamuflarki" (obrazy), "Pijany statek A. Rimbaud", "Rafa" czy "Żywioł miodowy" (tkaniny).

Obecność motywów baśniowych i literackich w twórczości artystki nawiązuje z kolei do innej dziedziny jej twórczości - teatru, zwłaszcza tego adresowanego do dziecięcej wyobraźni. Jadwiga Sankowska - Raftopulos od lat występuje na deskach Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, ma za sobą również udział w przedstawieniach Teatru Telewizji i w słuchowiskach radiowych.

Wystawa "Sea see... si si" będzie dostępna do 3 maja 2022 r. w Spichlerzach na Ołowiance.

Godziny otwarcia:
wtorek, czwartek - niedziela 10:00-16:00
środa 13:00-16:00
(obowiązują do 29.04.2022)

Opinie (1)

  • Przykre

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Teatr zlokalizowany w podziemiach głównego dworca kolejowego w Gdyni nosi nazwę: