stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

(Twoje) szklane historie - wystawa

Przedmioty projektowane przez Jana i Erykę Drostów wyróżniają się wzorami i barwą. Aby podkreślić ich wyjątkowość i znaczenie dla wystroju wielu polskich domów, Muzeum Miasta Gdyni postanowiło poszerzyć tegoroczną wystawę z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci o ekspozycję prezentowaną w Galerii Handlowej Klif. (Twoje) szklane historie to przedstawienie osobistych opowieści właścicieli naczyń zaprojektowanych przez małżeństwo Drostów, zilustrowane fotografiami opisywanych szkieł.

Przyglądając się bliżej talerzykom do ciasta, salaterkom, w których podajemy galaretkę, czy lśniącym w słońcu cukiernicom, możemy ujrzeć więcej niż tylko przedmiot użytkowy. Ich głębsze znaczenie z pewnością zauważyli Eryka i Jan Drostowie, bohaterowie tegorocznej wystawy z cyklu PPPP, prezentowanej w Muzeum Miasta Gdyni. Wieloletni cykl wystaw ma za zadnie zwrócić uwagę na polskie wzornictwo (dizajn) poprzez atrakcyjne wizualnie wystawy, skłaniające do kreatywnego i twórczego myślenia.

Eryka i Jan Drostowie poznali się podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Po ukończeniu uczelni ich zawodowe drogi się rozeszły, by w 1965 r. ponownie się połączyć w Hucie Szkła Gospodarczego "Ząbkowice", gdzie od początku zajmowali się tworzeniem projektów naczyń i dekoracji ze szkła prasowanego. Technologię szkła prasowanego wynaleziono na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XIX wieku w Ameryce. Nowa metoda dawała możliwość obniżenia kosztów produkcji szkła, przy jednoczesnym uproszczeniu, dotychczas pracochłonnego, procesu dekoracji. Dekor odciskano przy pomocy metalowej pracy, a następnie poddawano ogniowemu polerowaniu.

Wystawa Muzeum Miasta Gdyni (Twoje) Szklane historie dostępna będzie dla zwiedzających w wydzielonej przestrzeni ekspozycyjnej na parterze Galerii Klif od strony ul. Przebendowskich w Gdyni.

(Twoje) szklane historie wystawa Muzeum Miasta Gdyni w Galerii Klif
Termin: 3 VII 2021, godz. 13:00
Miejsce: przestrzeń ekspozycyjna na parterze Galerii Klif od strony ul. Przebendowskich w Gdyni

Opinie 1 zablokowana

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaką premierą teatralną zainaugurowano działanie obecnego gmachu Teatru Muzycznego w Gdyni?